Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel mianowany (17 lat pracy) zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy w roku szkolnym 2014/2015 dostał ograniczenie z przyczyn organizacyjnych do ½ etatu. Czy w przypadku niewyrażenia zgody i po otrzymaniu wypowiedzenia nauczyciel może zwrócić się z prośbą o urlop dla poratowania zdrowia np. w sierpniu? Czy po wyrażeniu zgodny na ograniczenie etatu należy się w sierpniu urlop dla poratowania zdrowia?
1. W przypadku niewyrażenia zgody na ograniczenie wymiaru godzin, z nauczycielem rozwiązuje się stosunek pracy za 3-miesięcznym wypowiedzeniem. Zgodnie bowiem z art. 22 ust. 2 Karty Nauczyciela, w razie braku zgody nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania na ograniczenie wymiaru zatrudnienia i proporcjonalne zmniejszenie wynagrodzenia, stosuje się przepisy art. 20. Jeżeli nauczyciel w takich okolicznościach wniesie o urlop dla poratowania zdrowia, będzie można udzielić mu takiego urlopu jedynie do końca sierpnia.
2. Podobnie jest w przypadku wyrażenia zgody na ograniczenie etatu. Tu również urlop może być udzielony do końca sierpnia, ponieważ od września nauczyciel nie będzie zatrudniony w pełnym wymiarze, na co sam wyraził zgodę, a więc nie będzie spełniał podstawowego warunku do nabycia prawa do urlopu.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Odchodząc na emeryturę 15. 08. 2017 r. sierpnia czy przysługuje nagroda jubileuszowa, którą nabywam 17 lipca 2018 r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Woźna w przedszkolu zatrudniona jest w następujących okresach: 01.09.2010-31.08.2011 umowa na czas określony, 01.09.2011-31.08.2012 umowa na czas określony, od 01.09.2012 umowa na czas nieokreślony. Czy w myśl nowych przepisów za okres od 01.09.2010 do 31.08.2012 należy wystawić świadectwo pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Wypowiedzenie umowy o pracę przez nauczyciela. Bardzo proszę o informacje dotyczące okresów wypowiedzenia obowiązujących przy składaniu wypowiedzeń przez nauczycieli z podziałem na:
1. Umowy na czas określony w podziale na stopnie awansu zawodowego.
2. Umowy na czas nieokreślony w podziale na stopnie awansu zawodowego.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka od 21 grudnia 2017 roku do dnia porodu tj. 14 czerwca 2018 roku przebywała na zwolnieniu lekarskim. W dniu 14 czerwca 2018 roku został jej udzielony urlop macierzyński w wymiarze 20 tygodni tj. do dnia 31 października 2018 roku. Bezpośrednia po urlopie macierzyńskim tj. od 01 listopada 2018 roku zgodnie z wnioskiem nauczycielki został jej udzielony urlop rodzicielski do dnia 12 czerwca 2019 roku. Reasumując : nauczycielka w 2018 roku nie świadczyła prac żadnego dnia, czy należy nauczycielce wypłacić dodatkowe wynagrodzenie roczne za 2018 rok, tzw. "13 pensję"?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy art 222 Ustawy Prawo Oświatowe dotyczący dodatkowego zatrudnienia tylko za zgodą dyrektora szkoły dotyczy nauczyciela który dodatkowo zatrudnia się w poradni psychologiczno-pedagogicznej? Nadmieniam, że chodzi o nauczyciela który ma pełny etat w szkole. Czy nauczyciel w szkole która ma ośrodek szkolenia kierowców, a nauka jazdy wynika z podstawy programowej kształcenia w zawodzie może realizować naukę jazdy z uczniami na podstawie umowy zlecenia?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe