Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel zatrudniony jest w niepełnym wymiarze tj. na 2/18 etatu na czas nieokreślony, w sąsiedniej szkole otrzymał decyzję dyrektora przejścia na urlop dla poratowania zdrowia. Co powinnam zrobić? Jakie decyzje można podjąć wobec nauczyciela, który jest na urlopie zdrowotnym?
Stosownie do art. 73 ust. 7 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2023 r., poz. 984 z późn. zm.) w okresie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia nauczyciel nie może nawiązać stosunku pracy lub podjąć innej działalności zarobkowej. W przypadku stwierdzenia, że w okresie urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciel podejmuje inny stosunek pracy lub inną działalność zarobkową, dyrektor szkoły odwołuje nauczyciela z urlopu, określając termin, w którym nauczyciel obowiązany jest do powrotu do pracy. Z uwagi na fakt, że w okresie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia nauczyciel ma zapewniony źródło dochodu, jest zakazane podejmowania działalności zarobkowej. Celem urlopu jest przeprowadzenie zaleconego leczenia, a podejmowanie działalności zarobkowej utrudnia lub wręcz niweluje realizację tego celu. Podkreślenia wymaga, że podejmowania albo kontynuacja działalności zarobkowej jest podstawą do odwołania z urlopu dla poratowania zdrowia.
Jednocześnie należy pamiętać, że zatrudnienie w pełnym wymiarze czasu pracy jest warunkiem skorzystania z urlopu dla poratowania zdrowia. Zatrudnienie na część etatu oznacza, że w danej szkole nauczyciel nie korzysta z urlopu dla poratowania zdrowia. Z formalnego punktu widzenia, to w interesie nauczyciela powinno być uregulowanie sytuacji w szkole, w której jest zatrudniony na część etatu. Rozwiązaniem może być skorzystanie przez nauczyciela z urlopu bezpłatnego albo rozwiązanie stosunku pracy za porozumieniem stron. W obu tych przypadkach jest konieczne współdziałanie z nauczycielem. Brak aktywności po stronie nauczyciela tj. kontynuacja zatrudnienia powoduje, że dyrektor szkoły nie może nic zrobić. Jednakże w tej sytuacji to na nauczyciela spadną negatywne konsekwencje w postaci odwołania z urlopu dla poratowania zdrowia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pracownica pracuje codziennie 4h i ma pół etatu (4h dziennie, przez 5 dni w tygodniu, to jest 20h w tygodniu). Przysługuje jej 26 dni urlopu (pracuje dłużej niż 10 lat). Czy z racji tego, że pracuje codziennie, to nie przysługuje jej 26 dni urlopu z uwagi na to, że urlop przyznajemy godzinowo? Jej przysługuje 104 godziny urlopu i jeśli podzielimy to przez 4h to wychodzi 26 dni. Czy należy to liczyć w ten sposób?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Mam pytanie dotyczące związków zawodowych. Od stycznia tego roku placówka nie ma już pracowników zatrudnionych z KN, wszyscy pracownicy są pracownikami samorządowymi zatrudnionymi na podstawie kodeksu pracy (do końca roku 2013 część była z KN część z KP). Wśród tych pracowników jest prezes ogniska ZNP. Czy teraz dalej dyrektor powinien wyrażać zgodę na zwolnienia tego pracownika od wykonywania obowiązków związanych z zatrudnieniem i jego udział w różnych szkoleniach, zebraniach, spotkaniach związkowych ZNP? Czy jest podstawa prawna nie wyrażania zgody przez dyrektora na wolne płatne dni dla tego pracownika z powodu uczestnictwa w działalności ZNP? Czy jest podstawa prawna na brak takiej zgody?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy należy wypłacać świadczenia z ZFŚS osobie, która została zwolniona z przyczyn ekonomicznych, obecnie przebywa na zasiłku dla bezrobotnych, a później będzie na zasiłku przedemerytalnym?
- Zatrudniamy dwóch nauczycieli matematyki:
nauczyciel mianowany zatrudniony na czas nieokreślony w wymiarze 17/18 wraca od 17 października 2018r. z urlopu rodzicielskiego i później wykorzysta urlop uzupełniający, natomiast druga nauczycielka zatrudniona na podstawie mianowania. Od 01 września 2018r. z powodu zmniejszenia liczby oddziałów nie będzie możliwości powyższego przydziału godzin. Komu w pierwszej kolejności należy zapewnić przydział godzin, czy nauczycielce powracającej z urlopu rodzicielskiego można wręczyć zmianę warunków umowy, jeżeli tak to w jakim czasie należy to zrobić, czy trzeba jej jednak zapewnić 17/18 a zaproponować ograniczenie zatrudnienia nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie mianowania.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielowi (dyplomowanemu), bibliotekarzowi zatrudnionemu dotychczas na pełnym etacie, w roku 2012/13 planuje się 0,75 etatu biblioteki oraz 0,25 etatu świetlicy. Nauczyciel nie wyraża zgody na porozumienie zmieniające. Czy można mu wręczyć wypowiedzenie zmieniające warunki pracy, jeśli po pozytywnym zaopiniowaniu przez Radę Pedagogiczną w kwietniu związek zawodowy obejmuje go ochroną od maja 2012 r.? Zmiana przydziału czynności dla nauczyciela spowodowana jest zmniejszeniem się ilości oddziałów i uczniów w szkole.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe