Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel w lipcu 2017 roku został nauczycielem mianowanym. Jak liczyć okres przepracowania na dyplomowanego? Czy liczymy ten okres (3 lata i 9 miesięcy) od września 2022 roku?
Zgodnie z art. 11 ustawy z 5 sierpnia 2022 r. o zmianie ustawy Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2022 r., poz. 1730 z późn. zm.) nauczyciele, którzy przed dniem 1 września 2022 r. nie rozpoczęli stażu na stopień nauczyciela dyplomowanego, stopień nauczyciela dyplomowanego uzyskują według nowych, zmienionych przepisów ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2023 r. poz. 984 z późn. zm.) oraz nowego rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z 6 września 2022 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (Dz. U. z 2022 r., poz. 1914).
Zgodnie z art. 9ca ust. 6 KN nauczyciel mianowany może złożyć wniosek o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego na stopień nauczyciela dyplomowanego po przepracowaniu w szkole co najmniej 5 lat i 9 miesięcy od dnia nadania stopnia nauczyciela mianowanego.
Dodatkowo zgodnie z art. 12 pkt 1a ustawy z 5 sierpnia 2022 r. o zmianie ustawy Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2022 r., poz. 1730 z późn. zm.) nauczycielowi okres pracy w szkole 5 lat 9 miesięcy skraca się o 2 lata do 3 lat 9 miesięcy od dnia nadania stopnia nauczyciela mianowanego.
Nauczyciel otrzymał stopień nauczyciela mianowanego w lipcu 2017 roku.
Zatem zakończył już okres przepracowania jeżeli w tym czasie był zatrudniony w wymiarze co najmniej ½ etatu oraz nie miał kolejnych okresów nieobecności w pracy trwających nieprzerwanie dłużej niż 30 dni (nie liczymy do tego okresów urlopu wypoczynkowego).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Od 8. października jeden z nauczyciel poszedł na urlop dla poratowania zdrowia do 31.08.2019 w jego miejsce zatrudniliśmy nauczyciela posiadającego wykształcenie, nie pracował jednak nigdy w szkole i nie ma żadnego awansu zawodowego. Czy w związku z tą sytuacją będzie go również nazywać nauczycielem stażystą ? może rozpocząć staż pomimo tego że pracę rozpoczął 11. października ?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Zwracam się z prośbą o określenie czy, nauczycielka która rozpoczęła staż w szkole w dniu 1.09.2011r. na nauczyciela mianowanego może go nadal kontynuować po uwzględnieniu przedłużenia stażu o dni absencji w pracy, czy też z uwagi na przerwy jakie były spowodowane jej przebywaniem na zwolnieniu lekarskim staż musi zostać przerwany, bo nieobecności w sumie przekroczyły jeden rok kalendarzowy nieobecności nauczyciela w pracy.
Dni w których nauczycielka była nieobecna:
od 27.11.2013r. do 5.01.2014r. - 40 dni (ponad 1 miesiąc z uwagi na zwolnienie lekarskie)
od 22.05.2014r. do 19.12.2014r. (z uwagi na zwolnienie lekarskie)
od 20.12.2014r. do 18.04.2014r. (z uwagi na świadczenie rehabilitacyjne) - w sumie 10 miesięcy i 28 dni).
Jeżeli zsumuje się oba okresy to nauczycielka powinna mieć przerwany staż, bo jej nieobecność w szkole przekroczy wówczas 1 rok. Natomiast jeżeli potraktować te oba okresy nieobecności oddzielnie to nauczycielka może kontynuować staż na nauczyciela mianowanego z uwzględnieniem przedłużenia niniejszego stażu o czas absencji.
Bardzo proszę o wskazanie prawidłowego postępowania w powyższej sprawie jakim powinnam się kierować.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy nic nie stoi na przeszkodzie, aby nauczyciel zatrudniony jako terapeuta integracji sensorycznej mógł rozpocząć staż na stopień nauczyciela kontraktowego? Czy w takim przypadku ścieżka rozwoju zawodowego może być związana właśnie z terapią SI i pokrewnymi dziedzinami?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Osoba została zatrudniona w Niepublicznym Przedszkolu od dnia 1.września 2017roku na stanowisko asystenta nauczyciela. Od dnia 1 października podjęła naukę na studiach podyplomowych 1) przygotowanie pedagogiczne , 2) edukacja wczesnoszkolna i przedszkolna. W związku z powyższym od dnia 1 października została zatrudniona na stanowisku nauczyciela. Czy taka sytuacja pozwala jej na robienie awansu zawodowego na nauczyciela kontraktowego?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel posiada awans na stopniu kontraktowy. Ubiega się o awans zawodowy na stopień mianowany. Staż rozpoczął 1.09.2017. Pracuje w wymiarze 1/2 etatu (placówka niepubliczna). Czy opiekunem stażu może być zatrudniony w tej placówce na 1/20 etatu logopeda, który jest jedyną osobą w placówce, która posiada stopień dyplomowany?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe