Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel uzupełnia etat w naszej szkole w wymiarze 4/18. Kto płaci za te 4 godziny: szkoła macierzysta czy szkoła, w której uzupełnia etat? Czy trzeba przygotować angaż na uzupełnienie etatu?
Podczas uzupełniania etatu w innej szkole, szkoła macierzysta jest dla nauczyciela jedynym pracodawcą i wypłaca wynagrodzenie za cały etat. Szkoła, w której nauczyciel uzupełnia obowiązkowy wymiar godzin jest jedynie miejscem wykonywania części obowiązków. Nie ponosi kosztów wynagrodzenia nauczyciela i nie wystawia angażu.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pani Ania – referent została zatrudniona na umowę o pracę na zastępstwo za pracownicę przebywającą na urlopie macierzyńskim/rodzicielskim. Umowa została zawarta na okres 12.07.2014 do 10.07.2015r.
Aktualnie okazało się że Pani Ania jest w ciąży, ciąża jest zagrożona i od 23.04.2015 r. przebywa na zwolnieniu lekarskim. Z przeprowadzonej rozmowy wynika że najprawdopodobniej nie wróci już do pracy. Jak będzie przebiegał teraz stosunek pracy czy umowa rozwiąże się samoistnie. Czy za niewykorzystany urlop należy się ekwiwalent. Jeśli szkoła wypłaci ekwiwalent to czy należy się również świadczenie urlopowe? Czy w przedstawionej powyżej sytuacji Pani Ania nabędzie prawo do „13” za 2015 r?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi, który odszedł na emeryturę 25 sierpnia 2022 r., a od 5 września 2022 r. ponownie zatrudnił się w tej samej szkole do końca czerwca 2023 przysługuje „trzynastka” w pełnej wysokości za rok 2022?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Przez kilka miesięcy zatrudniona była w mojej szkole w zastępstwie nauczycielka. Umowa zawarta była do 29 czerwca. Od 25 czerwca nauczycielka przestała stawiać się do pracy. Próby nawiązania kontaktu telefonicznego z nią nie dawały żadnego rezultatu. Nigdy wcześniej taka sytuacja nie miała miejsca. Nauczycielka była sumiennym pracownikiem. Po tygodniu na podany w kwestionariuszu przez nauczycielkę adres wysłałam pismo za zwrotnym poświadczeniem odbioru. Do dzisiaj nie mam żadnej odpowiedzi ani też zwrotki. Co mogę zrobić? Czy powinnam poprosić o pomoc policję?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel który zawieszony jest w pełnieniu obowiązków nauczyciela w związku z wszczętym postępowaniem karnym oraz ma ograniczenie wynagrodzenia może korzystać z funduszu socjalnego?
- Jaka jest procedura zmiany pensum nauczyciela w szkole niepublicznej? Jest to szkoła specjalna przysposabiająca do pracy o uprawnieniach szkoły publicznej z 18 na 30 godzin bezpośredniej pracy z uczniem. O jakie dokumenty powinnam się oprzeć? Jak powinna wyglądać nowa umowa?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe