Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Przez kilka miesięcy zatrudniona była w mojej szkole w zastępstwie nauczycielka. Umowa zawarta była do 29 czerwca. Od 25 czerwca nauczycielka przestała stawiać się do pracy. Próby nawiązania kontaktu telefonicznego z nią nie dawały żadnego rezultatu. Nigdy wcześniej taka sytuacja nie miała miejsca. Nauczycielka była sumiennym pracownikiem. Po tygodniu na podany w kwestionariuszu przez nauczycielkę adres wysłałam pismo za zwrotnym poświadczeniem odbioru. Do dzisiaj nie mam żadnej odpowiedzi ani też zwrotki. Co mogę zrobić? Czy powinnam poprosić o pomoc policję?
W pisanej sytuacji są trzy sprawy:
1. nieobecność nauczycielki
2. brak "zwrotki" z poczty
3. poinformowanie policji.
1. Nieusprawiedliwiona nieobecność nauczycielki to ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych. Zgodnie z ROZPORZĄDZENIEM MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy:
§ 2. 1. Pracownik powinien uprzedzić pracodawcę o przyczynie i przewidywanym okresie nieobecności w pracy, jeżeli przyczyna tej nieobecności jest z góry wiadoma lub możliwa do przewidzenia.
2. W razie zaistnienia przyczyn uniemożliwiających stawienie się do pracy, pracownik jest obowiązany niezwłocznie zawiadomić pracodawcę o przyczynie swojej nieobecności i przewidywanym okresie jej trwania, nie później jednak niż w drugim dniu nieobecności w pracy. Jeżeli przepisy prawa pracy obowiązujące u danego pracodawcy nie określają sposobu zawiadomienia pracodawcy o przyczynie nieobecności pracownika w pracy, zawiadomienia tego pracownik dokonuje osobiście lub przez inną osobę, telefonicznie lub za pośrednictwem innego środka łączności albo drogą pocztową, przy czym za datę zawiadomienia uważa się wtedy datę stempla pocztowego.
Takie zachowanie nauczycielki uprawnia dyrektora do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia (Art. 52. § 1 kodeksu pracy). Biorąc pod uwagę fakt, że umowa trwała tylko do 29 czerwca, nie trzeba było jej rozwiązywać w tym trybie. Teraz trzeba wysłać do nauczycielki na podany adres świadectwo pracy.
2. Tzw. "zwrotka" musi wrócić do nadawcy po wyczerpaniu czasu na dwukrotne awizowanie przesyłki. Jeżeli do dnia dzisiejszego zwrotka nie wróciła do szkoły, trzeba złożyć reklamację w urzędzie pocztowym.
3. Informowanie policji o tym, że pracownik porzucił pracę jest bezzasadne i dyrektor nie ma obowiązku informować o tym nikogo. Nawet, jeśli wydaje nam się to dziwne, bo pracownik był zawsze sumienny, to nie jest to wystarczający powód, aby zgłaszać zaginięcie. Gdyby dyrektor powziął jakieś informacje np. o ewentualnych problemach osobistych nauczycielki, na podstawie których możnaby podejrzewać, że popełniono przestępstwo, wówczas zobowiązany jest poinformować o tym organy ścigania.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Dzień dobry!
Zatrudniałam nauczycielkę na umowę do 31 sierpnia 2011 r. Chcę jej przedłużyć umowę. Nauczycielka przybywa na urlopie macierzyńskim do 19.09.2011 r. Z jaką datą mam zawierać nową umowę? Czy należy jej się urlop wypoczynkowy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik jest zatrudniony na czas nieokreślony. W dniach od 21.01.2014 r. - 24.01.2014 i od 05.02 - 11.07.2014 przebywał na zwolnieniu lekarskim a następnie od 12.07. 2014 do 31.12.2014 przebywa na urlopie macierzyńskim i dodatkowym urlopie macierzyńskim. Czy pracownik nabywa prawo do "13", a jeśli tak to z jakiego okresu powinna być naliczona?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka zatrudniona na czas określony od 1.09.2018 r. do 31.08.2019 r. zaszła w ciążę i umowa została jej przedłożona do dnia porodu. Z jakiego trybu i podstawy prawnej rozwiązać umowę gdy urodzi?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam!
Proszę o pomoc sporządzenia aneksu do umowy w związku ze zmianami organizacyjnymi szkoły dotyczącymi klas łączonych, a co za tym idzie mniejszą ilością godzin.
Nauczyciel kontraktowy zatrudniony na 12/18 etatu, na czas nieokreślony, po zmianach będzie zatrudniony na 8/18. Jak ma wyglądać aneks do umowy i czy porozumienie zmieniające warunki pracy i płacy mogą zastąpić aneks do umowy.
Z góry serdecznie dziękuję.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi, który raz lub dwa razy w roku oddaje krew, należy się wolny i płatny dzień? Czy przysługują w tym przypadku uprawnienia jak dla Honorowych Dawców Krwi?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe