Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel ukończył studia licencjackie na UG kierunek logopedia, specjalizacja nauczycielska. Odbył praktykę pedagogiczną w wymiarze 75 godzin. W suplemencie jest napisane, że posiada kwalifikacje jako nauczyciel logopeda i języka polskiego. Czy może uczyć w szkole podstawowej i w gimnazjum, czy tylko w szkole podstawowej?
Na podstawie § 3 Rozporządzenia MEN z dnia 12.03.2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (...), kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w gimnazjach (oraz szkołach podstawowych - § 4) posiada m.in. osoba, która ukończyła studia pierwszego stopnia na kierunku, którego zakres określony w standardzie kształcenia dla tego kierunku studiów w grupie treści podstawowych i kierunkowych obejmuje treści nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć, oraz posiada przygotowanie pedagogiczne.
Zgodnie z § 21.2. rozporządzenia osoba, która ukończyła studia licencjackie w zakresie logopedii oraz posiada przygotowanie pedagogiczne, posiada kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela-logopedy również w szkołach podstawowych i gimnazjach.
Przez przygotowanie pedagogiczne rozporządzenie określa nabycie wiedzy i umiejętności z zakresu psychologii, pedagogiki i dydaktyki szczegółowej, nauczanych w wymiarze nie mniejszym niż 270 godzin w powiązaniu z kierunkiem (specjalnością) kształcenia oraz pozytywnie ocenioną praktyką pedagogiczną - w wymiarze nie mniejszym niż 150 godzin.
Aby posiadać przygotowanie pedagogiczne, nauczyciel musiłaby w trakcie studiów odbyć dwukrotnie praktykę pedagogiczną - 2 x po 75 godzin (możliwe, że tak właśnie było).
Powyższy wymóg dot. wymiaru przygotowania pedagogicznego nie dotyczy osób, które przed 31.10.1991 r. uzyskały przygotowanie pedagogiczne w formach i wymiarze zgodnym z obowiązującymi wówczas przepisami.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Mam nietypowe pytanie - zwalnia się w mojej szkole stanowisko sekretarza szkoły - pani odchodzi na emeryturę. Czy aby zatrudnić nowego pracownika organ prowadzący winien ogłosić konkurs, czy może nakazać mi zatrudnienie wskazanego przez siebie pracownika? Czy przepisy nie zabraniają zatrudniania np. żony wójta? (Czy moim podwładnym może być żona mojego przełożonego?)
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Od września gimnazjum, w którym mam umowę o pracę, zostaje włączone do szkoły podstawowej. Od roku z tego gimnazjum jestem oddelegowana na stanowisko dyrektora w innej szkole podstawowej, gdyż tam wygrałam konkurs. Co dalej z moją umową o pracę w gimnazjum?
- Od 1 września br. zatrudniamy nauczyciela w szkole na 3/22 etatu. Nauczyciel pracuje jednocześnie w trzech szkołach, a my jesteśmy dla niego czwartym pracodawcą. W umowie o pracę popełniliśmy błąd przyznając dodatek za wysługę lat ze szkoły, która jest podstawowym miejscem pracy nauczyciela. W jaki sposób powinniśmy sprostować ten błąd.Jak postąpić jeżeli nauczyciel odmówi współpracy.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel wychowania fizycznego przebywa na zwolnieniu lekarskim do 3.11.2014 r. Dnia 23.10.2014 r. złożył wniosek o udzielenie urlopu dla poratowania zdrowia od 4.11.2014 r. do 3.11.2015r. Jako załącznik dołączył orzeczenie lekarskie wydane przez chirurga ogólnego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej. Formalnie dokumentacja spełnia wymogi prawne. W takiej sytuacji powinnam na podstawie złożonych dokumentów wydać decyzję pozytywną. Jednak istnieje przypuszczenie, iż wobec tego nauczyciela toczy się postępowanie karne (prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu). Skierowałam więc pismo do Policji, by potwierdziła, czy wobec nauczyciela toczy się postępowanie karne i w jakiej sprawie (na podstawie art. 83 KN). Wykroczenie miało miejsce niedawno (2 tygodnie temu), dlatego raczej nie będzie jeszcze na wokandzie sądowej, stąd zapytanie o karalność jest bez sensu. Jeśli odpowiedź Policji potwierdzi fakt postępowania karnego wobec nauczyciela, to mogę zawiesić nauczyciela w pełnieniu obowiązków, ale jakie wtedy powinno być postępowanie, jeśli chodzi o złożony wniosek o udzielenie urlopu dla poratowania zdrowia. I druga możliwość w przypadku kiedy doniesienia są niepotwierdzone, muszę udzielić urlopu. Co później kiedy już w trakcie urlopu dla poratowania zdrowia wyjdzie na jaw, że toczy się jednak postępowanie wobec nauczyciela, bo sprawa wcześniej np. była w prokuraturze?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Chcę zatrudnić nauczyciela na zastępstwo. Do dyspozycji mam 19 godzin w szkole i 4 w przedszkolu. Dwie nauczycielki z zupełnie innej szkoły zaoferowały się objąć te godziny. Jedna ma w szkole macierzystej etat, a u mnie 6 godzin w szkole i 4 w przedszkolu, druga ma w szkole macierzystej 10 godzin a u mnie 13. Stąd moje pytanie jak to ma wyglądać formalnie i jaką dokumentację powinnam przygotować?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe