Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel stażysta zatrudniony w szkole podstawowej od 19.10.2020 r. na umowę na czas określony do 31.08.2021 r. przebywa na długotrwałym zwolnieniu lekarskim od 20.10.2020 r. Dnia 17.03.2021 r. złożył wypowiedzenie umowy za porozumieniem stron z dniem 18.04.2021 r. Dyrektor wyraził zgodę .W związku z chorobą nauczyciel nie wykorzystał urlopu wypoczynkowego w czasie ferii zimowych. Za ile dni należy wypłacić ekwiwalent za niewykorzystany urlop skoro nauczyciel na swój wniosek złożył wypowiedzenie umowy o pracę.
Tryb rozwiązania stosunku pracy nie wpływa na wymiar urlopu oraz ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. W okresie zatrudnienia od 19 października 2020 r. do 17 marca 2021 r. nauczyciel nabył prawo do urlopu (oraz w konsekwencji – ekwiwalentu) w następującym wymiarze: 6 miesięcy (z zaokrągleniem w górę października i marca) * 5,6 dni = 33,6 dni, zaokrąglonych do 34 dni, zgodnie z art. 64 ust. 5 i art. 66 ust. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215 ze zm. oraz art. 1551 § 1, art. 1552A § 2 i art. 1553 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy, Dz. U. z 2020 r., poz. 1320.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy istnieje jakiś przepis, który określa godziny funkcjonowania opieki świetlicowej podczas dni dyrektorskich. Dodam, że na co dzień szkoła funkcjonuje w godzinach 6:30-17:00, a zajęcia dydaktyczne są od 8:00-14:35. Czy szkoła ma obowiązek zapewnić opiekę aż do godziny 17?
- Przedstawiam sytuację nauczyciela, który jest zatrudniony na dodatkowa umowę. Nauczyciel nie dostarczył dokumentu potwierdzającego uzyskanie awansu zawodowego, w związku, z czym otrzymał i podpisał dwie umowy na czas określony w latach 2012/2013 oraz 2013/2014, w których zatrudniono go jako nauczyciela kontraktowego. Nauczyciel wyraził skruchę oraz przyznał, iż jest winny zastałej sytuacji, ale pyta czy jest możliwość uzyskania środków z tytułu wyższego stopnia zawodowego za lata 2012/2013 oraz 2013/2014?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy. W maju złożył podanie o rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem w związku z przejściem od 1 września na emeryturę. Pracownik pobiera rentę rodzinną i po ustaleniu wysokości emerytury zdecyduje się pobierać korzystniejsze świadczenie, a więc rentę rodzinną. Czy w związku z tym należy wypłacić pracownikowi odprawę emerytalną? Czy musi nam przedłożyć dokument o przyznaniu emerytury i złożyć oświadczenie o pobieraniu renty rodzinnej - aby w razie kontroli finansowej była podstawa wypłaty odprawy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o podanie pensum nauczyciela prowadzącego zajęcia rewalidacyjne lub socjoterapeutyczne zatrudnionego na 4 godz. w szkole podstawowej. Nadmieniam, że uchwałą Rady Gminy takie pensum nie jest ustalone.
Proszę o podanie podstawy prawnej.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Od 1 września 2021 r. nauczyciel fizyki podejmuje pierwszą pracę w szkole w wymiarze 4/18 etatu (tylko tyle godzin przedmiotu jest w szkole) i w związku z tym nie może rozpocząć stażu. Godziny fizyki dla niego będą również w kolejnych latach szkolnych. Czy w tym przypadku umowę o pracę należy zawrzeć na jeden rok szkolny, jak z nauczycielem stażystą?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe