Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel stażysta w dniu 28.05.2020 r. napisał prośbę o rezygnację ze stażu, ponieważ od września rezygnuje z pracy w szkole. Czy nauczyciel, opiekun stażu, mimo to daje projekt oceny za okres stażu, czy nauczyciel stażysta ma obowiązek przedłożyć sprawozdanie z realizacji planu za okres stażu? Czy dodatek na start, który pobrał w wysokości 1000 zł dla stażysty powinien oddać?
Zasadą jest, że nauczyciel – stażysta powinien złożyć dyrektorowi szkoły sprawozdanie z realizacji planu rozwoju zawodowego, uwzględniające efekty jego realizacji dla nauczyciela i szkoły, w terminie 7 dni od dnia zakończenia stażu, zgodnie z § 4 ust. 5 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 lipca 2018 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (Dz. U. z 2018 r., poz. 1574 ze zm.). Natomiast dyrektor nie jest uprawniony do przymuszenia nauczyciela do złożenia tego sprawozdania, ani też nauczycielowi nie grożą żadne sankcje z tego powodu poza tym, że nie będzie mógł realizować awansu i nie uzyska stopnia nauczyciela kontraktowego.
Z kolei opiekun stażu również w terminie 7 dni od dnia zakończenia stażu, przedstawia dyrektorowi szkoły projekt oceny dorobku zawodowego nauczyciela za okres stażu, ze szczególnym uwzględnieniem obserwowanych zajęć prowadzonych przez nauczyciela oraz stopnia zaangażowania w realizację wymagań koniecznych do uzyskania odpowiednio stopnia nauczyciela kontraktowego albo nauczyciela mianowanego (§ 5 ust. 2 ww. rozporządzenia). Opiekun stażu powinien więc przedłożyć taki projekt skoro ten sam termin został wyznaczony także dla nauczyciela na złożenie sprawozdania, który może jeszcze – pomimo dotychczasowego wniosku – je złożyć w terminie wyznaczonym przez ustawodawcę.
Żaden przepis ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215, a zwłaszcza art. 53a KN, nie zobowiązuje nauczyciela-stażysty do zwrócenia jednorazowego świadczenia na start w związku z zakończeniem dotychczasowego zatrudnienia, ani nie uzależnia zachowania prawa do dodatku od uzyskania stopnia awansu nauczyciela kontraktowego. W związku z tym nie ma podstawy prawnej do żądania zwrotu tego świadczenia, gdy nauczyciel zrezygnuje z pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka powinna zakończyć staż na stopień nauczyciela mianowanego w dniu 31.05.2019 r. Ze względu na zwolnienie lekarskie i skrócony urlop macierzyński (strata ciąży) został on przedłożony o 95 dni tj. do 3 września 2019 r. W międzyczasie nauczycielka ponownie zaszła w ciążę i od 22 lipca 2019 roku przebywała na zwolnieniu lekarskim do dnia porodu (22 października 2019) a następnie wykorzystała urlop macierzyński, rodzicielski oraz wypoczynkowy uzupełniający i do pracy wróciła 15.01.2021 r. Co z Jej awansem, czy powinien być kontynuowany i przedłużony o czas jej nieobecności spowodowanej zwolnieniem lekarskim w terminie 22.07.2019 r. – 03.09.2019 r.? Czy też nauczycielka powinna ponownie rozpocząć staż w pełnym wymiarze?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Witam
Czy nauczyciel, który uzyskał stopień n-la kontraktowego w sierpniu 2020. aktualnie jest nauczycielem początkującym zatrudnionym na czas nieokreślony - jest zobowiązany do uzyskania stopnia awansu zawodowego nauczyciela mianowanego do 2027r wg "starych zasad"?
Jakie będą konsekwencje, jeśli nie uzyska stopnia n-la minowanego?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel w latach 1992-1993 oraz 1993-1997 pracował w szkole, następnie w instytucjach nie związanych ze szkołą, a od 2014 do teraz znowu pracuje w szkole. Po ukończeniu studiów w 1993 i pracy w szkole w 1996 uzyskał mianowanie na nauczyciela mianowanego. Ponieważ w latach 1997-2014 nie był nauczycielem awans na nauczyciela mianowanego wygasł. Jest nauczycielem kontraktowym. Czy można zastosować skrócony okres na wniosek nauczyciela na nauczyciela mianowanego, czy musi to być pełny okres 2 lat 9 miesięcy.
Nauczyciel twierdzi ,że uzyskał wiedzę na temat skróconego czasu telefonicznie w Kuratorium. Proszę o wyjaśnienie i podstawę prawną. Nauczyciel nie posiada stopnia naukowego i nie jest i nie był nauczycielem akademickim.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o podanie całej aktualnej dokumentacji komisji w celu przeprowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej na stopień nauczyciela kontraktowego (wzory druków)
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Bardzo proszę o informacje, jak zakończyć formalnie dwie sytuacje:
1.Nauczyciel nie składa sprawozdania za staż.
2.Nauczyciel składa plan rozwoju na nauczyciela mianowanego, zostaje przyznany opiekun na krótki czas (potem idzie na urlop macierzyński), nie zostaje przyznany kolejny opiekun, gdyż nie ma wśród nauczycieli mianowanego lub dyplomowanego. Mimo tego nauczyciel ubiegający się o awans składa po 2 latach i 9 miesiącach sprawozdanie za staż...
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe