Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel - specjalista integracji sensorycznej pracuje w niepublicznej poradni p-p na cały etat i pobiera tam dodatek za wysługę lat (7%), ponadto równocześnie pracuje w przedszkolu publicznym od 1.01.2018 r. na 0,1 etatu - dodatkowe miejsce pracy. Czy w przedszkolu powinien dostawać dodatek za wysługę lat, czy dopiero po 3 latach dodatkowej pracy?
W opisanym przypadku, nauczyciel powinien otrzymać dodatek stażowy w wysokości określonej na podstawie wszystkich zakończonych okresów pracy i ewentualnych innych okresów, które podlegają zaliczeniu (np. praca w gospodarstwie rolnym, okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych).
Zgodnie z § 7 Rozporządzenia MENiS z dnia 31.01.2005 r. w sprawie wysokości minimalnyh staweek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli (...), do okresów pracy uprawniających do dodatku za wysługę lat wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia we wszystkich zakładach pracy oraz inne udowodnione okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Nauczycielowi pozostającemu jednocześnie w więcej niż jednym stosunku pracy okresy uprawniające do dodatku za wysługę lat ustala się odrębnie dla każdego stosunku pracy, z wyjątkiem sytuacji gdy wymiar zatrudnienia w kilku szkołach łącznie nie przekracza pensum nauczyciela. Do okresu zatrudnienia uprawniającego do dodatku za wysługę lat nie wlicza się okresu pracy w innym zakładzie, w którym nauczyciel jest lub był jednocześnie zatrudniony. Do okresu dodatkowego zatrudnienia nie wlicza się okresów podstawowego zatrudnienia.
Powyższe przepisy nie mają zastosowania do nauczycieli zatrudnionych w szkołach i placówkach niepublicznych, więc w zakresie dodatku stażowego zatrudnienie w nich nie wpływa na uprawnienia nauczyciela w szkole publicznej.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o pomoc w poprawnym wyliczeniu pensum dla nauczyciela z etatów o różnym tygodniowym wymiarze godzin. Nauczyciel realizuje: 20 godzin dydaktycznych (20/18) oraz 2/26 świetlicy szkolnej. Jak obliczyć jego pensum i godziny ponadwymiarowe? Proszę wskazać podstawę prawną, jeżeli brak jest umocowania w postaci uchwały rady gminy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jeden z moich wicedyrektorów przebywa już od 2 miesięcy na zwolnieniu lekarskim. Teraz przedłożył kolejne zwolnienie do 12 kwietnia. Może się okazać, że nie wróci do końca roku szkolnego z powodów zdrowotnych. Czy istnieje możliwość prawna powierzenia innemu nauczycielowi obowiązków wicedyrektora albo powołania innego wicedyrektora na czas nieobecności tego chorego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka ma 63 lata i 43 lata pracy pedagogicznej. Przeszła na emeryturę z kp. we wrześniu 2011 roku, zawiesiła ją i nadal pracuje - nie rozwiązała stosunku pracy, bo nie musiała. Ma ukończony SN. Czy mogę ją zwolnić? Czy podlega ochronie i muszę jej zapewnić pensum? W zasadzie jest już emerytką. Nie ukrywam, że chciałabym się z nią rozstać.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dnia 31 sierpnia 2023 r. nauczycielka przechodzi na emeryturę. Pracuje nieprzerwanie w tej samej szkole od 1987 r. W okresie od 1 września 1988 r. do 31 sierpnia 1989 r. i od 17 września 1992 r. do 31 sierpnia 1993 r. przebywała na urlopie wychowawczym i jednocześnie była zatrudniona na 1/2 etatu, na odrębne umowy. Niestety, ówczesny dyrektor nie wystawił jej świadectwa pracy za te odrębne umowy, są jednak dokumenty w archiwum potwierdzające zawarcie umów. Jak teraz ująć te okresy zatrudnienia w zgłoszeniu do ZUS-u? Jak z tej sytuacji wybrnąć dla dobra tej nauczycielki?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Chciałabym poruszyć kwestię przyznawania dodatku motywacyjnego dla nauczycieli. Jestem nowym dyrektorem i na podstawie arkuszy informacyjnych dot. pracy nauczycieli przyznałam dodatki motywacyjne we wrześniu. Okazało się, że dwóch nauczycieli ma je niższe niż w ubiegłym roku. Zarzucono mi, że na piśmie nie zawiadomiłam ich wcześniej o obniżeniu dodatku. Czy ogólne przepisy oświatowe zawierają informacje na temat warunków obniżenia dodatku motywacyjnego, czy ma to regulować szkolny dokument tworzony na podstawie uchwały organu prowadzącego? Dodam, że ta uchwała nie zawiera takich informacji.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe