Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel rozpoczął przygotowanie do zawodu 1 stycznia 2023 r., po zaliczeniu dotychczasowego zatrudnienia okres ten zakończy się 22 grudnia 2025 r. (będzie trwał 2 lata 11 miesięcy i 22 dni). Proszę o informację w jakim terminie należy przeprowadzić pierwszą obserwację zajęć i dokonać oceny pracy nauczyciela, przepisy mówią o drugim roku pracy. Czy będzie to okres od kwietnia 2023 r. do marca 2024 r., czy dopiero w roku 2024?
Warunkiem uzyskania stopnia awansu zawodowego nauczyciela mianowanego jest odbycie przygotowania do zawodu nauczyciela. W przeciwieństwie do starych przepisów, które umożliwiały rozpoczęcie stażu na kolejny stopień awansu zawodowego nauczyciela wraz z rozpoczęciem roku szkolnego, nowe rozwiązania nie wprowadzają takiego powiązania. W praktyce oznacza to, że przygotowanie do zawodu może się rozpocząć w każdym momencie roku szkolnego (tak jak w stanie faktycznym opisanym w pytaniu przygotowanie rozpoczęło się 1 stycznia 2023 r.)
Stosownie do art. 9fa ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2021 r., poz. 1762) w drugim roku odbywania przygotowania do zawodu nauczyciela, przed dokonaniem oceny pracy, nauczyciel jest obowiązany przeprowadzić zajęcia, w wymiarze co najmniej 1 godziny, w obecności:
1) dyrektora szkoły,
2) mentora,
3) doradcy metodycznego albo nauczyciela-konsultanta, albo przedstawiciela organu sprawującego nadzór pedagogiczny, albo nauczyciela dyplomowanego, który naucza tego samego przedmiotu lub prowadzi ten sam rodzaj zajęć, zatrudnionego w tej samej lub innej szkole.
Przepisy Karty Nauczyciela albo używają terminu rok albo rok szkolny. Jeżeli mowa jest o roku, to należy przez to rozumieć 365 dni. Zgodnie z art. 114 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2022 r., poz. 1360) jeżeli termin jest oznaczony w miesiącach lub latach, a ciągłość terminu nie jest wymagana, miesiąc liczy się za dni trzydzieści, a rok za dni trzysta sześćdziesiąt pięć. Dodatkowo należy zwrócić uwagę, że ocena pracy jest częścią składową procesu zdobywania doświadczenia i umiejętności niezbędnych do uzyskania stopnia awansu nauczyciela mianowanego. Założeniem ustawodawcy było to, aby po pierwszym roku faktycznej realizacji zajęć nauczyciel mógł skonfrontować swoje doświadczenie z bardziej doświadczonymi nauczycielami.
Reasumując, drugi rok przygotowania zawodowego rozpocznie się z dniem 1 stycznia 2024 r.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Mam zapytanie dotyczące awansu zawodowego nauczyciela mianowanego po urodzeniu dziecka.
Nauczycielka rozpoczęła staż na kolejny stopień awansu nauczyciela dyplomowanego z dniem 01-09-2015 r. Termin zakończenia stażu przypadał na 31 maja 2018 roku. W związku z ciążą nauczycielka przebywała na zwolnieniu lekarskim od 4 kwietnia 2018 r. przerywając kontynuację stażu. Do urodzenia dziecka tj. do 13.10.2018 r. nadal przebywała na zwolnieniu lekarskim . następnie do 1 marca 2019 r. korzystała z urlopu macierzyńskiego w wymiarze 20 tygodni. (od 13.10.2018-01.03.2019)
Czy w takiej sytuacji może kontynuować dalej staż i w jakim wymiarze? Kiedy dla niej upłynie termin zakończenia stażu ? (czy to jest jednak 31 maja 2019 ).
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka szkoły podstawowej zatrudniona na podstawie mianowania wygrała konkurs na dyrektora nowo tworzonego przedszkola gminnego. Czy możliwe jest przeniesienie tej Pani do przedszkola na podstawie art. 18 Karty Nauczyciela? Kto ma dokonać tego przeniesienia, skoro to właśnie jej powierzone zostanie stanowisko dyrektora?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Dzień dobry,
mam nauczycielkę zatrudnioną w połowie września 2023 na zastępstwo za osobę na zwolnieniu lekarskim. Zwolnienie było przedłużane i wyszło do końca roku. Obecnie dziewczyna ma możliwość zatrudnienia od października. Ja jej nie rozpoczełam awansu w poprzednim roku i nie przyznałam mentora. Czy mogę poprzednie miesiące zaliczyć jej do stażu dla nauczyciela odbywającego staż mimo, ze nie miała mentora?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy awans zawodowy (w placówce niepublicznej) może realizować nauczyciel zatrudniony na umowę zlecenie czy też musi być umowa o pracę (wymiar godzin się zgadza)?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka rozpoczęła pracę w p-lu 1.IX.2020 - posiadała stopień zawodowy naucz. kontraktowego; umowa na czas określony do 31.VIII.2021. Od 1.IX.2021 - umowa na czas nieokreślony. 1.IX. 2022 r - rozpoczęcie stażu na naucz. mianowanego. Przedstawiony dyr. plan rozwoju nie uzyskał akceptacji, zwrócony do naniesienia poprawek. W trakcie realizacji planu naucz.nie wywiązywała się z realizacji zaplanowanych zadań. Od 1.IX.2023 rozpoczęła ponowny staż z nowym planem rozwoju zatwierdzonym przez dyrektora. Jaki wymiar stażu obowiązuje w/w naucz. na stopień naucz. mianowanego? Czy w.g tzw. starej ścieżki, czy w.g nowych przepisów.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe