Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne W art. 30 Karty Nauczyciela z 26.01.1982 r. (ze zm.) czytamy: Art. 30.  (...) 6. Organ prowadzący szkołę będący jednostką samorządu terytorialnego, uwzględniając...

PORADA PRAWNA

24 stycznia 2011 Prawo oświatowe

Nauczyciel pracuje 4 dni w tygodniu łącznie realizuje 20 godziny tj.18+2 nadgodziny(7 godz. we wtorek,6 godz.w środę,2 godz.w czwartek, 5 godz. w piątek). Czwartek był dniem ustawowo wolnym. Jak należy obliczyć mu nadgodziny w niepełnym tygodniu? DZIĘKUJĘ ZA ODPOWIEDZ.

W art. 30 Karty Nauczyciela z 26.01.1982 r. (ze zm.) czytamy:
Art. 30. 
(...)

6. Organ prowadzący szkołę będący jednostką samorządu terytorialnego, uwzględniając przewidywaną strukturę zatrudnienia, określa dla nauczycieli poszczególnych stopni awansu zawodowego, w drodze regulaminu:
1) wysokość stawek dodatków, (...),
2) szczegółowe warunki obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw, z zastrzeżeniem art. 35 ust. 3,
3) wysokość i warunki wypłacania składników wynagrodzenia, o których mowa w ust. 1 pkt 4, o ile nie zostały one określone w ustawie lub w odrębnych przepisach
- w taki sposób, aby średnie wynagrodzenia nauczycieli, składające się ze składników, o których mowa w ust. 1, odpowiadały na obszarze działania danej jednostki samorządu terytorialnego co najmniej średnim wynagrodzeniom nauczycieli, o których mowa w ust. 3.

Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2006 r., Nr 97, poz. 674 ze zm.) – art. 35 ust. 2 i 2a, art. 39 ust. 3 i 4,
Rozporządzenie MENiS z dnia 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz.U. Nr 46, poz. 432 ze zm.) - § 3 ust. 1 pkt 1.

Jednak:
W uchwale z 29 marca 1989 r. (sygn. akt III PZP 53/88), wiążącej dla sądów, Sąd Najwyższy stwierdził, że nie należy się wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe przypadające w dniach, w których szkoła, zgodnie z obowiązującymi przepisami, nie prowadzi działalności dydaktycznej czy wychowawczej, co dotyczy dni ustawowo wolnych od pracy, jak niedziele czy święta, oraz dni wolnych od pracy i przerw w pracy szkoły (np. przerwy świąteczne, związane z praktykami w szkołach zawodowych czy wcześniejszym zakończeniem zajęć w klasach programowo najwyższych).

Pozostale składniki wynagrodzenia są wypłacane z góry za miesiąc, w związku z tym nauczyciel otrzymuje je w pełnej wysokości.
 

Reasumując:
Przypadki, o których mowa w pytaniu powinien opisywać regulamin wynagradzania opracowany przez organ prowadzący. Jeśli jednak nie ma takich regulacji, szkoły przestrzegają zasady, że jeśli nauczyciel pracuje w 4 dni w tygodniu - oblicza się dla niego średnie pensum dzienne, tj. 4,5 godz., następnie oblicza się różnicę z dnia wolnego: skoro nauczyciel w planie tygodniowym ma 2 godz. wówczas nie ma możliwości odliczenia tzw. "nadgodzin". Gdyby natomiast dniem wolnym był wtorek, należałoby mu odliczyć 3 godziny: 7 - 4,5 = 2,5 (zaokrąglone do 3 godz.) - za które nie przysługiwałoby wynagrodzenie.

 (dla 5-dniowego tygodnia pracy przyjmuje się średnio 3,6 godz.)
 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT