Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne  W mojej opinii szkoła nie ma prawa zadać od rodziców uczniów takich zaświadczeń. Żaden przepis prawa oświatowego nie pozwala szkole na przetwarzanie takich danych...

PORADA PRAWNA

21 marca 2024 Inne

Nauczyciel organizuje kilkudniową wycieczkę. Poprosił rodziców uczniów przewlekle chorych np. cukrzyca I stopnia, leczenie psychiatryczne, anemia- częste omdlenia o zaświadczenie od lekarza o braku przeciwwskazań zdrowotnych do udziału w kilkudniowej wycieczce. Lekarz odmawia wystawienia takiego zaświadczenia i żąda podstawy prawnej. Bardzo proszę o opinię w tej sprawie.Potrzebuję pilnie informacji. W sąsiedniej szkole zmarło dziecko na wycieczce, szkoła nie wiedziała o chorobie serca ucznia.

 

W mojej opinii szkoła nie ma prawa zadać od rodziców uczniów takich zaświadczeń. Żaden przepis prawa oświatowego nie pozwala szkole na przetwarzanie takich danych bez zgody rodziców, ani na żądanie takich zaświadczeń w związku z wycieczką szkolną. Jedyne, co powinien zrobić nauczyciel, to dostosować program wycieczki do stanu zdrowia uczniów. Zgodnie z § 5 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 maja 2018 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki (Dz. U. poz. 1055) organizację i program wycieczki dostosowuje się do wieku, zainteresowań i potrzeb uczniów, ich stanu zdrowia, kondycji, sprawności fizycznej i umiejętności.

Jeżeli stan zdrowia dziecka pozwala na udział w wycieczkach, wychowawcy nie mogą odmówić dziecku udziału w tych wyjściach.

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe

Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT