Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel mianowany został zatrudniony w niepełnym wymiarze godzin, na czas określony na podstawie mianowania w wymiarze 10/18 od 1 września 2019 do 31 sierpnia 2020. Od 9 września przydzielono mu 1 godzinę nauczania indywidualnego. Czy należy sporządzić aneks do umowy na podstawie mianowania, czy tylko dać pisemną informację o przydziale godziny na okres 9 września 2019 - 26 czerwca 2020 (jakie informacje powinien zawierać taki dokument? Jeżeli nauczyciel dyplomowany zatrudniony na umowę o pracę na czas określony z powodów organizacji pracy szkoły otrzymał 14/18 i od 9 września otrzymał 1 godzinę nauczania indywidualnego. Czy w takim przypadku należy sporządzić aneks czy wystarczy informacja o dodatkowym przydziale?
Zmiana warunków pracy, w tym zwiększenie wymiaru zatrudnienia i wynagrodzenia, wymaga pisemnej formy oraz zgody nauczyciela – art. 29 § 4 i art. 11 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2019 r., poz. 1040 ze zm. W związku z tym albo należałoby podpisać z nauczycielami tzw. porozumienia zmieniające (aneksy do umów o pracę), w których nauczyciele wyraźnie zgodzą się na zmianę warunków pracy i płacy od dnia 9 września albo też pisemną formę musi mieć co najmniej oświadczenie dyrektora szkoły o tych zmianach, natomiast nauczyciele mogli wyrazić zgody w dorozumiany sposób przez przystąpienie do prowadzenia zajęć nauczania indywidualnego (art. 60 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. z 2019 r., poz. 1145).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Uprzejmie proszę o informację w następującej sprawie. W oddziale przedszkolnym jest zatrudniona nauczycielka na zastępstwo za nauczycielkę, która przebywała na urlopie macierzyńskim, a obecnie na urlopie uzupełniającym. Nauczycielka, która jest zatrudniona na zastępstwie, uległa wypadkowi w pracy i przebywa na zwolnieniu lekarskim. W czasie zwolnienia lekarskiego mija termin jej zatrudnienia, ponieważ wraca nauczycielka, za którą była zatrudniona. Czy zatrudnienie nauczycielki zatrudnionej na zastępstwo mija zgodnie z zawartą umową chociaż przebywa na zwolnieniu lekarskim i czy szkoła ma zapłacić nauczycielce za zwolnienie lekarskie po terminie jej zatrudnienia? Uprzejmie dziękuję za pomoc i bardzo proszę o dokładną informację.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W trakcie przekształceń Zespołu Szkół na Szkołę Podstawową będziemy chcieli utworzyć w szkole nowe stanowisko - kierownika świetlicy - proszę o podanie procedury jaką powinien przejść dyrektor, żeby do tego doprowadzić? Proszę również o informacje na temat statusu takiej osoby w szkole - wykształcenie, ilość godz. pracy, dodatek kierowniczy… na tym stanowisku zatrudniony zostanie nauczyciel.
- Czy szkoła musi odrabiać ustalone dodatkowe dni wolne np. 2 maja od zajęć dydaktyczno-wychowawczych, innych niż określone w § 5 ust. 1 rozporządzenia MENiS z 18 kwietnia 2002 r.?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel posiadający ukończone studia podyplomowe w zakresie diagnozy, terapii pedagogicznej i rewalidacji indywidualnej, prowadzący zajęcia z uczniem z SPE, powinien zostać zatrudniony w szkole jako terapeuta (pensum 22 godziny) czy jako nauczyciel (pensum 18 godzin)?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jestem dyrektorem szkoły niepublicznej. W bieżącym roku szkolnym złożyłem w kuratorium oświaty wniosek o zatrudnienie nauczyciela bez wymaganych kwalifikacji. Przedstawiłem dotychczasowe kwalifikacje nauczyciela, jego doświadczenie oraz podjęte przez szkołę starania o zatrudnienie nauczyciela z kwalifikacjami (ogłoszenie na stronie kuratorium, zaświadczenie z Urzędu Pracy). Jeszcze w zeszłym roku szkolnym w podobnym przypadku odpowiedź kuratorium była pozytywna. W tym roku odpowiedź jest negatywna, a kuratorium powołując się na Kartę Nauczyciela i Art 91b stwierdza, że przepisy nie mają zastosowania w przypadku szkoły niepublicznej. Czy oznacza to, że nie mam żadnej możliwości zatrudnienia nauczyciela bez kwalifikacji za zgodą kuratora, a jeśli to robię ryzykuję naruszeniem przepisów i cofnięciem uprawnień. I czy ten sam nauczyciel zatrudniony w szkole publicznej dostanie na siebie zgodę?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe