Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jestem dyrektorem szkoły niepublicznej. W bieżącym roku szkolnym złożyłem w kuratorium oświaty wniosek o zatrudnienie nauczyciela bez wymaganych kwalifikacji. Przedstawiłem dotychczasowe kwalifikacje nauczyciela, jego doświadczenie oraz podjęte przez szkołę starania o zatrudnienie nauczyciela z kwalifikacjami (ogłoszenie na stronie kuratorium, zaświadczenie z Urzędu Pracy). Jeszcze w zeszłym roku szkolnym w podobnym przypadku odpowiedź kuratorium była pozytywna. W tym roku odpowiedź jest negatywna, a kuratorium powołując się na Kartę Nauczyciela i Art 91b stwierdza, że przepisy nie mają zastosowania w przypadku szkoły niepublicznej. Czy oznacza to, że nie mam żadnej możliwości zatrudnienia nauczyciela bez kwalifikacji za zgodą kuratora, a jeśli to robię ryzykuję naruszeniem przepisów i cofnięciem uprawnień. I czy ten sam nauczyciel zatrudniony w szkole publicznej dostanie na siebie zgodę?
Zgodnie z art. 10 ust. 9 w zw z ust. 7 KN, jeżeli w szkole publicznej jest zatrudniany na czas określony nauczyciel w przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela, a dyrektor nie znalazł osoby z odpowiednimi kwalifikacjami, za zgodą kuratora oświaty może zatrudnić nauczyciela bez wymaganych kwalifikacji. Przepis art. 10 ust. 9 KN nie jest wymieniony w katalogu regulacji mających zastosowanie w niepublicznych szkołach, zawartym w art. 91b ust. 2 pkt 3 KN. Dodatkowo art. 91b ust. 2b KN – obowiązujący od dnia 31 maja 2016 r. - wprost stanowi, że nie można zatrudnić w niepublicznej szkole nauczyciela, który nie spełnia wymogów kwalifikacyjnych. Nie został natomiast przewidziany dla tych szkół tryb zatrudniania nauczyciela bez wystarczających kwalifikacji za zgodą kuratora oświaty.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy można zatrudnić wychowawcę w internacie tylko w godzinach nocnych?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Od września 2017r. dyrektor może nauczycielowi udzielić zgody na podjęcie pracy w innej placówce.Kogo dotyczy ten obowiązek (praca w pełnym etacie, umowa zlecenie itp.)?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka w 2017 roku złożyła do NFZ wniosek o leczenie sanatoryjne. W terminie od 31 marca 2018 roku do 21 marca 2018 roku NFZ wyznaczył jej pobyt w sanatorium. Czy w świetle nowych przepisów w sprawie udzielania nauczycielom urlopu dla poratowania zdrowia dyrektor szkoły może udzielić w/w nauczycielce urlopu dla poratowania zdrowia na czas pobytu w sanatorium? Proszę o podanie podstawy prawnej.
- Nauczyciel został oddelegowany do pracy w samorządzie. Po wyborach nie został wybrany na burmistrza. Powinien wrócić na swoje poprzednie stanowisko czyli do pracy w szkole. Czy można udzielić urlopu zdrowotnego od razu czy musi przepracować określony czas?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Dyrektor chce wypowiedzieć sprzątaczce umowę o pracę z dniem 01 lipca, z faktu iż w czasie wakacji następuję zmniejszenie obowiązków i nie ma potrzeby zatrudnienia tylu pracowników. Czy można z takiego powodu wypowiedzieć umowę o pracę i czy jako pracodawca nie naruszy prawa chcąc od września zatrudnić kolejną lub tą samą osobę na tym stanowisku? Czy jest w przepisach prawa wskazany okres, przez który pracodawca nie może zatrudnić nikogo na takim stanowisku na którym nastąpiło rozwiązanie umowy z w/w powodu? Czy osobie takiej należy się odprawa?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe