Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciel posiadający ukończone studia podyplomowe w zakresie diagnozy, terapii pedagogicznej i rewalidacji indywidualnej, prowadzący zajęcia z uczniem z SPE, powinien zostać zatrudniony w szkole jako terapeuta (pensum 22 godziny) czy jako nauczyciel (pensum 18 godzin)?
Z pensum 18-godzinnym zatrudnia się tzw. nauczyciela przedmiotu, o którym mowa w art. 42 ust. 3 lp. 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2019 r., poz. 2215 ze zm.). Jeśli dany nauczyciel jest zatrudniony jako nauczyciel przedmiotu i dodatkowo ma prowadzić zajęcia specjalistyczne, to te dodatkowe godziny można mu powierzyć albo w ramach pensum 18-godzinnego, albo pensum specjalisty, które określa organ prowadzący na poziomie nie wyższym niż 22 godziny, na podstawie art. 42 ust. 7 pkt 3 lit. b KN (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 11 stycznia 2011 r. I PK 153/10 oraz wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 4 września 2014 r., IV SA/Gl 674/14). Jeśli nauczyciel ma prowadzić w danej szkole tylko zajęcia specjalistyczne, to nie ma podstawy do przydzielenia mu zajęć w ramach pensum 18-godzinnego, tylko według pensum określonego przez organ prowadzący, nie wyższego niż 22 godziny.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy zatrudniając nauczyciela na czas określony kolejny raz powinnam zwracać uwagę na przekroczenie 33 miesięcy i trzech umów zgodnie z Kodeksem pracy, nawet jeśli to nauczyciel prosi o zatrudnienie tylko na kolejny rok szkolny?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel pracujący w szkole od 36 lat na pełnym etacie po zmianie przepisów o zatrudnieniu nie złożył wniosku do dyrektora celem uzyskania zgody na dodatkowe zatrudnienie i co za tym idzie takiej zgody nie uzyskał. Mimo to został zatrudniony dodatkowo w dwóch szkołach na terenie innej gminy i powiatu. Z informacji jaką uzyskałam od samego nauczyciela dowiedziałam się, że przystąpi do strajku planowanego przez ZNP od 8 IV i nie podejmie również pracy w zespole nadzorującym egzaminy. Dodatkowo na terenie szkoły będzie przebywał tylko w czasie wynikającym z jego podziału godzin, a nie jak sugeruje związek od godz.8.00 do 14.00, bo musi być w szkołach, w których pracuje dodatkowo, a które nie przystępują do strajku. Nadmieniam, że w szkole macierzystej pełni funkcję Prezesa ogniska ZNP. W zaistniałej sytuacji jakie mam podjąć działania jako dyrektor?
- Czy w związku ze zmianami w KN od 1.09. 2018 r. można w szkole prowadzonej przez stowarzyszenie zatrudniać nauczycieli na umowę -zlecenie (w szkole nie obowiązuje KN tylko KP)?
- Dnia 10.02.2015 r. została wypłacona nagroda jubileuszowa pracownikowi niepedagogicznemu. Dnia 02.03.2015 zostały przyznane podwyżki dla pracowników niepedagogicznych z wyrównaniem od 01.02.2015 r. Czy w takim przypadku powinno się wyrównać nagrodę jubileuszową?
- Czy mogę zatrudnić w charakterze nauczyciela wychowania przedszkolnego studentkę IV roku pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej nieposiadającej jeszcze kwalifikacji? W mojej ocenie jest to osoba kompetentna, poradzi sobie z zadaniem, była zatrudniona wcześniej w mojej placówce jako asystent nauczyciela. Proszę o podanie podstawy prawnej.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe