Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel miał uśredniony etat od 1.09.2011 r. do 23.04.2012 r. W tym czasie wypracował 100 nadgodzin - otrzymał wynagrodzenie za 30,35. Od 23.04.2012 r. jest na L-4 (do 31 lipca). Czy za pozostałe nadgodziny należy mu się wyrównanie?
Kwestię wynagradzania nauczycieli realizujących "uśrednione" pensum regulują organy prowadzące w swoich regulaminach.
Karta Nauczyciela:
art. 42 ust. 7. Organ prowadzący szkołę lub placówkę określa:
1) zasady rozliczania tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli, dla których ustalony plan zajęć jest różny w poszczególnych okresach roku szkolnego;
Mając na uwadze, że podczas zwolnienia lekarskiego nie płaci się za godziny ponadwymiarowe, a zwolnienie jest na tyle długie, że przepracowane godziny nie będą "potrzebne" do zaliczenia nauczycielowi na poczet kolejnych miesięcy uśrednionego pensum, uważam, że powinno się wypłacić nauczycielowi wynagrodzenie za wszystkie dotychczas zrealizowane godziny. Decyzja w tej sprawie musi być jednak zgodna z obowiązującym regulaminem OP.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka dyplomowana zatrudniona na podstawie mianowania zmieniła miejsce zamieszkania. Aktualnie mieszka 100 kilometrów dalej. Dnia 11 sierpnia br. złożyła do dyrektora podanie o udzielenie urlopu bezpłatnego od dnia 1.09.2016 r. do dnia 30.06.2017 r. w związku z dodatkowymi obowiązkami nałożonymi na męża nauczycielki (częste wyjazdy służbowe męża) trudno pogodzić jej obowiązki dojazdu do pracy i opieki nad dziećmi. Nadmieniła również, iż w tym okresie (1.09.2016 – 30.06.2017r.) podejmie pracę na zastępstwo za innego nauczyciela w miejscowości, w której aktualnie mieszka. Czy nauczycielka nie powinna złożyć podania o urlop bezpłatny na cały rok szkolny 2016/17czyli od 01.09.2016 do 31.08.2017r.? (bo przecież w tamtej szkole dostanie ekwiwalent za urlop wypoczynkowy?) Jak rozwiązać sytuację urlopu wypoczynkowego nauczyciela jeśli będzie pracować w innej placówce, w innym mieście a u nas chce otrzymywać wynagrodzenie i urlop w miesiącach letnich tj. lipiec i sierpień 2017. Czy w związku z powyższym nauczycielowi będzie przysługiwało wynagrodzenie i urlop za 2 miesiące letnie w naszej placówce? Czy urlop nauczyciela przysługuje na rok kalendarzowy czy szkolny?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony w naszej szkole od 01.11.2017 r. przedstawił duplikat świadectwa pracy bez pieczątki placówki i dyrektora, tylko z podpisem dyrektora, gdyż placówka czyli przedszkole jest już zlikwidowane i nie ma już pieczątek.Na duplikacie świadectwa jest potwierdzenie zgodności z oryginałem przez Biuro rachunkowe, które rozliczało to przedszkole. Nauczyciel przedstawił również zaświadczenie z w/w biura rachunkowego , że nauczyciel ten pracował w okresie od 01.02.2012 r. do 31.10.2014 r. w pełnym wymiarze czasu pracy i były odprowadzanie składki na ubezpieczenia społeczne ZUS oraz podatek dochodowy. Zaświadczenie to posiada pieczątkę w/w biura oraz podpis właściciela. Czy w związku z posiadaną dokumentacją można zaliczyć nauczycielowi ten okres do stażu pracy, nagrody jubileuszowej.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Witam! Proszę o podpowiedź: w związku z ciążą jednej z nauczycielek jej umowa o pracę (miała zakończyć się 31.08.2011r.)uległa przedłużeniu do dnia porodu. Od połowy lipca Pani przebywa na zwolnieniu lekarskim. Rozumiem, że za rok szkolny 2010/2011 należy się Pani ekwiwalent za urlop niewykorzystany (8 tyg. - 2 tyg ferii i ok. 2 tyg. wakacji). Czy za rozpoczęty rok szkolny tj. 2011/2012, kiedy nauczycielka ta już 01.09.2011 była na zwolnieniu lekarskim i nie przerywała go, również należy się urlop?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Mam zapytanie dotyczące wypłaty 6- miesięcznej odprawy nauczycielowi, który otrzymał w maju wypowiedzenie umowy o pracę z art. 20 KN.Nauczyciel skierował sprawę na drogę sadową w związku z rzekomym bezzasadnym wypowiedzeniem umowy o pracę. Jedna sprawa sądowa już się odbyła, druga ma być w październiku. Nauczycielowi należy wypłacić odprawę do końca sierpnia. Czy w takiej sytuacji kiedy nie ma wyroku sądu w powyższej sprawie należy wypłacić odprawę czy dopiero po zakończeniu spraw sądowych?
- 1)Za ile dni należy wypłacić ekwiwalent urlopowy nauczycielowi będącemu na zwolnieniu lekarskim od dnia 01.09.2015 do 29.02.2016, który z dniem 01.03.2016 przechodzi na emeryturę (placówka feryjna)? 2) Nauczyciel ten miał dodatek kierowniczy który od 01.09.2015 został mu odebrany, do podstawy zwolnienia lekarskiego był uwzględniany ponieważ brane było 12 m-cy wstecz, a czy do wypłaty nagrody jubileuszowej oraz do odprawy emerytalnej również należy uwzględniać ten dodatek?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe