Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel kontraktowy (początkujący) zatrudniony jest od 1 września 2019 roku na 5/18 etatu na czas nieokreślony. W związku ze zmianami w arkuszu dyrektor chce rozwiązać stosunek pracy. Jaka jest podstawa prawna oraz czy należy się pracownikowi odprawa? Szkoła jest placówka feryjną i zatrudnia powyżej 20 osób.
Na podstawie art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2021 r., poz. 1762 z późn. zm.), rozwiązanie umowy o pracę zawartej z nauczycielem na czas nieokreślony następuje z końcem roku szkolnego (31 sierpnia 2023 r.), za trzymiesięcznym wypowiedzeniem, które powinno zostać nauczycielowi doręczone do 31 maja 2023 r.
Jeżeli zmiany organizacyjne są jedynym powodem zwolnienia nauczyciela, a szkoła zatrudnia co najmniej 20 pracowników, nauczyciel zatrudniony krócej niż 8 lat w danej szkole otrzyma odprawę w wysokości dwumiesięcznego wynagrodzenia obliczonego jak ekwiwalent urlopowy, zgodnie z art. 10 ust. 1 w zw. z art. 8 ust. 1 pkt 2 i ust. 3 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. z 2018 r., poz. 1969 z późn. zm.).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Ile razy nauczyciel może skorzystać z urlopu dla podratowania zdrowia? Nauczyciel przebywał na urlopie zdrowotnym 10 miesięcy, a obecnie po dwuletniej przerwie pragnie skorzystać z jednego miesiąca urlopu na pobyt w sanatorium . Ile jeszcze razy (miesięcy ) może skorzystać z przywileju?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Mała szkoła, bez zastępcy dyrektora. Dyrektor – dwumiesięczne zwolnienie lekarskie.
Czy nauczyciel powołany do zastępowania dyrektora w razie jego nieobecności ma prawo podpisywać dokumenty typu: umowy, projekt arkusza organizacyjnego, PPK? Jakie upoważnienia dyrektor powinien przygotować dla tego nauczyciela?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W rozporządzeniu, które obowiązuje od 01. 01. 2016 r. a dotyczącym komisji rekrutacyjnej jest mowa o co najmniej trzech przedstawicielach rady pedagogicznej, ale jeżeli nie będzie takiej możliwości, wtedy można do komisji powołać przedstawicieli organu prowadzącego. Czy sekretarz szkoły może być powołany do komisji rekrutacyjnej ? Czy trzeba zgłaszać do organu prowadzącego prośbę o uzupełnienie składu komisji. Czy wystarczy zgłosić "zapotrzebowanie" wraz z wyjaśnieniem? Mam nadzieje ż e takiej potrzeby nie będzie, ale muszę przygotować się na wszelkie możliwości.
- 1) Jak obliczyć i wypłacić ekwiwalent za urlop dla nauczyciela doradztwa zawodowego zatrudnionego od 1.09.2017r. do 10.11.2017r.? Jest to nauczyciel kontraktowy, jest zatrudniony również w innej szkole w pełnym wymiarze na czas nieokreślony.
2) Czy z urlopu dla poratowania zdrowia możne przejść bezpośrednio na świadczenie kompensacyjne (mężczyzna z 35 letnim stażem pracy, wiek - 58 lat)
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel który ukończył policealne studium zawodowe kulturalno-oświatowe w Opolu i bibliotekoznawstwo i uzyskał tytuł bibliotekarza oraz jest magistrem filologii polskiej, ma kwalifikacje do pracy jako nauczyciel bibliotekarz w gimnazjum?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe