Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel jest zatrudniony w gimnazjum na podstawie mianowania w pełnym wymiarze czasu pracy. W ostatnie wakacje został zatrzymany przez policję za jazdę pod wpływem alkoholu (2,5 promila), która jest traktowana jako przestępstwo popełnione umyślnie. Od dnia 1 września przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia. W związku z tym mam pytania. W jaki sposób można się dowiedzieć czy nauczyciel został skazany przez sąd, czy sąd o fakcie skazania powiadomi pracodawcę? Jeżeli nauczyciel zostanie skazany prawomocnym wyrokiem to czy umowa o pracę ulega rozwiązaniu, a urlop zdrowotny przerwany?. Bardzo proszę o podanie podstawy prawnej.
Co do zasady sąd powinien poinformować pracodawcę o wydanym wyroku skazującym, ale w praktyce często zdarza się, że tego nie czyni. Dyrektor szkoły, w celu uzyskania odpowiedniej informacji, może przede wszystkim wystąpić z zapytaniem o karalność (informacja z Krajowego Rejestru Karnego), może też wystosować pismo do właściwego dla nauczyciela sądu o podanie informacji, czy został wydany prawomocny wyrok.
Zapytanie o karalność można składać wielokrotnie, co jest istotne biorąc pod uwagę termin na uprawomocnienie się wyroku - jeżeli nauczyciel odwoła się do wyższej instancji, nie będzie jeszcze widniał w KRK jako osoba karana.
Po otrzymaniu wiarygodnej informacji, czy to z KRK czy z sądu, dyrektor stwierdza wygaśnięcie stosunku pracy skazanego nauczyciela zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt. 3 Karty Nauczyciela.
Fakt przebywania nauczyciela na urlopie dla poratowania zdrowia nie ma tu znaczenia, nie jest to bowiem rozwiązanie stosunku pracy w formie wypowiedzenia lecz wygaśnięcie z mocy prawa. Kończy się zatrudnienie - kończy się urlop zdrowotny. Dyrektor jedynie stwierdza, że do takiego wygaśnięcia doszło. Data prawomocnego skazania nie musi się też pokrywać z datą stwierdzenia wygaśnięcia stosunku pracy - ta ostatnia zależy od chwili powzięcia informacji o skazaniu przez dyrektora szkoły.
Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 2 lutego 2006 r. I PK 140/05:
Stosunek pracy nauczyciela wygasa z mocy prawa w razie prawomocnego skazania za przestępstwo popełnione umyślnie (art. 26 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, jednolity tekst: Dz.U. z 2003 r. Nr 118, poz. 1112 ze zm.), choćby stwierdzenie tego przez dyrektora szkoły (art. 26 ust. 2 Karty Nauczyciela) nastąpiło z opóźnieniem.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczycielka, która od września b.r. przeszła na emeryturę kompensacyjną może w dalszym ciągu prowadzić społecznie zajęcia pozalekcyjne z dziećmi (kółko taneczne w wymiarze 1 godz. w tygodniu)? Jeśli tak, to na jakiej podstawie prawnej i czy trzeba podpisać z nią jakąś umowę na działalność społeczną z dziećmi?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Zgodnie z art. 222.1 Ustawy Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe podjęcie zatrudnienia w innej szkole przez nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć wymaga uzyskania zgody dyrektora szkoły wskazanej jako podstawowe miejsce zatrudnienia. Przepisu tego zgodnie z art. 222 ust.3 nie stosuje się do nauczycieli przedmiotów teoretycznych w szkołach prowadzących kształcenie zawodowe. Przedmioty zawodowe w szkole obejmują przedmioty teoretyczne i praktyczne - czy art. 222 dotyczy tylko teoretycznych, czy również praktycznych realizowanych w szkole?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Poradnia psychologiczno-pedagogiczna wydała jednocześnie orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego i nauczania indywidualnego dla jednego ucznia. Czy nauczyciel powinien prowadzić te zajęcia w ramach zwiększonego pensum czy jako godziny ponadwymiarowe. Jak obliczyć wynagrodzenie za te godziny, np. w sytuacji, gdy zajęcia wypadną w dniu święta i nie zostaną zrealizowane? Czy nauczycielowi prowadzącemu indywidualne nauczanie przysługuje dodatek za warunki pracy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Warunkiem przejścia na emeryturę z art. 88 Karty Nauczyciela obliczoną na tzw. starych zasadach było przejście na nią przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. W konsekwencji nauczyciele, którzy zamierzają skorzystać z tej emerytury, a w dniu 1 października 2017 r. osiągną wiek 65/60 lat, będą musieli przejść na nią przed osiągnięciem obniżonego powszechnego wieku emerytalnego. W przeciwnym wypadku emerytura zostanie naliczona na tzw. nowych, mniej korzystnych zasadach. Ustawodawca przewidział jednak w tym zakresie przepis przejściowy, zgodnie z którym przejście na emeryturę z art. 88 Karty Nauczyciela obliczoną według tzw. starych zasad będzie możliwe dla nauczycieli, którzy w okresie do 31 sierpnia 2018 r. osiągną wiek wynoszący 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn - pod warunkiem, że złożą oni wniosek o emeryturę w terminie do 31 sierpnia 2018 r.; Pytanie nr 1. A co z nauczycielami, którzy powszechny wiek emerytalny (65 mężczyźni, 60 lat kobiety) osiągną po 31 sierpnia 2018r. ? Czy zachowają prawo przejścia na emeryturę z art. 88 Karty Nauczyciela obliczoną na tzw. starych zasadach składając wniosek przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego np. mężczyzna 65 lat w 2023 roku? I mając spełnione do 31 grudnia 2008r. warunki w zakresie przyznania emerytury nauczycielskiej bez względu na wiek.; Pytanie nr 2. Kiedy przy złożeniu wniosku o przejście na emeryturę nauczycielską na tzw. starych zasadach należy rozwiązać stosunek pracy (przed czy po złożeniu wniosku)?; Pytanie nr 3. Czy emerytura zostanie naliczona jeśli złoży się wniosek i jej wysokość będzie przedstawiona wnioskującemu, a następnie zawieszona jeśli nie rozwiąże się stosunku pracy (np. z powodu niezadowalającej kwoty)?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy samodzielny referent w ramach awansu wewnętrznego może zostać zatrudniony na stanowisku głównego księgowego w gminnej jednostce budżetowej (szkole)? Jaka powinna być procedura awansu?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe