Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel jest zatrudniony w czterech szkołach. W mojej placówce pracuje na 3/18 etatu. Czy ma prawo do nagrody jubileuszowej w każdej z tych szkół? Po ustaniu zatrudnienia w mojej placówce pracownik pobierał zasiłek chorobowy z ZUS-u. Czy okres pobierania zasiłku należy wliczyć do okresu zatrudnienia, na podstawie którego oblicza się nagrodę jubileuszową?
Nagroda jubileuszowa przysługuje nauczycielom na podstawie art. 47 Karty Nauczyciela (dalej: KN), a szczegółowe zasady jej naliczania określa rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 30 października 2001 r.Prawo do nagrody jubileuszowej oblicza się na podstawie każdego samodzielnego stosunku pracy
Zasadą jest, że jeśli nauczyciel pozostaje jednocześnie w kilku stosunkach pracy, prawo do nagrody jubileuszowej ustala się odrębnie dla każdego stosunku pracy.
Nagroda jubileuszowa zależy od stażu pracy, a nie wymiaru zatrudnienia
Nagroda jubileuszowa przysługuje nauczycielowi bez względu na wymiar zatrudnienia – ani przepisy KN, zwłaszcza art. 91b, ani też przepisy rozporządzenia nie uzależniają prawa do nagrody jubileuszowej od wymiaru zatrudnienia.
Okresy pracy, które wlicza się do okresu uprawniającego do nagrody jubileuszowej
Ustalając prawo nauczyciela do nagrody jubileuszowej należy pamiętać, że:
- do okresu pracy uprawniającego nauczyciela do nagrody jubileuszowej zalicza się wszystkie zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one zaliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze (np. okres pracy w gospodarstwie rolnym, okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych);
- w przypadku równoczesnego pozostawania w więcej niż w jednym stosunku pracy, do okresu pracy uprawniającego do nagrody zalicza się jeden z tych okresów.
Okres pobierania zasiłku po ustaniu zatrudnienia nie wlicza się do okresu pracy
Okres pobierania zasiłku chorobowego z ZUS-u po ustaniu stosunku pracy nie wlicza się do okresów pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze, a tym samym okres ten nie podlega wliczeniu do okresów uprawniających do nagrody jubileuszowej nauczyciela.
Prawo do zasiłku chorobowego przysługuje po ustaniu zatrudnienia
Pracownik może otrzymać zasiłek chorobowy nie tylko w czasie obowiązywania umowy o pracę, ale także po jej rozwiązaniu. Zasiłek chorobowy przysługuje m.in., gdy niezdolność do pracy powstanie po ustaniu zatrudnienia, pod warunkiem że niezdolność do pracy powstała nie później niż w ciągu 14 dni od ustania zatrudnienia i trwa bez przerwy co najmniej 30 dni, jak wynika z art. 7 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.
Okres pobierania zasiłku nie wlicza się do pracy ani podstawy naliczenia nagrody jubileuszowej
Okres pobierania zasiłku po ustaniu stosunku pracy nie jest równoznaczny z zatrudnieniem. Okres nie został również wyszczególniony w przepisach jako okres wliczany do stażu pracy w zakresie uprawnień pracowniczych, zatem nie podlega wliczeniu do stażu pracy w zakresie uprawnienia do nagrody jubileuszowej.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczycielowi należy się zasiłek na zagospodarowanie? Okres zatrudnienia: 1. 2009.11.23-20011.07.31 - (Świadectwo pracy)- pracownik produkcji bezpośredniej 2. 2007.05.04-2009.04.04 - świadectwo pracy - referent d/s marketingu 3.01.09.2014-31.08.2015 - nauczyciel j. angielskiego - stażysta 4. 01.09.2015 - nadal Nauczyciel posiada kwalifikacje do nauczania j. angielskiego, studia ukończył w lipcu 2014 r., stopień nauczyciela kontraktowego uzyskał w dniu 30 czerwca 2015 r. Czy ma prawo ubiegać się o zasiłek na zagospodarowanie na podstawie przepisów Karty Nauczyciela?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy organ prowadzący może przedłużyć powierzenie stanowiska dyrektorowi szkoły podstawowej bez konkursu, któremu kadencja kończy się 31.08.2017 r.?
- Czy mogę dyscyplinarnie w trybie natychmiastowym zwolnić nauczyciela dyplomowanego u którego badanie trzeźwości wykazało wykroczenie. badanie prowadziła policja w szkole w czasie zajęć tego nauczyciela.jakie procedury powinienem wszcząć i jakie instytucje poinformować? prosze o wzór pisma zwalniajacego z podstawą prawną
- Nauczyciel posiada 32 lata pracy w zawodzie nauczyciela, jest w wieku 52 lat. Pracę zaczynał w wieku lat 19. Kiedy może przejść na jakiekolwiek świadczenie emerytalne lub kompensacyjne?
- W czerwcu zmarła nauczycielka,we wrześniu miałaby 30 lat pracy. Jaka odprawa pośmiertna należy się mężowi. Czy należy się mu jubileuszówka, trzynastka, urlopowe i ekwiwalent za urlop. Proszę o dokładne sprecyzowanie.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe