Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel był zatrudniony na czas określony (umowa na zastępstwo) od 01.09.2019 r. do 30.01.2021 r. Wykorzystał urlop wypoczynkowy w 2020 r. w okresie ferii zimowych i letnich. W 2021 roku wykorzystał urlop w czasie ferii zimowych (14 dni). Czy w takim przypadku należy mu się ekwiwalent urlopowy? Jeżeli tak, to za jaki okres?
Zgodnie z art. 64 ust. 5 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215 ze zm., nauczyciel zatrudniony przez okres krótszy niż 10 miesięcy w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do określonego w umowie okresu prowadzenia zajęć. Za każdy miesiąc pracy nauczyciel ma prawo do urlopu w wymiarze 5,6 dni, a więc za cały okres zatrudnienia 28 dni (5,6 * 5 miesięcy, z zaokrągleniem stycznia w górę), z czego w naturze wykorzystał 14 dni w czasie ferii zimowych (art. 66 ust. 2 KN). Nauczycielowi należało wypłacić ekwiwalent za 14 dni niewykorzystanego urlopu.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel ma podpisaną umowę na czas nieokreślony przez mianowanie, posiada kwalifikacje do nauczania przyrody i edukacji wczesnoszkolnej, umowę w szkole ma podpisaną na stanowisko nauczyciela. Uczył przyrody, ale po roku urlopu dla poratowania zdrowia wrócił do pracy na stanowisko nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej. Czy dyrektor ma prawo wyznaczyć mu pracę w edukacji wczesnoszkolnej, skoro wcześniej pracował jako nauczyciel przyrody?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Mam polonistkę, która dostarczyła mi świadectwo kursu kwalifikacyjnego " do prowadzenia zajęć dydaktycznych ze sztuki, plastyki i muzyki". W przydziale czynności na następny rok otrzymała m.in j.polski, muzykę, plastykę i zajęcia artystyczne, chór i zajęcia instrumentalne. Nauczycielka poinformowała mnie, że nie podejmuje się prowadzenia chóru i zajęć instrumentalnych, ponieważ na kursie nie uczono jej gry na instrumencie. Mam problem czy mogę jej powierzyć nauczanie muzyki, skoro jak sama twierdzi nie umie grać, a w podstawie programowej przedmiotu muzyka III etap edukacyjny w komentarzu jest zapis:" Podstawa programowa nakłada na nauczyciela obowiązek zrealizowania wszystkich zawartych w niej treści i wykształcenia zakładanych umiejętności ucznia" i " w nauczaniu przedmiotu szczególne znaczenie posiada aktywność muzyczna nauczyciela, który musi umieć grac i śpiewać, prowadzić zespół muzyczny, inspirować twórczą aktywność uczniów". Dylemat czy przydzielić muzykę czy też nie. Jeśli tak to jak się zabezpieczyć, żeby nauczycielka zrealizowała podstawę programowa z przedmiotu muzyka.
- Dot. prawidłowego wydania świadectwa pracy. Jak należy postąpić w sytuacji gdy nauczyciel najpierw był zatrudniony na umowę o pracę na czas nieokreślony, w międzyczasie przeszedł na etat łączony i placówką podstawową przy łączeniu etatu zostaje inna niż w przypadku umowy na czas nieokreślony. Etat łączony oczywiście obejmuje do pełnego etatu, na wszystko co ponad to - to jest sporządzona dodatkowa umowa o pracę na czas określony. Jak należy prawidłowo wystawić świadectwo pracy za okres umowy na czas nieokreślony (czy tutaj powinno nastąpić najpierw rozwiązanie umowy za porozumieniem stron)?
- Pomocy nauczyciela w przedszkolu kończy się umowa 31 sierpnia 2019 r. Od 1 września zamierzam przedłużyć jej umowę. Ma za sobą rok pracy, ale ukończyła szkołę średnią. Czy nie powinnam doliczyć jej lat pracy ze szkoły średniej i dać dodatek stażowy od września?
Kolejna sytuacja. Również pomoc nauczyciela była u mnie na stażu z UP, po dziewięciu miesiącach przedłużyłam jej staż o kolejne 3 miesiące. Umowa wygasła jej z dniem 31.06.2019 r. Od września chcę ją ponownie zatrudnić. Co z jej stażem?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi korzystającemu z dnia wolnego z tytułu opieki nad dzieckiem do lat 14 należy zapłacić godziny ponadwymiarowe , które miał w tym dniu realizować?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe