Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Na jakim stanowisku powinien być zatrudniony pracownik obsługi sekretariatu? Czy obowiązują tu przepisy o pracownikach samorządowych?
Status prawny pracowników niebędących nauczycielami zatrudnionych w szkołach i placówkach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego, zgodnie z art. 5d ustawy o systemie oświaty, określają przepisy o pracownikach samorządowych.
Wykaz stanowisk pracowników niepedagogicznych zawiera ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych.
Przy zatrudnianiu pracowników niepedagogicznych trzeba brać pod uwagę rodzaj stanowiska - urzędnicze czy pomocnicze i obsługi. W przypadku stanowisk urzędniczych, np. referent obowiązują bowiem dodatkowe wymogi, w tym dokonywanie okresowej oceny pracy.
Wśród stanowisk pomocniczych i obsługi w samorządowych jednostkach organizacyjnych we wszystkich jednostkach znajduje się stanowisko sekretarki, gdzie przy zatrudnianiu nie jest wymagany staż pracy. W jednostkach działających w zakresie oświaty na stanowiskach pomocniczych i obsługi zatrudnić można sekretarza szkoły. W tym przypadku występuje wymóg 5-letniego stażu pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy gmina może dokonywać zmian w regulaminie wynagradzania, które są niekorzystne dla nauczyciela i działają wstecz? 13 października opublikowano uchwałę rady miasta i gminy na mocy której dodatki funkcyjny i motywacyjny obliczane do tej pory w oparciu o „średnie wynagrodzenie nauczyciela stażysty” będzie obliczane w oparciu o „kwotę bazową” (np. dodatek funkcyjny wynosił 45% średniego wynagrodzenia nauczyciela stażysty, obecnie jest 45% kwoty bazowej). Zmiana ta spowodowała zmniejszenie wynagrodzeń nauczycieli i dyrektorów szkół (np. dyrektorów nawet o 300-400 zł). Dodatkowo uchwałę opublikowano 13 października, weszła w życie po 14 dniach, ale obowiązuje od 1 września 2022 r. Pensje listopadowe zostały więc pomniejszone o „nadpłacone od września” dodatki (bo do października wypłacane były według starych zasad). Czy gmina miała prawo dokonać tych potrąceń bez zgody pracownika? Czy można zmieniać regulamin w sposób, który obniża (bez uzasadnionych powodów) wynagrodzenie pracownika?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Mam pytanie dotyczące sytuacji, w której nauczyciel mianowany nie otrzymał zgody od lekarza medycyny pracy na wykonywanie zawodu ze względu na stan zdrowia. Nauczyciel ma skończone 55 lat i przeszło 20 lat "przy tablicy". Może skorzystać ze świadczenia kompensacyjnego. Czy ma jakieś inne, korzystniejsze rozwiązania? Jaką odprawę może uzyskać. Z góry dziękuje za pomoc.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel był zatrudniony na czas określony od 01.09.2018 r. do 31.08.2019 r. od 27.08.2019 r. do 06.09.2019 r. przebywał na zwolnieniu lekarskim. Od 01.09.2019 r. do 31.08.2020 r. miała być podpisana nowa umowa na czas określony. Czy w związku z tym stara umowa podlega przedłużeniu do 06.09.2019 r.? Z jaką datą zawrzeć nową umowę?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Kto pokrywa koszty związane z zaświadczeniem o niekaralności z KRK nauczyciel czy pracodawca. Jakie akty prawne to regulują kto jest zobowiązany do płacenia za takie zaświadczenie pracownik czy pracodawca?
- 1. Czy można zatrudnić na stanowisko nauczyciela EDB, osobę z tytułem mgr wychowania obronnego, kierunek nauczycielski, ukończony w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Bydgoszczy?
2. Czy pracodawca może przerwać nauczycielowi urlop wychowawczy, przywracając go tym samym do pracy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe