Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy gmina może dokonywać zmian w regulaminie wynagradzania, które są niekorzystne dla nauczyciela i działają wstecz? 13 października opublikowano uchwałę rady miasta i gminy na mocy której dodatki funkcyjny i motywacyjny obliczane do tej pory w oparciu o „średnie wynagrodzenie nauczyciela stażysty” będzie obliczane w oparciu o „kwotę bazową” (np. dodatek funkcyjny wynosił 45% średniego wynagrodzenia nauczyciela stażysty, obecnie jest 45% kwoty bazowej). Zmiana ta spowodowała zmniejszenie wynagrodzeń nauczycieli i dyrektorów szkół (np. dyrektorów nawet o 300-400 zł). Dodatkowo uchwałę opublikowano 13 października, weszła w życie po 14 dniach, ale obowiązuje od 1 września 2022 r. Pensje listopadowe zostały więc pomniejszone o „nadpłacone od września” dodatki (bo do października wypłacane były według starych zasad). Czy gmina miała prawo dokonać tych potrąceń bez zgody pracownika? Czy można zmieniać regulamin w sposób, który obniża (bez uzasadnionych powodów) wynagrodzenie pracownika?
Uchwała rady gminy w sprawie przyjęcia regulaminu wynagradzania nauczycieli, która została ogłoszona w wojewódzkim dzienniku urzędowym co do zasady wchodzi w życie zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy z 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia (chyba, że w uchwale określi się późniejszy termin jej wejścia w życie).
Jedynie w jednym wypadku akt taki może mieć moc wsteczną. Nic nie stoi bowiem na przeszkodzie, aby zmiana regulaminu wygradzania w zakresie wysokości wynagrodzenia maksymalnego na korzyść pracowników polegała na tym, że określa wynagrodzenie w wyższej wysokości ze wskazaniem, że wysokość ta obowiązuje od daty przypadającej przed wejściem w życie zmiany regulaminu wygradzania, a pracownikom w związku z tym przysługuje wyrównanie wynagrodzenia.
Jednakże zmiana regulaminu na niekorzyść pracowników mocy wstecznej mieć nie może. Ma tu bowiem zastosowanie zasada ochrony praw nabytych.
Nauczycielom niesłusznie potrącono rzekome nadpłaty, wobec czego nauczycielom przysługuje roszczenie o ich wypłatę.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel dyplomowany został zatrudniony na czas określony z informacją, że do końca I semestru będzie miał 16/18 a następnie 10/18 (6/18 była na zastępstwo za nauczyciela). W październiku nauczyciel ten został prezesem ogniska związku zawodowego w szkole, dzięki czemu otrzymał ochronę. Czy zgodne z prawem jest obniżenie mu etatu wg obowiązującej umowy, czy należy utrzymać wyższy wymiar?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Wicedyrektor jest nauczycielem dyplomowanym edukacji wczesnoszkolnej, w tym roku ma 8 godzin w świetlicy szkolnej. Jak obliczyć mu nadgodzinę?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jakie konsekwencje poniesie dyrektor czy właściciel firmy który w placówce niepublicznej podpisał umowy z nauczycielami na umowę zlecenie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jak dokonać oceny dorobku zawodowego za okres stażu nauczyciela, który zmienił miejsce pracy w trakcie realizowania stażu na wyższy stopień awansu zawodowego? Przez kilka miesięcy nauczyciel pracował w szkole podstawowej, w której rozpoczął staż, później został zatrudniony w zespole szkół i tu staż kontynuuje. Czy w ocenie dorobku zawodowego należy wpisać informacje za cały okres stażu?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zamierza w tym roku szkolnym odejść na emeryturę z art.88 Karty Nauczyciela. Składa teraz stosowne dokumenty do ZUS-u. Czy rozwiązanie stosunku pracy z tym nauczycielem ma nastąpić przed złożeniem wniosku czy dopiero po wydaniu decyzji przez organ rentowy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe