Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Uchwała rady gminy w sprawie przyjęcia regulaminu wynagradzania nauczycieli, która została ogłoszona w wojewódzkim dzienniku urzędowym co do zasady wchodzi w życie zgodnie...

PORADA PRAWNA

03 listopada 2022 Zatrudnianie (kodeks pracy)

Czy gmina może dokonywać zmian w regulaminie wynagradzania, które są niekorzystne dla nauczyciela i działają wstecz? 13 października opublikowano uchwałę rady miasta i gminy na mocy której dodatki funkcyjny i motywacyjny obliczane do tej pory w oparciu o „średnie wynagrodzenie nauczyciela stażysty” będzie obliczane w oparciu o „kwotę bazową” (np. dodatek funkcyjny wynosił 45% średniego wynagrodzenia nauczyciela stażysty, obecnie jest 45% kwoty bazowej). Zmiana ta spowodowała zmniejszenie wynagrodzeń nauczycieli i dyrektorów szkół (np. dyrektorów nawet o 300-400 zł). Dodatkowo uchwałę opublikowano 13 października, weszła w życie po 14 dniach, ale obowiązuje od 1 września 2022 r. Pensje listopadowe zostały więc pomniejszone o „nadpłacone od września” dodatki (bo do października wypłacane były według starych zasad). Czy gmina miała prawo dokonać tych potrąceń bez zgody pracownika? Czy można zmieniać regulamin w sposób, który obniża (bez uzasadnionych powodów) wynagrodzenie pracownika?

Uchwała rady gminy w sprawie przyjęcia regulaminu wynagradzania nauczycieli, która została ogłoszona w wojewódzkim dzienniku urzędowym co do zasady wchodzi w życie zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy z 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia (chyba, że w uchwale określi się późniejszy termin jej wejścia w życie).

Jedynie w jednym wypadku akt taki może mieć moc wsteczną. Nic nie stoi bowiem na przeszkodzie, aby zmiana regulaminu wygradzania w zakresie wysokości wynagrodzenia maksymalnego na korzyść pracowników polegała na tym, że określa wynagrodzenie w wyższej wysokości ze wskazaniem, że wysokość ta obowiązuje od daty przypadającej przed wejściem w życie zmiany regulaminu wygradzania, a pracownikom w związku z tym przysługuje wyrównanie wynagrodzenia.

Jednakże zmiana regulaminu na niekorzyść pracowników mocy wstecznej mieć nie może. Ma tu bowiem zastosowanie zasada ochrony praw nabytych.

Nauczycielom niesłusznie potrącono rzekome nadpłaty, wobec czego nauczycielom przysługuje roszczenie o ich wypłatę.

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT