Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Na czym polega współpraca dyrektora szkoły z głównym księgowym?
Na czym polega współpraca dyrektora szkoły z głównym księgowym? Co należy w kwestii gospodarowania finansami szkoły do dyrektora szkoły, a co do głównego księgowego? Czy sytuacja zmienia się, gdy finanse szkoły są prowadzone przez zespół obsługi finansowej?
Decyzje dotyczące wydatków szkoły podejmuje dyrektor. Główny księgowy natomiast kontroluje przebieg wydatków oraz czuwa nad ich zgodnością z planem finansowym. Zatem aby finanse szkoły były prowadzone prawidłowo, zgodnie z zasadami rachunkowości i finansów publicznych, bardzo ważna jest właściwa współpraca dyrektora i głównego księgowego szkoły.
Dyrektor decyduje, a główny księgowy kontroluje
Decyzje dotyczące wydatków podejmuje dyrektor szkoły. Główny księgowy kontroluje przebieg wydatków oraz pilnuje ich zgodności z planem finansowym. Chociaż role dyrektora i głównego księgowego w tym zakresie są jasno określone przez ustawę o finansach publicznych, ważna jest ścisła współpraca dyrektora i głównego księgowego zmierzająca do prawidłowej realizacji budżetu z zachowaniem zasad gospodarności i celowości.
Aby móc realizować budżet, musi być opracowany plan finansowy dochodów i wydatków. Taki plan powinien przygotowywać główny księgowy w porozumieniu z dyrektorem szkoły.
Główny księgowy prowadzi księgi rachunkowe szkoły i na ich podstawie sporządzasprawozdania z wykonania budżetu oraz sprawozdania finansowe. Podpisy na sprawozdaniach składają główny księgowy i dyrektor szkoły. Dyrektor zatwierdza sprawozdania, a główny księgowy potwierdza podpisem, że zawarte w nich dane są zgodne z ewidencją księgową.
Dyrektor podejmuje decyzje w związku z realizacją budżetu
Decyzje dotyczące realizacji budżetu podejmuje dyrektor szkoły. Główny księgowy wykonuje dyspozycje środkami pieniężnymi, tzn. dokonuje płatności, sporządza przelewy i prowadzi gospodarkę kasową. W związku z tym główny księgowy nie może zatwierdzać dokumentów do wypłaty. Ta funkcja została zastrzeżona dla dyrektora szkoły.
Główny księgowy sprawdza dokumenty finansowe
Zanim dokumenty finansowe zostaną zatwierdzone do realizacji przez dyrektora szkoły, powinny być sprawdzone m.in. przez głównego księgowego. Główny księgowy swoim podpisem potwierdza, że dokument jest kompletny i rzetelny, oraz że operacja gospodarcza jest zgodna z prawem, a wydatek mieści się w planie finansowym szkoły.
W przypadku jakichkolwiek zastrzeżeń co do kontrolowanego dokumentu główny księgowy ma prawo odmówić złożenia swojego podpisu i zgłosić to dyrektorowi szkoły na piśmie.
Główny księgowy kontrasygnuje każdą umowę na dostawy towarów lub usług
Osobą upoważnioną do zaciągania zobowiązań, a tym samym do podpisywania umów na dostawy towarów lub usług jest dyrektor. Główny księgowy powinien jednak sprawdzić każdą umowę pod kątem jej zgodności z planem finansowym i dokonać kontrasygnaty umowy. Tylko taka umowa może być realizowana.
Główny księgowy pomaga w opracowaniu dokumentacji finansowej
Główny księgowy powinien także służyć dyrektorowi pomocą w opracowaniu dokumentacji niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania gospodarki finansowej, takiej jak polityka rachunkowości oraz wszelkich instrukcji dotyczących operacji finansowych, np. instrukcji kasowej, instrukcji obiegu dokumentów. Powinien także wnioskować do dyrektora o dokonywanie zmian mających na celu wprowadzanie usprawnień w zakresie prawidłowego gospodarowania finansami szkoły.
Zespół obsługi finansowej zamiast głównego księgowego
Ustawa o systemie oświaty dopuszcza tworzenie przez organ prowadzący zespołów obsługi szkół, w tym obsługi finansowej. Jednostka prowadząca obsługę finansowo-księgową przejmuje zadania powierzane głównemu księgowemu będącemu w szkole. Korzystanie z zespołu obsługi finansowej przez dyrektora nie może go pozbawić przypisanych mu kompetencji ustawowych.
Wszelkie decyzje dotyczące finansów szkoły leżą w gestii dyrektora szkoły. Nadal to dyrektor jest odpowiedzialny za gospodarkę finansową, podejmuje decyzje dotyczące realizacji budżetu i zatwierdza do wypłaty wszystkie dokumenty finansowe, w tym faktury i rachunki.
Należy wypracować spójną politykę rachunkowości
Politykę rachunkowości, w tym procedurę dotyczącą przeprowadzania wstępnej oceny celowości zaciągania zobowiązań finansowych i dokonywania wydatków oraz instrukcję obiegu i kontroli dokumentów finansowych, należy wypracować wspólnie z zespołem obsługi szkół. Polityka rachunkowości jednostki obsługującej szkołę oraz polityka rachunkowości szkoły powinna być spójna.
W porozumieniu wskazuje się głównego księgowego szkoły
Dyrektor szkoły ma obowiązek zawrzeć porozumienie z dyrektorem zespołu obsługi szkół. Zespół wykonuje w imieniu dyrektora te zadania, które znajdą się w podpisanym porozumieniu. W porozumieniu powinno się wskazać osobę, która jest głównym księgowym szkoły. Taka interpretacja wynika z protokołów pokontrolnych regionalnych izb obrachunkowych.
Jednostka obsługująca szkołę współpracuje z dyrektorem
Pracownicy powołanej jednostki współpracują z dyrektorem, przygotowując plany finansowe oraz wnioski o ich korektę, prowadzą księgi rachunkowe szkoły i sporządzają sprawozdania. Składają również podpisy na dokumentach finansowych szkoły, którymi potwierdzają zgodność z ewidencją księgową, oraz dokonują wstępnej kontroli finansowej dokumentów, weryfikują zgodność dokonywanych przez szkołę wydatków z planem finansowym.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Od września zatrudniam w SP na kilka godzin nauczyciela etyki. Jak mogę zgodnie z przepisami zorganizować lekcje, jeżeli na poziomie klas I-III zgłosiło się 9 osób, a na poziomie IV-VI - 5 osób?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jestem nauczycielem (mianowanym) przedszkola. Obecnie przebywam na urlopie dla poratowani zdrowi do dnia 30 października 2017 roku. Z dniem 01 września prezydent miasta po dwukrotnym nierozstrzygnięciu konkursu chce powołać mnie na stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej. Wiem, że muszę skrócić urlop i z tym problemów nie będzie. Wiem, że muszę do ustępującego dyr szkoły złożyć wniosek o przeniesienie do szkoły z dniem 01.09. Ale tu zaczynają się schody... 1. Moja obecna dyrektor przedszkola (która przegrała ostatni konkurs na dyr i ustępuje z dniem 31.08) nie chce mi wystawić oceny pracy. Wiem, że dyr ma 3 miesiące na dokonanie takiej oceny ale ona ma kadencje tylko do 31.08 więc czy to nie obliguje jej do wystawienia oceny w krótszym czasie? Przez wszystkie lata pracy (14 lat) nie miałam oceny pracy. Ostatni awans miałam 31.10.2012 roku i wtedy dokonana została ocena dorobku zawodowego.; 2. W najbliższy poniedziałek mam wizytę u lekarza, który kierował mnie na urlop zdrowotny celem jego skrócenia. Czy lekarz wystawia zaświadczenie, na którym ma być data do kiedy skracamy urlop?; 3. Czy urlop może być skrócony do dnia 31.08 i 01.09 przechodzę do szkolu, czy "bezpieczniej dla mnie" będzie, jeśli urlop skrócę do 30.08 i jeszcze jeden dzień będę w przedszkolu?; 4.Moja dotychczasowa dyr nie chce wystawić mi także skierowania na badania kontrolne... czy działa zgodnie w prawem?; 5. czy będąc na urlopie do 31.08 a przechodząc do szkoły z dniem 01.09 skierowanie wystawia mi dotychczasowa dyr czy dyrektor ze szkoły?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Bardzo proszę o pomoc w zakresie organizacji nauczania ucznia z upośledzeniem w stopniu umiarkowanym w gimnazjum ogólnodostępnym. W październiku uczennica otrzymała takie orzeczenie. Matka nie chce słyszeć o nauce w szkole specjalnej. Powołałam zespół i organizujemy nauczanie. Jak mam zrealizować 800 godzin plastyki i 830 godzin techniki, 130 godzin muzyki? Czy możemy te zajęcia realizować na różnych przedmiotach i zapisywać w oddzielnym dzienniku tematy dostosowane do potrzeb i możliwości dziecka? Uczennica nie ma nauczania indywidualnego, a nawet gdyby zaplanować jej po 7-8 godzin tygodniowo tych przedmiotów, zanudziłaby się. Poza tym, ona bardzo chce być w klasie i razem z klasą pracować. Bardzo proszę o pomoc, jak zorganizować nauczanie z korzyścią dla dziecka, ale zgodnie z litera prawa.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Rada rodziców szkoły podstawowej zwróciła się do organu prowadzącego (gmina) z zapytaniem, czy wyrazi zgodę, aby uczniowie już od klasy 6 mogli uczyć się drugiego języka obcego, a nie jak przewiduje prawo oświatowe od klasy 7, w liczbie 2 godzin tygodniowo.
Czy takie rozwiązanie jest możliwe? Proszę o podanie podstawy prawnej.
Co w sytuacji gdy ok. 90% rodziców jest zainteresowana takim rozwiązaniem?
Jak powinno się rozwiązać sprawę zakupu podręczników i ćwiczeń?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Witam!
Miesiąc temu zadałem pytanie i otrzymałem odpowiedź, które zamieszczam niżej:
Witam Dlaczego w dalszym ciągu nie ma na stronie nic na temat kontroli zarządczej? Materiały miały ukazać się w połowie lutego, tymczasem miesiąc pomału kończy się. Czy ma to zmusić osoby, które wykupiły abonament do zapisów na internetowe szkolenia? Mam chyba uzasadnione przeczucia, że to celowa zagrywka portalu, a jest to nie fair. Pozdrawiam!
Witam, z powodu technicznych problemów, termin upublicznienia tematyki z kontroli zarządczej uległ zmianie, za co przepraszamy.
Informacje ukażą się do 28.02.br."
Nawet nie wiem jak to skomentować. Proszę mnie tylko nie zbywać jakąś płytką odpowiedzią bo różnie mogę pomyśleć o tzw. ekspercie. Kiedy w końcu zrealizujecie obiecane słowa?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe