Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Muszę ogłosić konkurs na st. głównego księgowego w zespole szkolno - przedszkolnym. Jestem dyrektorem od 1 września. Jak zacząć? Zarządzeniem w sprawie ogłoszenia o naborze na st. głównego księgowego?
Na podstawie art. 11 i art. 13 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych, Dz. U. z 2016 r., poz. 902 nabór kandydatów na wolne stanowiska urzędnicze (w tym głównego księgowego zespołu prowadzonego przez jednostkę samorządu terytorialnego), jest otwarty i konkurencyjny. Dyrektor jako kierownik jednostki ma obowiązek upowszechniania informacji o wolnych stanowiskach urzędniczych. Szczegółową treść ogłoszenia o konkursie określa art. 13 ust. 2 i 2a UoPS. Termin do składania dokumentów określony w ogłoszeniu o naborze, nie może być krótszy niż 10 dni od dnia opublikowania tego ogłoszenia w BIP. Sam nabór prowadzi komisja, którą powołuje dyrektor, a jego przebieg jest protokołowany. Niezwłocznie po przeprowadzonym konkursie informacja o wyniku naboru jest upowszechniana przez umieszczenie na tablicy informacyjnej w zespole oraz opublikowanie w BIP przez okres co najmniej 3 miesięcy (art. 14 – 15 UoPS).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W arkuszu organizacyjnym (zaopiniowanym przez radę pedagogiczną i zatwierdzonym przez organ prowadzący) dyrektor zaplanował zatrudnienie 2 nauczycieli (stażysta i kontraktowy w pierwszym roku pracy po stażu) w niepełnym wymiarze godzin - po 11/18. Istniały wówczas przesłanki do prawdopodobnego zatrudnienia tych nauczycieli w innej szkole w celu uzupełnienia przez nich etatu. Jednak godzin na uzupełnienie ich etatów nie udało się uzyskać. Obaj mają umowy na czas określony do końca roku szkolnego. Czy zaplanowanie ich zatrudnienia w arkuszu wiąże prawnie dyrektora do przedłużenia z nimi umowy? Czy w tej sytuacji, gdzie zasadne jest zatrudnienie tylko jednego z nich w pełnym wymiarze czasu pracy dyrektor jest zobowiązany uzasadnić pracownikowi odrzuconemu albo radzie pedagogicznej swój wybór?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Bardzo proszę o informację w sprawie naszego pracownika obsługi (sprzątaczki). Pracownica skończy 55 lat w czerwcu 2015r. i przepracowała 34 lata. Obecnie przebywa na długotrwałym zwolnieniu lekarskim ( ok. 4 miesiące). Jej stan zdrowia nie poprawia się. W związku z tym mam pytanie z jakich świadczeń ZUS może skorzystać pracownica. Czy może skorzystać ze "świadczenia rehabilitacyjnego" i na jaki okres, czy ma prawo do wcześniejszej emerytury. Reasumując z jakich świadczeń pracownica może skorzystać i jakie dokumenty musiałaby skompletować? W jaki sposób może pomóc pracodawca pracownicy w takiej sytuacji? Za pomoc serdecznie dziękuję.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Wracając do uznanych kwalifikacji z plastyki. Opiszę sytuację szczegółowiej. Nauczyciel po nauczaniu początkowym w 1992 r. miał uznane przez dyrektora kwalifikacje do nauczania plastyki w szkole podstawowej, w której nauczał tego przedmiotu do 2011r. Od września bieżącego roku chcę zatrudnić tego nauczyciela w swojej szkole podstawowej na stanowisku n-la plastyki. Przyjmuję, na podstawie par. 28 rozp. o kwalifikacjach z dnia 12 marca 2009r., że n-l ten posiada kwalifikacje do nauczania plastyki w szkole podstawowej. Czy Kuratorium Oświaty może zarzucić mi, że zatrudniłam nauczyciela bez kwalifikacji? Ja uważam, że nie. Czy dobrze interpretuję ten przepis?
- Jestem dyrektorem 7-oddziałowego przedszkola w którym jest 156 dzieci. Jakie powinnam mieć pensum (ile godz. zajęć powinnam mieć z dziećmi). Proszę o podanie podstawy prawnej.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciele dotychczasowego gimnazjum, które zostanie 1.09.2018 włączone do liceum, muszą zrobić badania lekarskie (ze względu na zmianę pracodawcy), czy też zachowują ważność badania robione w gimnazjum?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe