Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Mamy pytanie w zakresie "Czy należy się dodatkowe wynagrodzenie czy też nie". Nauczyciel (dyrektor) uległ wypadkowi w pracy, w wyniku czego będąc na długotrwałym zwolnieniu lekarskim miał wypłacane 100%. Czy za ten okres należy się "13" czy też nie?
Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego nr III PZP 3/11 z dani 7 lipca 2011 r. "okresy pobierania przez pracownika niezdolnego do pracy wynagrodzenia i zasiłku chorobowego nie podlegaja wliczeniu do 6-miesięcznego okresu przepracowanego w danym roku kalendarzowym, wymaganego do nabycia prawa do dodatkowego wynagrodzenia racznego".
Jeżeli w wyniku przebywania na zwolnieniu lekarskim okres efektywnego świadczenia pracy w danym roku kalendarzowym jest niższy niż 6 miesięcy, a nie wystąpiły okoliczności z art. 2 ust. 3 USTAWY z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej, wówczas prawo do 13-tki nie przysługuje.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nagrodę jubileuszową można wypłacić ponad 3 lata wstecz? Nauczyciel złożył dokumentację do zaliczenia do stażu pracy okresu pracy w gospodarstwie rolnym. Po doliczeniu tego okresu pracownik na dzień dzisiejszy ma 23 lata i 7 miesięcy i 25 dni pracy. Czy pracodawca jest zobowiązany wypłacić nagrodę jubileuszową za 20-lecie czy dopiero 25-lecie w 2025? Dodam, że pracownik w tej szkole pracuje rok. W innej nie otrzymał nagrody jubileuszowej, ponieważ nie przedłożył tam dokumentów do powiększenia stażu pracy z pracy na gospodarstwie rolnym.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o interpretację na temat dodatku stażowego. Nauczycielka posiada następujące okresy zatrudnienia w szkołach potwierdzone świadectwami pracy: 01.09.1999 - 31.08.2012 - 10/18; 01.09.2012 - 21.12.2012 - 9/18; 09.10.2013 - 25.03.2015 - 5/18; 14.04.2014 - 27.06.2014 - 12/18. Ponadto nauczycielka pracuje w szkole A od 11.12.2012 do nadal w wymiarze 9/18 i tą szkołę wskazuje jako podstawowe miejsce pracy. Dodatkowo podjęła zatrudnienie w szkole B od 21.09.2015 w wymiarze 5/18 (umowa na zastępstwo). W jakiej wysokości należy wypłacić nauczycielce dodatek stażowy w szkole B?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Kto płaci mandat, np wystawiony przez PINB? Z jakich środków? Proszę o podstawę prawną.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Przeniesienie nauczyciela na inne stanowisko. Czy można i w jaki sposób (jak powinno się postąpić po kolei i jakie dokumenty wręczyć - wypowiedzenia zmieniające, aneksy do umów?) przenieść nauczyciela na inne stanowisko (w tej samej szkole) w następujących przypadkach, biorąc pod uwagę, że nauczyciel najprawdopodobniej nie wyrazi zgody na to przeniesienie: 1. nauczyciel mianowany - przeniesienie z wychowawcy świetlicy na nauczyciela edukacji przedszkolnej; 2. nauczyciel mianowany lub dyplomowany - przeniesienie z nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej na nauczyciela edukacji przedszkolnej; 3. nauczyciel kontraktowy - przeniesienie z nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej na wychowawcę świetlicy. Czy zamiar przeniesienia należy skonsultować ze związkami zawodowymi (jaka jest podstawa prawna?), a jeśli tak, to w którym momencie - czy po pisemnej odmowie (braku zgody nauczyciela) czy przed?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel, który prowadzi zajęcia rewalidacyjne z uczniem z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim i umiarkowanym powinien otrzymywać dodatek specjalny?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe