Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Mamy pracownika zatrudnionego na stanowisku sekretarza szkoły. Czy taka osoba może zostać wicedyrektorem szkoły? Jak ma wyglądać taka umowa? Czy wystarczy zawrzeć aneks do obecnej umowy o pracę zmieniając tylko nazwę stanowiska i kwotę wynagrodzenia?
Wymagania, jakie powinna spełniać osoba na stanowisku wicedyrektora publicznej szkoły określa § 8 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora oraz inne stanowisko kierownicze w publicznym przedszkolu, publicznej szkole podstawowej, publicznej szkole ponadpodstawowej oraz publicznej placówce.
Stanowisko wicedyrektora publicznego przedszkola, publicznej szkoły i publicznej placówki oraz zespołu publicznych przedszkoli, publicznych szkół lub publicznych placówek może zajmować nauczyciel mianowany lub dyplomowany, który spełnia łącznie następujące wymagania:
1) posiada co najmniej czteroletni staż pracy pedagogicznej na stanowisku nauczyciela lub czteroletni staż pracy dydaktycznej na stanowisku nauczyciela akademickiego;
2) uzyskał:
a) co najmniej bardzo dobrą ocenę pracy w okresie ostatnich pięciu lat pracy albo,
b) w przypadku nauczyciela akademickiego - pozytywną ocenę pracy w okresie ostatnich czterech lat pracy w uczelni;
- przed powierzeniem stanowiska wicedyrektora;
3) spełnia wymagania określone w § 1 pkt 1 i 5-11, czyli:
- posiada wykształcenie wyższe i tytuł zawodowy magister, magister inżynier lub równorzędny, oraz przygotowanie pedagogiczne i kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w danym przedszkolu, szkole lub placówce;
- spełnia warunki zdrowotne niezbędne do wykonywania pracy na stanowisku kierowniczym;
- ma pełną zdolność do czynności prawnych i korzysta z pełni praw publicznych;
- nie był prawomocnie ukarany karą dyscyplinarną;
- nie był skazany prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe;
- nie toczy się przeciwko niemu postępowanie o przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego;
- nie był karany zakazem pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi,
- w przypadku cudzoziemca - posiada znajomość języka polskiego poświadczoną na zasadach określonych w ustawie z dnia 7 października 1999 r. o języku polskim (Dz. U. z 2021 r., poz. 672), ukończył studia pierwszego stopnia, studia drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie, na kierunku filologia polska, lub jest tłumaczem przysięgłym języka polskiego.
Opisana w pytaniu osoba prawdopodobnie nie posiada kwalifikacji do zajmowania stanowiska nauczyciela w danej szkole, wobec czego nie spełnia ona wymagania, o którym mowa rozporządzeniu.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy aktorzy (ukończyli studia wyższe na PWST, ale nie mają uprawnień pedagogicznych) prowadzący zajęcia dodatkowe (aktorstwo, dykcja, wymowa) w szkole niepublicznej o uprawnieniach szkoły publicznej muszą być od 1 września 2018r zatrudniani na umowę o pracę?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel rozpoczął swoją pierwszą pracę zawodową w szkole od 1 września 2006 r. i przez okres dwóch lat kontynuował zaocznie studia w Nauczycielskim Kolegium Języków Obcych (II i III rok studiów), które ukończył w roku 19 lipca 2008 roku. W tym samym roku pracując nadal w tej samej szkole dnia 24 września 2008 roku uzyskał tytuł licencjata. Od 1 września 2008 roku rozpoczął staż na stopień awansu zawodowego, po zakończeniu którego 16 lipca po przeprowadzeniu postępowania kwalifikacyjnego uzyskał akceptację Komisji Kwalifikacyjnej powołanej przez Dyrektora Szkoły a 3 sierpnia 2009 roku otrzymał akt nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela kontraktowego. W dniu złożenia wniosku o zasiłek na zagospodarowanie oraz przez cały okres pracy w szkole nauczyciel był zatrudniony w wymiarze 14/18 etatu. Czy w tym wypadku należy mu się zasiłek na zagospodarowanie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel matematyki wracający z urlopu bezpłatnego (praca w kuratorium) ma wrócić do pracy na stanowisko n-la matematyki, czy może mieć np. edukację wczesnoszkolną (do której ma też kwalifikacje), i czy musi wrócić na pełen etat?
- Nauczycielka jest zatrudniona w trzech szkołach (w jednej szkole na całym etacie, w dwóch szkołach na część etatu). Obecnie przebywa na urlopie rodzicielskim, który kończy się 21 marca 2017 roku. Po jego zakończeniu chce skorzystać z urlopu wypoczynkowego, a następnie przejść na urlop wychowawczy. Z dniem rozpoczęcia urlopu wychowawczego chce podjąć pracę w szkole, w której jest zatrudniona na całym etacie, w pozostałych korzystać z urlopu wychowawczego. Czy ma takie prawo?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Kto może prowadzić zajęcia z doradztwa zawodowego w klasie VII i VIII w r.sz.2018/2019? Czy może to być wychowawca klasy lub pedagog?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe