Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel rozpoczął swoją pierwszą pracę zawodową w szkole od 1 września 2006 r. i przez okres dwóch lat kontynuował zaocznie studia w Nauczycielskim Kolegium Języków Obcych (II i III rok studiów), które ukończył w roku 19 lipca 2008 roku. W tym samym roku pracując nadal w tej samej szkole dnia 24 września 2008 roku uzyskał tytuł licencjata. Od 1 września 2008 roku rozpoczął staż na stopień awansu zawodowego, po zakończeniu którego 16 lipca po przeprowadzeniu postępowania kwalifikacyjnego uzyskał akceptację Komisji Kwalifikacyjnej powołanej przez Dyrektora Szkoły a 3 sierpnia 2009 roku otrzymał akt nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela kontraktowego. W dniu złożenia wniosku o zasiłek na zagospodarowanie oraz przez cały okres pracy w szkole nauczyciel był zatrudniony w wymiarze 14/18 etatu. Czy w tym wypadku należy mu się zasiłek na zagospodarowanie?
Niezbędnym warunkiem otrzymania zasiłku na zagospodarowanie, o którym mowa w art. 61 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 – Karta nauczyciela (tekst jednolity: Dz.U. z 2006 r., nr 97, poz. 674 z późn. zm.) jest legitymowanie się przez nauczyciela kwalifikacjami wymaganymi do zajmowania danego stanowiska oraz zatrudnienie w wymiarze co najmniej połowy obowiązkowego wymiaru zajęć (art. 91b ust. 1 z uwzględnieniem art. 22 ust. 3). Zasadę tę potwierdził Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 21 września 1995 r., I PZP 24/95, OSNAP 1996, nr 7, poz. 99, która zachowuje aktualność na gruncie obowiązującego stanu prawnego, przewidującej, że nauczyciel, który podjął pierwszą pracę w szkole, zatrudniony w niepełnym wymiarze godzin, jednak wyższym niż połowa obowiązującego wymiaru zajęć, ma prawo do jednorazowego zasiłku na zagospodarowanie w wysokości 2-miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego odpowiadającego wymiarowi czasu pracy.
W chwili obecnej zasiłek na zagospodarowanie przysługuje dopiero nauczycielowi, który uzyskał stopień nauczyciela kontraktowego i otrzymał ten stopień w ciągu 2 lat od podjęcia pracy w szkole. Zasiłek nadal wypłaca się na wniosek nauczyciela, który może być złożony w okresie roku od dnia uzyskania stopnia nauczyciela kontraktowego. Oceny spełniania przez nauczyciela warunków do otrzymania zasiłku na zagospodarowanie dokonuje się na dzień złożenia wniosku. Zasiłek wypłaca szkoła, która jest podstawowym miejscem zatrudnienia nauczyciela.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy istnieje przepis prawa, który reguluje okres czasu do podjęcia pracy w zawodzie nauczyciela od momentu ukończenia studiów z przygotowaniem pedagogicznym.
Czy niepodjęcie pracy lub jakaś przerwa w jej wykonywaniu generuje stratę uprawnień do wykonywania tego zawodu?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy mogę obniżyżyć pensum z 18/18 do 2/18 za zgoda nauczyciela mianowanego w czasie roku szkolnego?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy rozporządzenie o zwiększeniu liczby godzin do dyspozycji nauczyciela dotyczy także przyszłorocznej klasy 8, czy należy dla tych uczniów zaplanować np. 4 godziny?
- Kto pokrywa koszty związane z zaświadczeniem o niekaralności z KRK nauczyciel czy pracodawca. Jakie akty prawne to regulują kto jest zobowiązany do płacenia za takie zaświadczenie pracownik czy pracodawca?
- Czy należy wypłacić "trzynastkę" za rok 2015 nauczycielce przedszkola (placówka nieferyjna), która została zatrudniona 01.09.2015r. na czas zastępstwa za nauczyciela nieobecnego(urlop macierzyński)?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe