Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Mam zapytanie dotyczące urlopu dla nauczyciela po urodzeniu dziecka. Pracownica 13.10.2018 r. urodziła dziecko i 23.10.2018 r. złożyła wniosek o udzielenia urlopu macierzyńskiego w wymiarze 20 tygodni. (od 13.10.2018-01.03.2019) 1) w jakiej wysokości powinien być wypłacony zasiłek macierzyński? 2) czy bezpośrednio po upływie tego okresu tj. od 2 marca 2019 roku pani może wykorzystać część urlopu uzupełniającego w wymiarze 42 dni, a po tym czasie skorzystać z urlopu rodzicielskiego, czy jednak musi najpierw skorzystać z urlopu rodzicielskiego i w jakim wymiarze?
Z informacji zawartych w pytaniu wynika, że pracownica nie złożyła w ciągu 21 dni po porodzie wniosku o udzielenie bezpośrednio po urlopie macierzyńskim urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze (art. 1791 kodeksu pracy). Z urlopu rodzicielskiego może zatem skorzystać na warunkach określonych w art. 1821c KP, zgodnie z którym urlop rodzicielski jest udzielany bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego nie więcej niż w 4 częściach, przypadających bezpośrednio jedna po drugiej, w wymiarze wielokrotności tygodnia. Urlop rodzicielski w wymiarze do 16 tygodni może być udzielony w terminie nieprzypadającym bezpośrednio po poprzedniej części tego urlopu. Żadna z części urlopu rodzicielskiego nie może być krótsza niż 8 tygodni, z wyjątkiem pierwszej części urlopu rodzicielskiego, która w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie nie może być krótsza niż 6 tygodni oraz w sytuacji, gdy pozostała do wykorzystania część urlopu jest krótsza niż 8 tygodni.
W opisanym przypadku pracownica po urlopie macierzyńskim powinna najpierw skorzystać z urlopu rodzicielskiego w wymiarze nie niższym niż 6 tygodni.
Wysokość zasiłku macierzyńskiego określa ustawa z dnia 25.06.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Na podstawie art. 31 ustawy, miesięczny zasiłek macierzyński za okres ustalony przepisami kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego, okres urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz okres urlopu ojcowskiego wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku. Miesięczny zasiłek macierzyński za okres ustalony przepisami kodeksu pracy jako okres urlopu rodzicielskiego wynosi 60% podstawy wymiaru zasiłku. W przypadku złożenia wniosku o urlop rodzicielski w pełnym wymiarze bezpośrednio po urlopie macierzyńskim (art. 1791 kodeksu pracy), miesięczny zasiłek macierzyński wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku za cały okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego.
W opisanym przypadku - za okres urlopu macierzyńskiego 100% podstawy wymiaru zasiłku, a za okres urlopu rodzicielskiego - 60%.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel został zatrudniony w naszej szkole na czas określony od 01.09.2016 r. do 30.06.2017 r. W dniach od 19.09.2016 r. do 23.09.2016 r. przebywał na zwolnieniu lekarskim. Czy w związku z powyższym będzie uprawniony do „13”za 2016 r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy limit wynagrodzenia dyrektora z dotacji samorządowej tj. 7.598,06 zł brutto w przedszkolu niepublicznym od dnia 1 stycznia 2018 r. dotyczy również dyrektora, który pełni dodatkowe funkcje: jest nauczycielem wspomagającym, prowadzi terapie pedagogiczne. Czy w takim przypadku wynagrodzenie z dotacji samorządowej może być wyższe ?
- Czy pracodawca ma prawo żądać od nowo zatrudnionego pracownika-emeryta dostarczenia oświadczenia z poprzedniego zakładu pracy o otrzymanych nagrodach jubileuszowych? Pracownik-emeryt utrzymuje, iż wszystkie dokumenty przekazał (w tym świadectwa pracy do ZUS) i nie posiada innych informacji oprócz decyzji emerytalnej oraz szczegółowych informacji (dokument z ZUS) o latach, które były brane pod uwagę w celu przyznania emerytury. Czy mamy prawo żąć aby przyniósł odpowiednie zaświadczenie z poprzedniego zakładu pracy dot. wypłaty nagrody jubileuszowej? Czy prawdą jest, że za przepracowane lata można otrzymać tylko raz w życiu nagrodę jubileuszową?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Burmistrz w ramach oszczędności nakazał dyrektorowi zwolnić wszystkich pracowników zatrudnionych na czas określony. Czy można zwolnić pracownika zatrudnionego na czas określony ( to jest jego druga umowa o pracę)skoro do emerytury brakuje mu 1rok i 5 miesięcy. Nadmieniam,iż pracownik ten nie pracuje na zastępstwie.
- Czy nauczyciel mający uprawnienia do nauczania przyrody w SP może uczyć biologii w ośmioklasowej SP?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe