Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Mam pytanie dotyczące wyliczenia wymiaru urlopu. W szkole nauczyciele zatrudnieni są w oparciu o kodeks pracy. Podstawą jest 40-godzinny tryb pracy, jednak pensum wynosi 20 godzin. Pozostały czas to czas na zajęcia opiekuńcze i pracę w domu/szkole. Jest to czas nieewidencjonowany. Jak mam obliczyć wymiar godzinowy urlopu pracownika zatrudnionego na niepełny wymiar etatu, np.: nauczyciel pracuje we wtorki (2 godziny), środy (3 godziny). Daje to pięć godzin lekcyjnych - 1/4 pensum. Bierze tydzień urlopu. Jest to 5 godzin lekcyjnych, jednak pół etatu zakłada także dodatkowe 5 godzin nieewidencjonowane. Jak wobec tego rozliczyć te godziny? Czy od puli pozostałego urlopu odejmuję 5 czy 10 godzin? A jeśli 10 godzin, to jak mam to rozpisać? Na które dni? Czy mogę założyć, że nieewidencjonowane godziny są przepracowane w dni w które nauczyciel nie pracuje? Czy liczyć podwójnie w dni, w które pracuje? A jeśli tak, to czy mogę policzyć np. 12 godzin w dniu, gdy nauczyciel ma 6 godzin lekcyjnych?
Prawidłowe zatrudnienie nauczycieli powinno polegać na ustaleniu dla nich obowiązującego rozkładu czasu pracy nie tylko wykonywanej w ramach pensum, ale również w zakresie pozostałych obowiązków, ponieważ urlopu udziela się w wymiarze godzinowym w dniach i godzinach pracy (łącznie z tytułu wykonywania wszystkich obowiązków nie więcej niż 8 godzin dziennie, czyli nie można przyjąć 12 godzin dziennie) – art. 129 § 1, § 3, § 4 pkt 1, art. 1542 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2018 r., poz. 917. Jeśli nauczyciel jest zatrudniony na ¼ etatu, tygodniowo ma do przepracowania 10 godzin, w tym 5 godzin pensum. Przy tak niewielkim tygodniowym wymiarze godzin można zarówno przyjąć, że nauczyciel pracuje 2 dni w tygodniu po 5 godzin dziennie albo że pozostałych 5 godzin realizuje w jakichś innych dniach, natomiast aby uniknąć sporów co do dni i godzin pracy oraz sposobu rozliczania urlopu, należałoby ustalić w umowie o pracę stałe godziny pracy lub układać dla nauczyciela zmienny rozkład czasu pracy na okres rozliczeniowy lub krótszy niż okres rozliczeniowy, obejmujący jednak co najmniej 1 miesiąc.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Mam zapytanie w sprawie dodatkowego wynagrodzenia rocznego (trzynastki) dla nauczyciela mianowanego zatrudnionego na umowę na czas niekreślony.
Nauczycielka w 2018 roku była nieobecna w okresach:
- od 30 stycznia do 2 lutego 2018 roku (4 dni)- zwolnienie lekarski
- 9 marca i 16 marca 2018 r.- przebywała na zwolnieniu z art. 188 KP(opieka nad dzieckiem)
- od 26-28 marca 2018 r- przebywała na zwolnieniu lekarskim z powodu sprawowania opieki nad członkiem rodziny
- od 4 kwietnia do 12 października 2018 roku - zwolnienie lekarskie w trakcie
ciąży
- następnie od 13 października do 31 grudnia 2018 roku-przebywała na urlopie macierzyńskim
Czy wobec tego przysługuje pani nauczyciele wynagrodzenie roczne tzw. trzynastka?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- 2. Czy w związku z zmianą kwoty minimalnego poziomu wynagradzania w kategoriach zaszeregowania dyrektor szkoły dotychczas miał XIX kategorię, a obecnie XVIII. Z tabeli zszeregowania obecnie jest po zmianie w kategorii XVIII i kwota 4800 zł. Czy dyrektor mając obecnie zasadnicze jako nauczyciel dyplomowany (kwota zasadnicza 4550 zł) powinien mieć zmienione na kwotę 4800 zł? Dodam, że dodatkowo mam wypłacane wysługę, motywacyjny, dodatek kierowniczy jako składniki poborów. Proszę o wyjaśnienie moich wątpliwości.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W jakim wymiarze zatrudniamy nauczyciela religii w zerówce (dzieci 3-5 letnie), jeśli prowadzi zajęcia 2 razy po 30 min?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Na jakich zasadach zatrudnić asystenta międzykulturowego w szkole dla dzieci z Ukrainy? Jak zatrudnić obywatela Ukrainy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka otworzyła staż na stopień awansu zawodowego nauczyciela dyplomowanego z dniem 1.09.2017 r. Od 7.02.2018 r. do 24.08.2018 r. korzystała ze zwolnień lekarskich. Od 25.08.2018 r. do 11.01.2019 r. była na urlopie macierzyńskim, a od 12.01.2019 r. do 31.05.2019 r. na urlopie rodzicielskim. Do kiedy należy wydłużyć jej staż (proszę o konkretną datę)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe