Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Mam pytanie dotyczące tzw. dni opieki na dzieckiem. Dla niepełnego etatu ustala się zwolnienie proporcjonalnie do wymiaru etatu. Co w przypadku gdy w czasie roku szkolnego nauczyciel ma zwiększoną liczbę godzin (aneksem do umowy)? Jak ustalić to zwolnienie w sytuacji gdy do 31.08.2016 r. nauczyciel pracował w wymiarze 1 etatu, z dniem 1.09.2016 r. został przeniesiony służbowo do innej szkoły, a w naszej szkole ma podpisaną nową umowę na 9/18?
Kodeks pracy nie określa, w jaki sposób obliczyć godzinowy wymiar zwolnienia z art. 188 w przypadku zmiany wymiaru etatu w trakcie roku kalendarzowego.
Skoro więc, zgodnie z brzmieniem art. 188 KP, zwolnienie od pracy udzielane w wymiarze godzinowym, dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika, oznacza to, że w przypadku każdej zmiany wymiaru zatrudnienia należy wymiar zwolnienia obliczyć stosownie do aktualnego wymiaru czasu pracy. W takich przypadkach, należy zawsze brać pod uwagę liczbę wykorzystanych już godzin zwolnienia, np. nauczyciel zatrudniony w pełnym wymiarze przez 8 miesięcy miał prawo do 16 godzin zwolnienia od pracy. Te 16 godzin mógł wykorzystać w całości i wówczas dla zmiany wymiaru etatu nie będzie to miało znaczenia (nic już nie przysługuje).
Mógł też nie wykorzystać jeszcze ani jednej godziny zwolnienia - wtedy od września przysługuje mu tylko 8 godzin (z 1/2 etatu).
Jeżeli w okresie od stycznia do sierpnia, będąc zatrudnionym w pełnym wymiarze, nauczyciel korzystał ze zwolnienia od pracy w wymiarze niższym niż 16 godzin, to od 8 godzin przysługującego mu obecnie wymiaru zwolnienia należy odjąć godziny wykorzystane do sierpnia.
W przypadku zwiększenia wymiaru etatu w trakcie roku kalendarzowego, np. z 1/2 na pełny etat, nauczycielowi przysługiwać będzie 16 godzin. Tu również trzeba odjąć wykorzystane wcześniej godziny.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielowi, który w projekcie arkusza organizacyjnego ma 7 godzin należy wręczyć ograniczenie czy wypowiedzenie z pracy ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownica przyniosła świadectwo pracy od 15.03.1989r. do 31.03.1992 w świadectwie tym jest informacja o korzystaniu z urlopu wychowawczego 01.04.1992 do dnia 17.04.1995. czy pracodawca ma obowiązek zaliczyć ten okres do stażu pracy ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka dyplomowana zatrudniona na czas określony tj. od 01.09.2018 r. do 31.08.2019 w czerwcu 2019 ma planowany poród. Z datą porodu przechodzi na urlop macierzyński. Co będzie się działo z pracownikiem po zakończeniu umowy tj. po 31.08.2019 r. Czy szkoła oprócz wystawienia świadectwa pracy powinna dokonać jeszcze jakichkolwiek formalności.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Z dniem 1 września 2014 r. zatrudniłam psychologa (42 lata) w niepełnym wymiarze: 12/25, o łącznym stażu pracy 13 lat. W latach 2010-2013 pracownik nie był zatrudniony. W/w okres (2012-2013) udokumentował zaświadczeniem wydanym przez KRUS gdzie podlegał ubezpieczeniu społecznemu rolników z mocy ustawy w zakresie emerytalno- rentowym oraz wypadkowym, chorobowym i macierzyńskim jako rolnik (małżonka). Czy okres 2010-2013 na podstawie wydanego zaświadczenia przez KRUS mogę zaliczyć pracownikowi do stażu pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel dyplomowany, zatrudniony przez mianowanie, od 01.09.2008 r. przebywa na urlopie bezpłatnym. Z przyczyn organizacyjnych (likwidacja gimnazjum) 31.08.2019 r. zostanie rozwiązana z nauczycielem umowa o pracę. Nauczycielowi przysługuje sześciomiesięczna odprawa. Czy podstawą naliczania odprawy będzie wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela dyplomowanego obowiązujące w dniu 31.08.2019 r., czy wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela dyplomowanego obowiązujące w dniu 31.08.2008 r.? Czy naliczając nauczycielowi odprawę, należy uwzględnić inne dodatki, np. dodatek wiejski?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe