Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Mam pytanie dotyczące łączenia pracy jednego nauczyciela w dwóch szkołach. W mojej szkole nauczyciel ma 19 godzin, w drugiej (na terenie gminy) - 3 godziny. Organ prowadzący zlecił mi wpisanie do arkusza tych trzech godzin pracy, tak by nie zawierać kolejnej umowy z nauczycielem w drugiej szkole. Czy jest to zgodne z prawem?
Karta Nauczyciela nie przewiduje takiej możliwości. Nauczyciel zatrudniony w pełnym wymiarze godzin nie może zostac skierowany do pracy w innej szkole w trybie art. 22, ponieważ dotyczy on tylko nauczycieli, dla których brakuje godzin i w celu uzupełnienia etatu zostaje skierowany do pracy w drugiej szkole. Art. 18 i 19 przewidują możliwość przeniesienia nauczyciela mianowanego do pracy w innej szkole lub na inne stanowisko. W obu przypadkach zmiana zatrudnienia nie powoduje sytuacji, gdy nauczyciel pełni obowiązki w dwóch szkołach. Proponuję wystąpić do organu prowadzącego o podanie podstawy prawnej takiego działania. Nauczyciel miałby kilka godzin ponadwymiarowych, z których jedną realizowałby w szkole macierzystej, a trzy w innej szkole. Przepisy oświatowe nie dają takiej możliwości. Skierować nauczyciela do pracy w drugiej szkole można jedynie w celu uzupełnienia etatu.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy dyrektor powinien udzielić urlopu szkoleniowego z tytułu podnoszenia kwalifikacji zawodowych nauczycielowi, który samodzielnie zdecydował się na podjęcie dodatkowej nauki i rozpoczął studia podyplomowe?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel, który ma ukończone SN: nauczanie początkowe oraz magisterskie: pedagogika wczesnoszkolna, może pracować w oddziale przedszkolnym?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jak prawidłowo należy rozliczać czas pracy kierowcy autobusu szkolnego, gdy wyjechał na obóz i przez tydzień był na wyjeździe. Jak rozliczyć jego czas pracy na kartach drogowych? Czy praca kierowcy autobusu należy liczyć tylko za kierownicą, czy również jak przebywa w hotelu? Kierowca miał zapewniony pobyt i wyżywienie.
- 1. Na jakiej podstawie prawnej dyrektor szkoły, powołany w wyniku konkursu do zajmowania tego stanowiska na okres pełnej kadencji, może w trakcie jest trwania - z powodów osobistych - zrezygnować z zajmowanego stanowiska?
a) Czy organ prowadzący szkołę ma w takiej sytuacji prawo niewyrażenia zgody na rezygnację dyrektora z zajmowanego stanowiska?
b) Jeżeli taka sytuacja ma miejsce przed końcem maja, czyli przed zamknięciem ruchu kadrowego na następny rok szkolny, i jeżeli dyrektor zaplanuje dla siebie w projekcie arkusza organizacyjnego na kolejny rok szkolny pełny etat w ramach dostępnych godzin dydaktycznych, a stanowisko dyrektora wystawi na wakat, to czy organ prowadzący ma prawo do niezatwierdzenia arkusza z tego powodu?
c) Czy w takiej sytuacji rezygnacja ze stanowiska może dla ustępującego dyrektora oznaczać konieczność odejścia z pracy (np. jeśli taka sytuacja nastąpi w trakcie roku szkolnego i nie ma w szkole odpowiedniej ilości godzin z danego przedmiotu, aby mogli równocześnie kontynuować pracę zarówno ustępujący dyrektor jak i nauczyciel, który dotychczas nauczał tego samego przedmiotu), czy też zdecydowanie wiąże się wyłącznie z utratą zajmowanego stanowiska kierowniczego, a przyszły dyrektor ma
obowiązek w pierwszej kolejności zapewnić poprzednikowi pełne zatrudnienie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka jest zatrudniona w dwóch szkołach, posiada 28-letni staż pracy. Dodatek stażowy otrzymuje w szkole, w której zatrudniona jest w pełnym wymiarze na podstawie KN. Pytanie dotyczy czy nauczycielce przysługuje dodatek stażowy w drugiej szkole, w której zatrudniona jest na 1/2 etatu na podstawie KP ( w szkole tej posiada 14- letni staż pracy)?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe