Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Mam pytanie dotyczące dalszej kwestii zajęć pozalekcyjnych. Czy rada rodziców może zawierać umowy zlecenia np. ze studentem, aby prowadził zajęcia płatne pozalekcyjne w szkole? ( student nie prowadzi działalności gospodarczej ani nie jest zatrudniony w żadnej innej instytucji). Dotyczy to zajęć komputerowych w pracowni komputerowej. Jest to dla mnie kłopotliwe, ponieważ udostępnianie sprzętu komputerowego dla osoby z zewnątrz wprawia mnie w obawę o to, ze może być uszkadzany. Przecież za mienie szkoły to ja odpowiadam. Za wynajem sali szkoła nie pobiera opłat, bo te zajęcia są dla uczniów tej szkoły. Jak wybrnąć z tego problemu? Tych zajęć pozalekcyjnych rodzice (zwłaszcza jeden rodzic) planują jeszcze więcej, może ma w tym własny interes, co z obserwacji jest prawdopodobne.
Rada Rodziców nie może zawierać umów zleceń ani żadnych innych umów, ponieważ nie jest podmiotem prawnym dla ZUS i nie może opłacać składek za zatrudnionego przez siebie zleceniobiorcę.
IPPB5/423-795/13-4/KS interpretacja indywidualna
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, 31 grudnia 2013 r.:
"Zgodnie z poglądem wyrażonym w orzeczeniu Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 15 września 2000 r. sygn. akt I SA 943/00), Rada Rodziców jest organem społecznym reprezentującym rodziców uczniów, ale tylko wewnątrz systemu oświaty, powołanym przepisem art. 53 ustawy o systemie oświaty. Na podstawie art. 57 ust. 1 tej ustawy jest ona upoważniona do występowania z wnioskami i opiniami dotyczącymi wszystkich spraw szkoły, ale tylko do rady szkoły, rady pedagogicznej i dyrektora szkoły.
W kontekście powyższego należy stwierdzić, że Rada Rodziców utworzona przez rodziców uczniów, jako ich reprezentant, jest wyłącznie wewnętrznym organem Szkoły. Rada Rodziców zatem, będąc społecznym organem opiniodawczym i wnioskodawczym Szkoły, nie jest podmiotem gospodarki narodowej i nie może samodzielnie występować w obrocie prawnym. Rada Rodziców nie ma osobowości prawnej i nie jest odrębną od Szkoły jednostką organizacyjną."
Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej - z upoważnienia ministra - na interpelację nr 23464 w sprawie zasad funkcjonowania rad rodziców:
(...) Rada rodziców, nie będąc zatem podmiotem samodzielnym, nie ma możliwości zakładania odrębnego rachunku bankowego, jak również samodzielnego dokonywania zakupów w imieniu samorządowej jednostki organizacyjnej. W ślad za powyższym rada rodziców w szkołach, dla których organem prowadzącym jest jednostka samorządu terytorialnego, nie może również mieć nadawanego numeru NIP i REGON, a także, nie działając w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność, nie może być pracodawcą, stroną umowy, dawać zleceń i odpowiednio być płatnikiem składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.(...)
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W poprzednim roku w wyniku zmian organizacyjnych - przekształcenie szkoły samodzielnej w szkołę filialną - dla jednej z nauczycielek nie było etatu, jednak ze względu na ciążę wypowiedzenie umowy z art. 20 KN było niemożliwe. W związku z tym moje pytania: Czy po roku czasu w związku z arkuszem na nowy rok szkolny 2014/2015 art. 20 KN ma dalej swoją moc prawną co do wypowiedzenia umowy? Czy można wręczyć lub dostarczyć w inny sposób wypowiedzenie umowy o pracę nauczycielce w maju, która w tym czasie przebywa na urlopie rodzicielskim (urlop do listopada)? Czy można zwolnić w tym roku innego nauczyciela (zamiast Pani przebywającej na urlopie rodzicielskim) i zastosować art. 20 KN - po roku czasu od zmian organizacyjnych - przekształcenie szkoły samodzielnej w szkołę filialną.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Mam pytanie dotyczące sytuacji, w której nauczyciel mianowany nie otrzymał zgody od lekarza medycyny pracy na wykonywanie zawodu ze względu na stan zdrowia. Nauczyciel ma skończone 55 lat i przeszło 20 lat "przy tablicy". Może skorzystać ze świadczenia kompensacyjnego. Czy ma jakieś inne, korzystniejsze rozwiązania? Jaką odprawę może uzyskać. Z góry dziękuje za pomoc.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy mogę zatrudnić pracownika na 1/2 etatu jako nauczyciela świetlicy i na 1/2 etatu jako pracownika administracji na stanowisku pomoc nauczyciela? Jeżeli tak, czy muszę stworzyć dwie odrębne umowy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pracownica administracji 30 sierpnia 2019 r. przeszła na emeryturę. 1 września 2019 r. została zatrudniona w tej samej szkole. Czy w stosunku do pracownika, który jest na emeryturze, ale nadal jest zatrudniony, również obowiązuje zasada, że kolejna trzecia umowa jest umową na czas nieokreślony?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony na czas nieokreślony z Karty Nauczyciela złożył wypowiedzenie o pracę. Zanim doszło do rozwiązania stosunku pracy za porozumieniem stron złamał rękę i jest na L4. Czy można wtedy uznać to wypowiedzenie i podpisać zwolnienie za porozumieniem stron, czy trzeba czekać aż skończy się L4?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe