Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Mam pytanie ad. wypełnienia świadectwa pracy. 1. Czy w świadectwie pracy wpisujemy urlopy okolicznościowe i opiekę nad dzieckiem art.188 KP? Jeśli tak to w którym punkcie?; 2. Czy jeśli pracownik przechodzi na emeryturę wystarczy w pkt 3a wpisać "rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem przez pracownika art 30 par. 1 pkt.2 w związku z art. 36 par 6 KP" czy należy dodać coś o przejściu na emeryturę?
Zgodnie z zasadami wypełniania świadectwa pracy:
1. tzw. "urlopów okolicznościowych" nie wpisuje się; wykorzystanie opieki z art. 188 KP - tak, gdyż jest to istotna informacja dla potencjalnego kolejnego pracodawcy. Liczbę wykorzystanych w roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy, dni lub godzin zwolnienia wpisuje się w ust. 5 pkt. 7 świadectwa pracy,
2. W ust. 3 lit. a - pracodawca wskazuje jeden z trybów rozwiązania stosunku pracy określonych w art. 23¹ § 4 lub § 5, w art. 30 § 1, w art. 48 § 2, w art. 68³, w art. 201 § 2 Kodeksu pracy lub w przepisach odrębnych. Dodatkowo w przypadku rozwiązania stosunku pracy w trybie art. 30 § 1 KP za wypowiedzeniem lub bez wypowiedzenia - pracodawca wskazuje stronę stosunku pracy składającą oświadczenie woli w tej sprawie (czyli za wypowiedzeniem przez pracownika). Nie ma potrzeby dodawania informacji o przejściu na emeryturę, ponieważ nie ma takiego trybu rozwiązania umowy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy zatrudnienie nauczyciela mianowanego na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony (na 11/18), jest zgodne z prawem ?Zatrudnienie na pełen etat w kolejnych latach, jest niemożliwe. Nauczyciel uczy języka angielskiego w kl.IV-VI, poza tym pracuje na pełnym etacie w innej szkole.Czy w razie likwidacji szkoły należy mu się odprawa?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Od kiedy do kiedy zatrudnić nauczyciela na 4/18 etatu?
1. od 01.09.2020 r. do 31.08.2021 r.
2. od 07.09.2020 r. do 25.06.2021 r.
Nauczyciel pracuje na pełnym etacie w innej szkole.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy wicedyrektorzy w szkołach (placówka feryjna) powinni podpisywać listę obecności? Czy jest jakaś podstawa prawna, która o tym mówi? Spotkałam się ze stanowiskiem, że niektóre organy prowadzące szkołę wprowadzają taki obowiązek.
Czy jakiś przepis określa jak powinna wyglądać lista obecności dla pracowników niepedagogicznych? Czy powinna być imienna (jedna lista dla każdego pracownika) i przechowywana z kartami ewidencji czasu pracy. Czy może być to lista zbiorcza?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Mam problem z rozliczeniem nadgodzin. Mój przydział wynosi 23 godziny dydaktyczne oraz 7 godzin biblioteki. Jak wyliczyć nadgodziny przy niepełnym tygodniu np. w tygodniu powinnam zrealizować 23 godziny dydaktyczne, zrealizowałam 15 oraz powinnam zrealizować 7 godzin bibliotecznych, zrealizowałam 3. Ile mam nadgodzin i jakich?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel dyplomowany, zatrudniony w zespole szkół, w wymiarze całego etatu na czas nieokreślony, uzyskał w grudniu 2015 r. roczny urlop dla poratowania zdrowia. Urlop kończy się w dniu 15.12.2016 r. W rozmowie z dyrektorem oświadczył, że zamierza skrócić urlop i powrócić do pracy 14.11.2016 r. 1. Czy nauczyciel ma prawo do podjęcia decyzji o skróceniu urlopu? 2. Czy w takim przypadku powinien zwrócić się do dyrektora na piśmie z uzasadnieniem swojej decyzji? 3. Czy powracającemu z urlopu nauczycielowi dyrektor jest zobowiązany zapewnić pracę w wymiarze całego etatu, czy może przydzielić inny wymiar, np. 8/18? 4. Czy w sytuacji, gdy nauczyciel nie wyrazi zgody na takie warunki pracy, dyrektor może rozwiązać z nim umowę, z trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia? 5. Czy w takiej sytuacji nauczycielowi przysługuje odprawa, a jeżeli tak, to w jakiej wysokości?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe