Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Stosownie do art. 162 ustawy z 26.06.1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2020 r., poz. 1320) na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części. W takim jednak przypadku...

PORADA PRAWNA

21 lutego 2022 Kadry

Mam pracownika zatrudnionego na czas zastępstwa. Wiem, że zastępowany pracownik wróci do pracy 11.07 br. Pracownik zatrudniony na czas zastępstwa ma 16 dni urlopu wypoczynkowego za ten rok kalendarzowy. Wykorzystał z powodów rodzinnych 7 dni. Pozostało 9 dni roboczych. Czy w związku z powyższym musi wykorzystać urlop trwający 14 dni kalendarzowych? Pracodawca zaproponował urlop w czerwcu od 13 do 26 (razem ze świętem daje to 14 dni kalendarzowych i 9 dni roboczych, które ma do wykorzystania pracownik), ale pracownik nie chce wyrazić na to zgody – woli wybrać pozostały urlop w 2 częściach. Czy mogę wyrazić na to zgodę? Czy mogę narzuć termin urlopu proponowany w czerwcu?

Stosownie do art. 162 ustawy z 26.06.1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2020 r., poz. 1320) na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części. W takim jednak przypadku co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Zasadą jest, że urlopu wypoczynkowego udziela się wniosek pracownika, co oznacza, że pracodawca nie może udzielić pracownikowi urlopu bez wniosku pracownika. Termin wykorzystania urlopu powinien być każdorazowo ustalany przez pracownika i pracodawcę. Wyjątki od tej zasady dotyczą urlopu udzielanego bez wniosku w okresie wypowiedzenia oraz udzielania zaległego urlopu wypoczynkowego.

W sytuacji, w której pracownik nie wystąpi o udzielenie urlopu w taki sposób, żeby przerwa od pracy obejmowała co najmniej 14 dni, dojdzie do naruszenia przepisów prawa pracy, ale to naruszenie nie będzie wypełniało dyspozycji z art. art. 282 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy („Kto, wbrew obowiązkowi nie udziela przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego lub bezpodstawnie obniża wymiar tego urlopu, podlega karze grzywny od 1000 zł do 30 000 zł”). W rzeczywistości brak jest sankcji dla pracodawcy za nieudzielenie pracownikowi urlopu obejmującego co najmniej 14 dni. W piśmiennictwie prawniczym przyjmuje się, że przepis art. 162 Kodeksu pracy nie stanowi realnej gwarancji wykorzystania urlopu w ww. sposób, a stanowi wskazówkę, jak urlopy powinny być planowane w planie urlopów.  

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT