Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel przebywał pół roku na zwolnieniu lekarskim z powodu poważnej choroby, po tym czasie otrzymał od lekarza ZUS informację o dwuletnim okresie rehabilitacyjnym. Nauczyciel chce starać się o urlop zdrowotny na rok, a nie dwuletnie świadczenie rehabilitacyjne czy mogę udzielić takiego urlopu i jakie muszą być spełnione wymogi?
Nauczyciel przede wszystkim musi uzyskać od lekarza orzeczenie o potrzebie udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia. Na tej podstawie dyrektor udziela nauczycielowi urlopu w wymiarze nieprzekraczającym jednorazowo roku.
Oprócz powyższego dyrektor musi ustalić, czy nauczyciel spełnia ustawowe warunki do nabycia prawa do urlopu zdrowotnego. Pierwszym, podstawowym warunkiem jest zatrudnienie w pełnym wymiarze na czas nieokreślony. Dodatkowo, jeżeli jest to pierwszy urlop zdrowotny nauczyciela, musi on legitymować się co najmniej 7-letnim stażem pracy w szkole. Okres siedmioletniej pracy w szkole powinien przypadać bezpośrednio przed datą rozpoczęcia urlopu dla poratowania zdrowia. Do okresu tego, wlicza się okresy czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby oraz urlopu innego niż wypoczynkowy, trwające łącznie nie dłużej niż 6 miesięcy. W przypadku okresu niezdolności do pracy i urlopu trwających dłużej niż 6 miesięcy wymagany okres pracy przedłuża się o ten okres. W przypadku kolejnych urlopów zdrowotnych warunek powyższy nie występuje. Następnego urlopu można udzielić nie wcześniej niż po upływie roku od dnia zakończenia poprzedniego urlopu. W sumie nauczyciel może wykorzystać 3 lata takiego urlopu.
W przypadku nauczyciela, któremu do nabycia prawa do emerytury brakuje mniej niż rok, urlop dla poratowania zdrowia nie może być udzielony na okres dłuższy niż do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym nauczyciel nabywa uprawnienia emerytalne.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jakie przepisy regulują zagadnienie zatrudnienia rodziny przez dyrektora szkoły. Z mojej wiedzy wynika, że dyrektor nie może zatrudniać rodziny, ale co rozumiemy pod pojęciem rodziny? Czy są to osoby najbliżej spokrewnione, czy chodzi też o bardzo dalekie pokrewieństwo?
- Czy pracownik administracji z pozytywnym wynikiem COVID-19 może podczas izolacji świadczyć pracę zdalną?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Do jakiego wymiaru czasu pracy nauczyciela należy odnieść przepis pozwalający nauczycielowi uzyskać zwrot za okulary korekcyjne zgodnie § 2 pkt 4 oraz § 8 ust. 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe? Czy tylko do godzin dydaktycznych (np. 18 godz. w tygodniu) czy też do pełnego czasu pracy wynikającego z umowy, a więc 40 godz. w tygodniu ( w tym 18 dydaktycznych)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel realizujący zajęcia w grupie pięcio i sześciolatków (oddział przedszkolny w szkole) powinien mieć pensum 22 godziny czy 25 godzin?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jak udzielić urlopu macierzyńskiego pracownicy (nauczycielce), która termin porodu ma na 18.08.2013 r., umowę o pracę ma na czas określony tj. do 31.08.2013 r. Czy pracownica może złożyć wniosek 14 dni przed porodem o udzielenie bezpośrednio po urlopie macierzyńskim dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz po tym urlopie - urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze 26 tygodni? Czy po zakończeniu umowy o pracę (31.08.2013 r.) powinna zgłosić się do ZUS-u?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe