Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne 1. W świadectwie pracy, miejscu dot. liczby dni, za które pracownik otrzymał wynagrodzenie - zgodnie z art. 92 kodeksu pracy, w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek...

PORADA PRAWNA

27 marca 2015 Kadry

Mam dwa pytania. 1. Czy w świadectwie pracy gdzie jest art. 92 KP wykazuje się nieobecności związane z opieką nad chorym dzieckiem, moim zdaniem nie, ale wolę się upewnić.; 2. Mam wątpliwości co do urlopu. Pracownik pracuje od 01.01.2010 - 26.04.2015 za rok 2015 należy się 9 dni urlopu. Jak będzie w nowej pracy, którą rozpoczyna od 27.04.2015, czy za kwiecień będzie należał się urlop?

1. W świadectwie pracy, miejscu dot. liczby dni, za które pracownik otrzymał wynagrodzenie - zgodnie z art. 92 kodeksu pracy, w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy wskazuje się liczbę dni zwolnienia lekarskiego do 33 dni płaconego przez zakład pracy, a osoby po 50 roku życia - do 14 dni. Nie zamieszcza się tu informacji o zwolnieniu lekarskim na dziecko czy innego członka rodziny.  Informacja ta jest niezbędna dla kolejnego pracodawcy, celem ustalenia czy pracownikowi przysługuje jeszcze w danym roku kalendarzowym wynagrodzenie chorobowe czy już zasiłek chorobowy płacony przez ZUS.

 2. Kwestię urlopu wypoczynkowego u dotychczasowego i kolejnego pracodawcy regulują przepisy art. 1551 kodeksu pracy. I tak:

W roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy z pracownikiem uprawnionym do kolejnego urlopu, pracownikowi przysługuje urlop:
1) u dotychczasowego pracodawcy – w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy, chyba że przed ustaniem tego stosunku pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze (w opisanym przypadku 9 dni);
2) u kolejnego pracodawcy – w wymiarze:
a) proporcjonalnym do okresu pozostałego do końca danego roku kalendarzowego – w razie zatrudnienia na czas nie krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego (przysługuje urlop za 8 miesięcy od V do XII, ponieważ, zgodnie z art. 1552a § 3, jeżeli ustanie stosunku pracy u dotychczasowego pracodawcy i nawiązanie takiego stosunku u kolejnego pracodawcy następuje w tym samym miesiącu kalendarzowym, zaokrąglenia do pełnego miesiąca dokonuje dotychczasowy pracodawca)
b) proporcjonalnym do okresu zatrudnienia w danym roku kalendarzowym – w razie zatrudnienia na czas krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego.

 

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT