Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka dnia 30 czerwca 2017 r. złożyła wniosek o urlop wychowawczy na okres od dnia 14 września 2017 r. do dnia 31 sierpnia 2018 r. (do dnia 13 września urlop wypoczynkowy uzupełniający). Dyrektor udzielił UW na podst. art. 186 Kodeksu Pracy na wyżej wymieniony okres. Pracownica dnia 12 września 2017 r. przedłożyła zwolnienie lekarskie w związku z tym urlop został przesunięty o 7 dni i rozpoczął się od dnia 21 września 2017 r. Dnia 26 lutego 2018 r. nauczycielka przebywająca na UW dostarczyła zwolnienie lekarskie na okres od 26.02.2018 r. do dnia 12.03.2018 r. z kodem B. Poinformowana, że zwolnienie lekarskie nie będzie rozliczane ponieważ przebywa na urlopie wychowawczym do końca sierpnia, odpowiedziała że właśnie przerywa ten urlop. Dnia 28 lutego 2018 r. dostarczyła pisemny wniosek, że na podst. art. 186 3 ust1 KP zwraca się z prośbą o przerwanie urlopu wychowawczego i przywrócenie do pracy. Dyrektor szkoły odpisał, że nie wyraża zgody na przerwanie wyżej wymienionego urlopu. W odpowiedzi powołał się na art. 67b pkt 2 KN, dodając że „nagłe przerwanie urlopu wychowawczego znacznie by zaburzyło organizację pracy szkoły”. Poinformował również nauczycielkę, że jest zatrudniona z KN i obowiązują ją w pierwszej kolejności zapisy KN. Czy dużym błędem jest pisanie decyzji na przyznanie UW powołując się na zapisy KP pomijając KN, a w drugiej decyzji dotyczącej nie wyrażenia zgody na przerwanie UW tylko na zapisy KN.? Czy w tej sytuacji nauczyciel może udać się do Sądu Pracy, aby dochodzić swoich racji?
W przypadku urlopu wychowawczego nauczycieli, zastosowanie mają przepisy Karty Nauczyciela i kodeksu pracy. Udzielenie urlopu wychowawczego nauczycielowi powinno nastąpić na podstawie zarówno art. 67a Karty Nauczyciela, jak i art. 186 kodeksu pracy (w związku). Karta Nauczyciela reguluje tu kwestie terminów: złożenia wniosku, daty zakończenia urlopu, rezygnacji z urlopu.
W opisanym przypadku wprawdzie brak było w podstawie prawnej przepisów Karty Nauczyciela, jednak termin udzielenia urlopu (do 31.08.2018) został ustalony zgodnie z Kartą Nauczyciela. Kolejne działania dyrektora szkoły były właściwe - nauczyciel może przerwać urlop wychowawczy jedynie w przypadkach określonych w art. 67b KN. Do dyrektora należy więc decyzja, czy udzieli zgody na przerwanie urlopu w trakcie roku szkolnego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W związku z wprowadzeniem reformy systemu edukacji, w okresie przejściowym (likwidacja gimnazjów) został uchylony art. 20 dla nauczycieli zatrudnionych w gimnazjach. Jestem dyrektorem Zespołu Szkół Publicznych w których w skład wchodzi szkoła podstawowa i gimnazjum. Nauczyciele są więc zatrudnieni w szkole podstawowej lub gimnazjum ( i taki angaż otrzymali) jednak wykonują pracę w obu szkołach. Czy dla tych nauczycieli ,,przypisanych'' jako miejsce zatrudnienia do gimnazjum w myśl nowego Prawa Oświatowego stosuje się art 20 w postaci jego uchylenia?
- Nauczycielka przebywa na urlopie macierzyńskim, a bezpośrednio po nim będzie na rodzicielskim tj. 8.03.2019 r. - 5.03.2020 r. MEN zapowiedziało dla nauczycieli podwyżki od 1 września 2019 r. Czy ta nauczycielka również ma tę podwyżkę, czy otrzyma ją dopiero po urlopie macierzyńskim i rodzicielskim?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel przebywa na zwolnieniu lekarskim trwającym dłużej niż 30 dni termin ostatniego zwolnienia jest do 18.06.2019 r. (data zakończenia roku szkolnego to 19.06.2019 r.) Czy dyrektor ma obowiązek takiego nauczyciela wysłać na badania kontrolne do lekarza medycyny pracy? Co w sytuacji kiedy ten nauczyciel przyniesie zw. lek. na jeszcze jeden dzień 19.06.2019 r. i od 20.06.2019 r. będzie na urlopie wypoczynkowym? Czy w takiej sytuacji dyrektor kieruje tego nauczyciela 01.09.2019 r. na badania kontrolne po urlopie wypoczynkowym?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Za zgodą Starostwa Powiatowego od września pracuje nauczyciel bez wymaganych kwalifikacji zawodowych (przedmioty zawodowe tj. ekonomia, prawo itp.) na 0,60 etatu, studia podyplomowe rozpocznie od października. Nauczyciel dyplomowany, zatrudniony jest od 10 lat. Częściowo w jego etacie znajdują się godziny do których ma kwalifikacje tj. 0,40 etatu. W jaki sposób należy mu naliczać wynagrodzenie? Czy ma tu zastosowanie art. 10 ust. 9 ustawy – Karta Nauczyciela i dla celów płacowych potraktować go jak nauczyciela stażystę (od wymiaru 0,60 etatu)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Witam. Ile godzin zajęć korekcyjno-kompensacyjnych może mieć grupa uczniów objęta takimi zajęciami? Kto te godziny przydziela?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe