Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Limity umów zawieranych z nauczycielem na czas określony. Od 01.09 do końca zajęć dydaktycznych zatrudniamy nauczyciela na 4/18 (obecnie z końcem zajęć dydaktycznych zakończy bieg druga umowa z tym nauczycielem). Nauczyciel zatrudniony jest w pełnym wymiarze czasu pracy w innej placówce (szkole). Czy w tej sytuacji obowiązują nas jako pracodawcę limity umów na czas określony zawartych z tym nauczycielem?
Zakładając, że nauczyciel jest zatrudniony w samorządowej szkole (wskazuje na to wymiar pensum) oraz dotychczas nie zawierano z nim umów o pracę na zastępstwo tylko umowy terminowe podpisywano w przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania, na podstawie art. 10 ust. 7 w zw. z ust. 12 i 13 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215 okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony zawartej w przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie tych umów między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie może przekraczać 36 miesięcy. Do tego limitu wlicza się umowy o pracę na czas określony, zawarte na następujące po sobie okresy, o ile przerwa między rozwiązaniem poprzedniej a nawiązaniem kolejnej umowy o pracę nie przekroczyła 3 miesięcy. W samorządowej szkole nie liczy się natomiast, ile umów zawarto w trakcie tych 36 miesięcy. Po upływie 36 miesięcy terminowego zatrudnienia nauczyciela, zatrudnienie przekształca się z umowę o pracę na czas nieokreślony (art. 10 ust. 14 KN). Zgodnie z art. 13 ustawy z dnia 13 czerwca 2019 r. o zmianie ustawy - Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2019 r., poz. 1287) do okresu 36 miesięcy terminowego zatrudnienia wlicza się okresy zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony, zawieranych począwszy od dnia 1 września 2019 r. W sytuacji podanej w pytaniu na poczet 36 miesięcy wlicza się tylko okres od 1 września 2019 r. do 26 czerwca 2020 r.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel szkoły filialnej przedłożył wszystkie wymagane dokumenty do uzyskania urlopu dla poratowania zdrowia od 01.09.2018 r. Jednak decyzją Rady Gminy szkoła filialna przekształca się z dniem 01.09.2018 roku w nową placówkę. Obecnie nie wyłoniono jeszcze nowego dyrektora tej placówki. Kto i z jaką datą powinien podpisać decyzję w sprawie udzielenia tego urlopu. Czy obecny dyrektor szkoły który pełni swoją funkcję do 31.08.2018?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 31 października 2018 r., które zmienia rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz.U. 2018 poz. 2140) obliguje do odbycia przez wszystkich pracowników szkoły obowiązkowego szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Jeżeli nauczyciel pracuje w dwóch szkołach to w każdej z nich powinien takie szkolenie odbyć, czy wystarczy tylko jedno? Jak długo ważne jest szkolenie?
- Mamy zatrudnionego pracownika administracji w wymiarze pół etatu na zastępstwo. Pracownik 10 godzin pracuje stacjonarnie, a 10 zdalnie. Proszę o pomoc w sprawie urlopu. Pracownikowi jest udzielany urlop godzinowo. Czy jak pracownik napisze wniosek o udzielenie urlopu, a w tym samym dniu ma rozpisaną pracę zdalną, to czy pisze urlop o godziny, w których powinien być stacjonarnie, czy także o godziny zdalne?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor szkoły może zwrócić się do nauczycielki będącej na L4 - ciąża, o przedłożenie zaświadczenia lekarskiego z którego wynikać będzie, że rokuje bądź nie powrót do pracy przed planowanym terminem porodu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nasze gimnazjum jest wygaszane, a zakończenie działalności nastąpi z dniem 31 sierpnia 2019 r. (wypada sobota).
Z jaką datą powinny być wystawione świadectwa pracy pracownikom?
Czy z datą 30 sierpnia 2019 r. (piątek)?
Czy z datą 31 sierpnia 2019 r. (sobota)?
Nadmieniam, że 01.09.2019 r. (niedziela), a następny dzień roboczy czyli 02.09.2019 r. jako jednostka nie będzie posiadać już uprawnień, bo z dniem 31.08.2019 r. działalność zostanie zakończona.
Nadmieniam, że kontaktowałam się w tej sprawie z PIP-em, ale twierdzącej odpowiedzi nie otrzymałam.
Natomiast biorąc pod uwagę ZUS to nie jestem taka pewna, czy w przyszłości data 30.08.2019 r., a zatrudnienie pracowników do 31.08.2019 r. nie będzie kwestionowane.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe