Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy dyrektor szkoły może zwrócić się do nauczycielki będącej na L4 - ciąża, o przedłożenie zaświadczenia lekarskiego z którego wynikać będzie, że rokuje bądź nie powrót do pracy przed planowanym terminem porodu?
Jeżeli zwolnienie lekarskie spowodowane jest stanem ciąży, to lekarz zawsze informuje kobietę o potrzebie powstrzymania się od wykonywania pracy przez okres ciąży (gdy ciąża jest z różnych powodów zagrożona). W takich przypadkach pracownica zawsze do dnia porodu przebywa na zwolnieniu lekarskim. Lekarz może ewentualnie wydać zaświadczenie, że ciąża jest w przypadku danej pracownicy, zagrożona.
Inną sytuacją są przeciwwskazania do wykonywania dotychczasowej pracy. Tutaj, na podstawie art. 179 kodeksu pracy, lekarz może wystawić orzeczenie lekarskie stwierdzające takie przeciwwskazania uzasadniające:
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel posiada 32 lata pracy w zawodzie nauczyciela, jest w wieku 52 lat. Pracę zaczynał w wieku lat 19. Kiedy może przejść na jakiekolwiek świadczenie emerytalne lub kompensacyjne?
- W dniu 22 maja 2019 r. dyrektor szkoły otrzymał pismo informujące, że do organu prowadzącego wpłynęło zawiadomienie o możliwości naruszenia prawa przez nauczyciela, polegającego na kierowaniu samochodem pod wpływem alkoholu, co w konsekwencji rzekomo zakończyło się odebraniem nauczycielowi prawa jazdy. Do chwili obecnej dyrektor szkoły nie powziął jakiejkolwiek informacji o prawomocnym skazaniu za przestępstwo popełnione umyślnie przez nauczyciela zatrudnionego w szkole. W związku z powyższym, proszę o odniesienie się do zaistniałej sytuacji. Czy dyrektor szkoły ma prawo i obowiązek wystąpić do Krajowego Rejestru Karnego, aby potwierdzić tę informację?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Witam. Problem dotyczy dodatku motywacyjnego. Nauczycielka otrzymała od lipca taki dodatek (przyznawany w naszej szkole raz na pół roku, w tym przypadku na okres lipiec-grudzień), a od września z powodu zagrożonej ciąży poszła na zwolnienie lekarskie, które będzie przedłużane aż do rozwiązania, czyli do lutego. Czy nauczycielka podczas przebywania na zwolnieniu powinna mieć nadal wypłacany dodatek motywacyjny? Dziękuję za odpowiedź i wskazanie podstawy prawnej.
- Czy nauczyciel po Akademii Sztuk Pięknych może uczyć techniki w szkole podstawowej?
- Nauczycielka języka polskiego wróciła do pracy po urlopie rodzicielskim na pełen etat. W związku z karmieniem dziecka piersią złożyła podanie z zaświadczeniem lekarskim o godzinną przerwę w pracy. Czy dyrektor powinien zapłacić tej nauczycielce 1 godzinę ponadwymiarową tygodniowo ponieważ w planie realizuje 18 godz.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe