Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Podstawą prawną organizowania wycieczek turystycznych w szkole są przepisy rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 maja 2018 r. w sprawie warunków i sposobu...

PORADA PRAWNA

14 czerwca 2022 Prawo oświatowe

Kto jest uprawniony do podpisywania umowy z biurem podróży na organizację wycieczki szkolnej? W jaki sposób powinien prawidłowo przebiegać przepływ zebranych w klasie przez nauczyciela środków na organizowaną wycieczkę?

Podstawą prawną organizowania wycieczek turystycznych w szkole są przepisy rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 maja 2018 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki (Dz. U. z 2018 r., poz. 1055). Zgodę na zorganizowanie wycieczki wyraża dyrektor szkoły, zatwierdzając kartę wycieczki (§ 6 rozporządzenia). Jednakże sprawy związane z finansowaniem wycieczki szkolnej, w tym sprawy związane z zawieraniem umowy na wycieczkę szkolną nie zostały w tym akcie prawnym uregulowane. Należy zatem zastosować zasady ogólne. Stosownie do art. 68 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1082) dyrektor reprezentuje szkołę na zewnątrz. Co oznacza, że tylko on może podpisać umowę, jeżeli jest to wycieczka szkolna. Dyrektor szkoły dysponuje również środkami określonymi w planie finansowym szkoły zaopiniowanym przez radę szkoły lub placówki i ponosi odpowiedzialność za ich prawidłowe wykorzystanie (jeżeli wycieczka jest organizowana z budżetu szkoły), zgodnie z art. 68 ust. 1 pkt 5 Prawa oświatowego.

Jeżeli jednak środki na organizowanie wycieczki pochodzą od rodziców uczniów, to wtedy dyrektor szkoły nie ma umocowania do ich dysponowania. W takiej sytuacji najlepiej jest, aby rodzice dzieci z klasy wybrali spośród siebie kilku przedstawicieli, którzy podpiszą umowę z biurem podróży. W takim przypadku najlepiej będzie gdy nauczyciel przekaże pieniądze rodzicom i to rodzice (przedstawiciele rodziców) będą dokonywać płatności na rzecz biura podróży.
 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT