Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Kierownik gospodarczy w grudniu nabywa prawa emerytalne. Obecnie jest w okresie ochronnym. W związku z likwidacją tego stanowiska z dniem 1 września zostaje przesunięty na stanowisko sekretarki nie tracąc obecnego wynagrodzenia - na co wyraziła zgodę. Natomiast pensja zasadnicza sekretarki jest znacznie niższa niż pobory kierownika. Czy w związku z tym powinnam wypowiedzieć pracownikowi dotychczasowe warunki pracy i w jaki sposób naliczać składniki wynagrodzenia w zaistniałej sytuacji? Czy obniżyć zasadniczą i wypłacać dodatek wyrównawczy (jeżeli tak to w jaki sposób go obliczyć)?
W związku z likwidacją dotychczasowego stanowiska pracy, pracodawca zatrudniający co najmniej 20 pracowników powinien dokonać wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy i płacy w trybie art. 42 KP w zw. z art. 5 ust. 5 w zw. z art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, Dz.U. z 2016 r., poz. 1474. Ponieważ w tym przypadku wypowiedzenie zmieniające skutkuje obniżeniem wynagrodzenia, do końca okresu zatrudnienia pracownikowi należy wypłacać dodatek wyrównawczy na zasadach określonych w § 7 i n. rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy, Dz. U. z 2017 r., poz. 927. Dodatek ten stanowi różnicę między wynagrodzeniem z okresu poprzedzającego przeniesienie a wynagrodzeniem po przeniesieniu pracownika do innej pracy, a samo wynagrodzenie do celów określenia dodatku wyrównawczego oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Chciałabym zapytać o wysokość wynagrodzenia dla nauczyciela w placówkach publicznych zatrudniających nauczycieli zgodnie z Kartą Nauczyciela. Jaką wysokość pensji posiada - nauczyciel kontraktowy, pracujący w mieście gminnym (wielkość gminy 7 tys. mieszkańców, a samego miasta ok. 5 tys.) ze stażem pracy 4-5 lat, z wykształceniem wyższym, z przygotowaniem pedagogicznym. Praca poza godzinami nocnymi, wychowanie przedszkolne, brak dodatkowych obowiązków w postaci sprawowania funkcji dyrektora czy bycia opiekunem stażu, województwo lubelskie.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel wraca z urlopu uzupełniającego za 2018 r.(urlop macierzyński i rodzicielski) 19.05.2019 r. od 20.05.2019 r. chce uzyskać urlop na poratowanie zdrowia. Proszę o obliczenie jak długo powinien trwać urlop zdrowotny, aby nauczyciel mógł rozpocząć pracę 01.09.2020 r.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy organ prowadzący może powołać członka Rady Pedagogicznej na funkcję P.O Dyrektora na okres 10 miesięcy, jeżeli kończy się kadencja obecnego dyrektora, czy musi przeprowadzić konkurs na to stanowisko?
- W 2011 roku nauczyciel został służbowo przeniesiony do naszej szkoły. W momencie przeniesienia nie sprawdzaliśmy dokumentów (świadectw pracy) znajdujących się w teczce akt osobowych.
Wysokość dodatku stażowego przyjęta została w wysokości wyliczonej przez ostatni zakład pracy.
Obecnie (lipiec 2018) dokonano kontroli akt osobowych celem ustalenia lat pracy do Nagrody Jubileuszowej. Stwierdzono zaniżenie wysokości dodatku za wysługę lat pracy.
Ile lat wstecz należy dokonać korekty wypłaconego dodatku za wysługę lat?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jesteśmy szkoła niepubliczną. Zatrudniamy nauczycieli na podstawie kodeksu pracy. Nauczyciel zatrudniony jest na pełen etat 24/24, realizuje również 4 godziny ponadwymiarowe. Zgodnie z naszym regulaminem dotyczącym godzin ponadwymiarowych, nauczyciel dostaje dodatek za godziny ponadwymiarowe (dydaktyczne) w stałej wysokości miesięcznej. Dodatek ten uzależniony jest od liczby godzin ponadwymiarowych i stopnia awansu nauczyciela. Nauczyciele dostają ten dodatek w stałej wysokości, bez względu na to czy zrealizowali wszystkie godziny ponadwymiarowe.
W związku z tym, czy prawidłowy jest zapis w regulaminie, że: dodatek za godziny ponadwymiarowe nie przysługuje pracownikowi za dni nieobecności w pracy z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby albo konieczności osobistego sprawowania opieki, za które pracownik otrzymuje z tego tytułu wynagrodzenie chorobowe, zasiłek chorobowy, opiekuńczy, macierzyński. Dodatek ten uwzględnia się w podstawie wymiaru zasiłków oraz wynagrodzenia chorobowego? Przykład: pracownica choruje przez 15 dni, wysokość dodatku za godziny ponadwymiarowe wynosi 347,94 zł; czyli za okres choroby dodatek ten by wyniósł: 347,94-(347,94:30x15)=173,97
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe