Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne W związku z likwidacją dotychczasowego stanowiska pracy, pracodawca zatrudniający co najmniej 20 pracowników powinien dokonać wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy i...

PORADA PRAWNA

11 sierpnia 2017 Zatrudnianie (kodeks pracy)

Kierownik gospodarczy w grudniu nabywa prawa emerytalne. Obecnie jest w okresie ochronnym. W związku z likwidacją tego stanowiska z dniem 1 września zostaje przesunięty na stanowisko sekretarki nie tracąc obecnego wynagrodzenia - na co wyraziła zgodę. Natomiast pensja zasadnicza sekretarki jest znacznie niższa niż pobory kierownika. Czy w związku z tym powinnam wypowiedzieć pracownikowi dotychczasowe warunki pracy i w jaki sposób naliczać składniki wynagrodzenia w zaistniałej sytuacji? Czy obniżyć zasadniczą i wypłacać dodatek wyrównawczy (jeżeli tak to w jaki sposób go obliczyć)?

W związku z likwidacją dotychczasowego stanowiska pracy, pracodawca zatrudniający co najmniej 20 pracowników powinien dokonać wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy i płacy w trybie art. 42 KP w zw. z art. 5 ust. 5 w zw. z art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, Dz.U. z 2016 r., poz. 1474. Ponieważ w tym przypadku wypowiedzenie zmieniające skutkuje obniżeniem wynagrodzenia, do końca okresu zatrudnienia pracownikowi należy wypłacać dodatek wyrównawczy na zasadach określonych w § 7 i n. rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy, Dz. U. z 2017 r., poz. 927. Dodatek ten stanowi różnicę między wynagrodzeniem z okresu poprzedzającego przeniesienie a wynagrodzeniem po przeniesieniu pracownika do innej pracy, a samo wynagrodzenie do celów określenia dodatku wyrównawczego oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop.

 

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT