Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jestem dyrektorem szkoły podstawowej z wygaszającymi klasami gimnazjalnymi. Nauczyciel prowadzący zajęcia z plastyki w gimnazjum zatrudniony na umowę o pracę na 3 godziny tygodniowo od 2006 roku przyjeżdża do nas z innej szkoły, gdzie jest zatrudniony w pełnym etacie na podstawie mianowania. Od przyszłego roku szkolnego nie mam dla niego godzin, bo nie będzie już gimnazjum. Jak mogę z nim rozwiązać stosunek pracy? Co z odprawą w tym przypadku?
Zakładając zatrudnienie na czas nieokreślony, do dnia 15 maja 2019 r. należało poinformować nauczyciela w pisemnej formie o tym, że z powodu wygaszenia klas gimnazjalnych zachodzą zmiany organizacyjne uniemożliwiające jego dalsze zatrudnienie w szkole podstawowej oraz że w terminie 7 dni mógł odmówić wyrażenia zgody na przejście w stan nieczynny – art. 225 ust. 12 w zw. z ust. 1, 3 i 4 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2017 r., poz. 60 ze zm. Jeżeli nauczyciel takie oświadczenie złożył w ciągu 7 dni, do 31 maja możliwe jest doręczenie jemu wypowiedzenia stosunku pracy z przyczyn organizacyjnych na podstawie art. 225 ust. 12 w zw. z ust. 1, 6 i 10 PWuPO. Doręczenie wypowiedzenia z pominięciem powyższych etapów spowoduje skuteczne, ale wadliwe rozwiązanie stosunku pracy nauczyciela, co mogłoby skutkować odwołaniem do sądu pracy. W związku z tym w pierwszej kolejności można nauczycielowi zaproponować rozwiązanie stosunku pracy za porozumieniem stron na podstawie art. 27 ust. 3 w zw. z art. 23 ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm. Nauczycielce będzie przysługiwała odprawa w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia obliczonego jak ekwiwalent za urlop - art. 225 ust. 12 w zw. z ust. 11 PWuPO, art. 8 ust. 1 pkt 3 i ust. 3 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, Dz.U. z 2018 r., poz. 1969 ze zm.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy dyrektor ma prawo skrócić nauczycielce o 2 miesiące urlop dla poratowania zdrowia?
- Nauczyciel w okresie 01.09.2018-31.08.2019 przebywał na urlopie dla poratowania zdrowia, w okresie 01.09.2019-31.08.2020 przebywa na urlopie bezpłatnym. Czy może od 1 września 2020 ponownie uzyskać urlop dla poratowania zdrowia?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jestem dyrektorem małej szkoły , gdzie większość nauczycieli pracuje na części etatu. W większości są to nauczyciele z sąsiedniej szkoły. Bardzo proszę o podanie odpowiedzi: 1.Czy mogę w arkuszu organizacyjnym na następny rok szkolny zaplanować emerytów tj. : 2/18 godz. muzyka (Pan prowadzi jeszcze orkiestrę młodzieżową i szkolny zespół muzyczny w mojej szkole - w ramach umowy zlec. z gminą) i dla drugiej osoby 10/30 biblioteka. Są to osoby dyspozycyjne, oddane- umożliwiają spójność pracy szkoły. Czy jest podstawa prawna zakazująca zatrudniania emerytów? 2. Czy za zgodą dyrektora macierzystej szkoły mogę zatrudnić nauczyciela (zatrudnionego już na cały etat) na część etatu np. 5/18,6/18 i wykazać to już w arkuszu, nadmieniam, że nauczyciele ci dotychczas w ten sposób pracowali w mojej szkole?
- Nauczyciele zapewniają opiekę uczniom w soboty w związku z konkursami kuratoryjnymi. Czy za godziny poświęcone na opiekę nad uczniami w sobotę należy się nauczycielowi dzień wolny, czy wolne godziny? Jeśli dzień wolny – czy powinien to być dzień wybrany przez nauczyciela, czy wskazany przez dyrektora? Czy dyrektor powinien zaplanować płatne zastępstwa za nauczyciela, który zwraca się z prośbą o udzielenie płatnego dnia wolnego w zamian za godziny poświęcone na opiekę nad uczniem w sobotę?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam, czy nauczycielowi za pracę w dzień edukacji narodowej oraz dni wolne z tak zwanej puli dyrektora przysługuje wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe? Jeśli tak, to na jakiej podstawie prawnej?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe