Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jeden z nauczycieli zachorował. Aby uczniowie nie tracili godzin, postanowiłem jako dyrektor szkoły realizować godziny nauczyciela do czasu znalezienia zastępstwa. Czy za godziny ponadwymiarowe dyrektorowi należy się wynagrodzenie?
Dyrektor szkoły może mieć przydzielone godziny ponadwymiarowe na podstawie art. 42a ust. 3 Karta Nauczyciela. Do kompetencji organu prowadzącego szkołę należy określenie zasad udzielania godzin ponadwymiarowych.Godziny ponadwymiarowe a nadliczbowe
Godziny ponadwymiarowe są godzinami wykonywanymi ponad obowiązkowe pensum zajęć wahające się od 18 do 30 godzin (w zależności od rodzaju placówki oświatowej i zajmowanego przez nauczyciela stanowiska), zaś godziny nadliczbowe są godzinami wykonywanymi ponad 40 godzinny wymiar tygodniowego czasu pracy.
Organ prowadzący ustala wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe
Na podstawie art. 30 ust. 6 KN organ prowadzący w drodze regulaminu wynagradzania nauczycieli określa szczegółowe warunki obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe.
Wynagradzanie nauczycieli reguluje Karta Nauczyciela
Jak wynika z art. 91c ust. 1 KN, przepisy Kodeksu pracy (dalej: k.p.) znajdą zastosowanie dopiero wówczas, jeśli dana kwestia nie jest uregulowana w KN. Kwestia czasu pracy i wynagrodzenia nauczycieli mianowanych zostały uregulowane w sposób wyczerpujący w przepisach KN oraz w przepisach wydanych na jej podstawie.
Kierownik zakładu czy dyrektor-nauczyciel?
W praktyce zdarzają się przypadki, kiedy organ prowadzący, powołując się na art. 1514 k.p., odmawia nauczycielom pełniącym funkcje kierownicze wypłaty wynagrodzenia z tytułu pracy w godzinach ponadwymiarowych, traktując ich jak kierowników zakładów, a nie jak dyrektorów-nauczycieli, zaś godziny wypracowane poza wymiar etatu jako godziny nadliczbowe.
Dyrektor jako kierownik realizuje godziny ponad wymiar etatu bezpłatnie
Jeśli chodzi o przepis art. 1514 § 1 k.p., to stanowi on, że pracownicy zarządzający w imieniu pracodawcy zakładem pracy i kierownicy wyodrębnionych komórek organizacyjnych wykonują – w razie konieczności – pracę poza normalnymi godzinami pracy bez prawa do:
- wynagrodzenia,
- dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Od 1 września zatrudniam nauczyciela, który ma ponad 20 lat pracy. Jako nauczyciel pracuje 3 lata. Zatrudniony będzie również w drugiej szkole. Jak liczyć pracownikowi dodatek za wysługę lat jeśli ten dodatek otrzyma w drugiej szkole?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o poradę: moja nauczycielka matematyki w dniu 15.02.2013 roku złożyła do mnie wniosek o udzielenie urlopu macierzyńskiego w terminie od dnia 09.02.2013 na okres 24 tygodni. Na co, zgodnie z prawem, wyraziłam zgodę. Urlop macierzyński kończy się 26.07.2013 r. Nauczycielka otrzymała po tym terminie 56 dni urlopu wypoczynkowego uzupełniającego, który kończy się 20 września. 21 września winna się więc wstawić do pracy. W dniu 29 lipca 2013 r. nauczycielka złożyła wniosek o udzielenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego na okres 2 tygodni. Data widniejąca na wniosku to dzień 28.06.2013 r., jednak data wpływu do sekretariatu i rejestracja wniosku nastąpiła 29 lipca 2013 r. Pytanie: czy złożenie wniosku w ww. terminie, mimo iż na wniosku widnieje data 28.06.2013 r. spełnia warunki ustawy i muszę jej udzielić dodatkowego urlopu macierzyńskiego, czy też wniosek wpłynął po terminie i tym samym pracownica traci prawo do niego. Jest to dla mnie sprawa istotna, gdyż udzielenie jej urlopu wiąże się z dłuższym zastępstwem za nią innego nauczyciela. Wtedy moja nauczycielka wróciłaby do pracy dopiero 04.10.2013 r. Proszę o opinię prawną i ustosunkowanie się do kwestii prawnego udzielenia bądź nieudzielenia tej pracownicy przeze mnie dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Wiem, że istotna kwestia w tej sprawie to termin złożenia/wpływu wniosku do pracodawcy.
- Dzień dobry.
Zanim zadam pytanie, przedstawię problem. Nauczyciel mianowany został zawieszony w czynnościach w związku z toczącym się przeciwko niemu postępowaniem karnym. Zawieszenie zostało ustanowione do czasu zakończenia sprawy w sądzie. Dzisiaj, KONIEC MAJA, jako dyrektor szkoły otrzymałam z sądu informację (o która sama się zwróciłam), iż sprawa została warunkowo umorzona na POCZĄTKU MARCA.
Moje pytanie jest następujące - czy w przepisach prawa jest określony czas, w którym pracownik (w tym przypadku nauczyciel) jest zobowiązany powiadomić pracodawcę o wyroku, o tym, że powód zawieszenia przestał istnieć? Czy ma w ogóle obowiązek poinformowania o tym (Sąd sam z siebie nie informuje o wyrokach)?
A jeżeli tak, to czy jeżeli ww. nauczyciel nie dopełnił obowiązku i nie przystąpił do pracy, można to potraktować jako porzucenie pracy?
Przeciwko ww nauczycielowi nie toczyło się postępowanie dyscyplinarne i otrzymywał on wynagrodzenie.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel magister nauczania początkowego ma kwalifikacje do wychowania przedszkolnego?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Z nauczycielem mianowanym rozwiązano umowę o pracę na podstawie art. 20 ust. 1 pkt 2. Wypowiedzenie wręczono po 31 maja, a więc było to wypowiedzenie z jednoczesnym zastosowaniem skróconego okresu wypowiedzenia. Czy na świadectwie pracy jako datę końcową okresu zatrudnienia należy podać 31 sierpnia 2014 r. czy datę wrześniową? O czym jeszcze należy pamiętać w sytuacji, gdy dyrektor skraca nauczycielowi okres wypowiedzenia?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe