Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne W uzasadnionych okolicznościoch istnieje możliwość skrócenia okresu wypowiedzenia do 1 miesiąca. Zgodnie z art. 20 ust. 5 Karty Nauczyciela w związku ze skróceniem okresu...

PORADA PRAWNA

04 listopada 2014 Zatrudnianie (kodeks pracy)

Z nauczycielem mianowanym rozwiązano umowę o pracę na podstawie art. 20 ust. 1 pkt 2. Wypowiedzenie wręczono po 31 maja, a więc było to wypowiedzenie z jednoczesnym zastosowaniem skróconego okresu wypowiedzenia. Czy na świadectwie pracy jako datę końcową okresu zatrudnienia należy podać 31 sierpnia 2014 r. czy datę wrześniową? O czym jeszcze należy pamiętać w sytuacji, gdy dyrektor skraca nauczycielowi okres wypowiedzenia?

W uzasadnionych okolicznościoch istnieje możliwość skrócenia okresu wypowiedzenia do 1 miesiąca. Zgodnie z art. 20 ust. 5 Karty Nauczyciela w związku ze skróceniem okresu wypowiedzenia powstaje obowiązek wypłacenia odszkodowania nauczycielowi.

Rozwiązanie umowy o pracę następuje z dniem upływu skróconego okresu wypowiedzenia

Rozwiązanie umowy o pracę w drodze wypowiedzenia, którego okres został skrócony zgodnie z art. 20 ust. 5 KN, następuje z dniem upływu tego skróconego okresu. W świadectwie pracy jako datę rozwiązania stosunku pracy należy więc wskazać dzień upływu skróconego wypowiedzenia, czyli 31.08.2014 r.

Informację o skróceniu okresu wypowiedzenia zamieszcza się w treści świadectwa pracy.

Nauczycielowi przysługuje odszkodowanie za skrócenie okresu wypowiedzenia

W przypadku zastosowania art. 20 ust. 5 KN pracodawca jest zobowiązany do wypłaty pracownikowi odszkodowania za pozostałą część wypowiedzenia w wysokości wynagrodzenia liczonego jak za okres urlopu wypoczynkowego. Jest to konsekwencją jednostronnego „narzucenia" pracownikowi krótszego okresu wypowiedzenia niż ten, jaki przewidziano w ustawie.

Okres, za który przysługuje odszkodowanie, wlicza się pracownikowi pozostającemu w tym czasie bez pracy do okresu zatrudnienia. 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT