Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Z nauczycielem mianowanym rozwiązano umowę o pracę na podstawie art. 20 ust. 1 pkt 2. Wypowiedzenie wręczono po 31 maja, a więc było to wypowiedzenie z jednoczesnym zastosowaniem skróconego okresu wypowiedzenia. Czy na świadectwie pracy jako datę końcową okresu zatrudnienia należy podać 31 sierpnia 2014 r. czy datę wrześniową? O czym jeszcze należy pamiętać w sytuacji, gdy dyrektor skraca nauczycielowi okres wypowiedzenia?
W uzasadnionych okolicznościoch istnieje możliwość skrócenia okresu wypowiedzenia do 1 miesiąca. Zgodnie z art. 20 ust. 5 Karty Nauczyciela w związku ze skróceniem okresu wypowiedzenia powstaje obowiązek wypłacenia odszkodowania nauczycielowi.
Rozwiązanie umowy o pracę następuje z dniem upływu skróconego okresu wypowiedzenia
Rozwiązanie umowy o pracę w drodze wypowiedzenia, którego okres został skrócony zgodnie z art. 20 ust. 5 KN, następuje z dniem upływu tego skróconego okresu. W świadectwie pracy jako datę rozwiązania stosunku pracy należy więc wskazać dzień upływu skróconego wypowiedzenia, czyli 31.08.2014 r.
Informację o skróceniu okresu wypowiedzenia zamieszcza się w treści świadectwa pracy.
Nauczycielowi przysługuje odszkodowanie za skrócenie okresu wypowiedzenia
W przypadku zastosowania art. 20 ust. 5 KN pracodawca jest zobowiązany do wypłaty pracownikowi odszkodowania za pozostałą część wypowiedzenia w wysokości wynagrodzenia liczonego jak za okres urlopu wypoczynkowego. Jest to konsekwencją jednostronnego „narzucenia" pracownikowi krótszego okresu wypowiedzenia niż ten, jaki przewidziano w ustawie.
Okres, za który przysługuje odszkodowanie, wlicza się pracownikowi pozostającemu w tym czasie bez pracy do okresu zatrudnienia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel- mgr z przygotowaniem pedagogicznym, który ukończył kurs kwalifikacyjny z terapii pedagogicznej ma kwalifikacje do prowadzenia zajęć rewalidacyjnych w szkole podstawowej?
- Nauczyciel ur. 26.08.1956 r. Jego lata pracy: 1. 15.09.75 do 15.07.1976 – ZOZ Otwock; 2. 17.08.78 do 31.08.1993 – PZH Warszawa; 3. od 01.09.1993 r. do chwili obecnej – oświata miejska w Otwocku – nauczyciel. Ponadto roczny urlop dla poratowania zdrowia – od 5 września 2007 do 4 września 2008 r. Pytanie 1: Czy w/w nauczycielowi od 1 września 2015 r. mogę udzielić rocznego urlopu dla poratowania zdrowia ? (kiedy nabywa prawa emerytalne?). Kolejne pytania nie dotyczące w/w nauczyciela: Pytanie 2: Czy mogę udzielić nauczycielowi rocznego urlopu dla poratowania zdrowia, jeśli ZUS wydał taką decyzję dotycząca emerytury z KN: „ZUS odmawia przyznania emerytury ze względu na brak udokumentowania rozwiązania stosunku pracy” ( czy to oznacza, że nauczyciel nabył praw, ale nie rozwiązał stosunku pracy, czy nie ma praw emerytalnych ?) ; Pytanie 3: Jak pracodawca może potwierdzić nabycie praw emerytalnych z KN, jeżeli często wyliczenie w zakładzie pracy nie jest zbieżne z decyzją ZUS?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam!
Nauczycielka fizyki rozwiązuje umowę z dniem 30 września ponieważ przechodzi na emeryturę (w styczniu skończyła 60 lat). Od 1 października zatrudniam nauczycielkę ponownie. Proszę o poradę - na jaką umowę mogę zatrudnić panią w trakcie roku szkolnego? Czy na czas określony? Czy od 1 X do końca zajęć dydaktycznych w danym roku szkolnym?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Moje pytanie brzmi: Czy nauczyciel nauczania początkowego uczący wszystkich przedmiotów/edukacji ( z wyj. religii i j. angielskiego) w 2a może uczyć w 2b tylko edukacji komputerowej? Ten w 2b ma kwalifikacje jeszcze do innych przedmiotów i miały ponad 1,5 etatu a ten z 2a ma tylko etat. Dlatego tak zrobiłam w arkuszu kwietniowym, ale delegatura z Częstochowy zakwestionowała mi to pisząc, że to jest niezgodne z obowiązującym prawem. Ni podano konkretnego paragrafu tylko .....DzU z 2017 poz 1575 oraz Dz U z 2017 poz 703. Zadzwoniłam do wizytatorki i też nie podała mi paragrafu ale wyjaśniła, że teraz nie wolno nauczycielom nauczania uczyć w klasach innych niż swoja muzyki, plastyki i informatyki bo nie są specjalistami. Jestem tym oburzona. podejrzewam, że to jakaś nadinterpretacja prawa. Ci nauczyciele są najlepszymi jakich te dzieci mogłyby mieć. Ja jako dyrektor nie widzę możliwości wpuszczenia do klasy 1 pani uczącej informatyki w starszych klasach i nigdy nie mającej styczności z małymi dziećmi jak też nie znającej metodyki podania materiały dzieciom małym. A jak do tego ma się paragraf 27 mówiący o tym , że ci którzy uczą w dniu wejścia rozporządzenia mogą pracować na tych stanowiskach dalej? Bardzo proszę o odpowiedź, jak to jest prawidłowo. W małopolskiem znajoma dyrektorka dowiedziała się tego ode mnie . tak samo zrobiła w arkuszu i nikt jej tego nie zakwestionował.
- Jaka jest kwota świadczenia urlopowego dla nauczycieli w 2018 r.?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe