Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Od 1 września zatrudniam nauczyciela, który ma ponad 20 lat pracy. Jako nauczyciel pracuje 3 lata. Zatrudniony będzie również w drugiej szkole. Jak liczyć pracownikowi dodatek za wysługę lat jeśli ten dodatek otrzyma w drugiej szkole?
Zgodnie z art. 7 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz. U. z 2005 r., poz. 181 z późn. zm.) do okresów pracy uprawniających do dodatku za wysługę lat wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia we wszystkich zakładach pracy oraz inne okresy, podlegające wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze na podstawie odrębnych przepisów. Jeśli nauczyciel zatrudniony jest jednocześnie w kilku stosunkach pracy to do okresu dodatkowego zatrudnienia nie wlicza się okresów podstawowego zatrudnienia. Ponadto do okresu zatrudnienia uprawniającego do dodatku za wysługę lat nie wlicza się okresu pracy w innym zakładzie, w którym nauczyciel jest lub był jednocześnie zatrudniony.
W takim przypadku okresy pracy uprawniające do dodatku za wysługę lat ustala się odrębnie dla każdego stosunku pracy.
Wobec tego w jedynym ze stosunków pracy (jest to podstawowy – nauczyciel powinien wskazać, który będzie tym podstawowym stosunkiem pracy) nauczyciel otrzyma dodatek za wysługę lat w wysokości 20% pobieranego wynagrodzenia z tego stosunku pracy a w drugim dopiero po wypracowaniu stażu uprawniającego do dodatku w wysokości 3% pobieranego wynagrodzenia z tego stosunku pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy instruktor praktycznej nauki zawodu, który szkoli pracowników młodocianych w zawodzie kucharz, posiadający kurs pedagogiczny dla instruktorów praktycznej nauki zawodu oraz dyplom potwierdzający kwalifikacje w zawodzie technik żywienia i gospodarstwa domowego, powinien mieć staż pracy w zawodzie kucharz; i jaki?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy prawo zabrania dyrektorowi wręczenia wypowiedzenia nauczycielowi zatrudnionemu z mianowania np. w marcu lub w kwietniu, czyli przed zaopiniowaniem i zatwierdzeniem arkusza, jeśli pewnym jest, że nie ma dla niego żadnych godzin w nowym roku szkolnym i jeśli równocześnie istnieje realne przypuszczenie, ze nauczyciel może w maju skorzystać z dłuższego zwolnienia lekarskiego w celu uniknięcia obowiązku odebrania wypowiedzenia z pracy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy kandydat na stanowisko kucharza w szkole podstawowej z 1 oddziałem przedszkolnym spełnia wymagania, jeśli posiada certyfikat kursu kucharskiego i wykształcenie średnie ogólnokształcące? Proszę o interpretację przepisów prawnych.Czy one brzmią jednoznacznie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o odpowiedź na pytanie czy można zwolnić nauczyciela zatrudnionego ze stosunku mianowania przebywającego na urlopie zdrowotnym lub zwolnieniu lekarskim w wypadkach określonych w Art. 20.1. Karty Nauczyciela.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Otrzymałam na skrzynkę szkoły następujący list. Poniżej go umieszczę. Bardzo proszę napisać mi doradzić na co muszę odpowiedzieć, czy mogę odsyłać do odnośników, że to np. znajduje się na stronie www (podaję stronę szkoły, np.zarządzenia umieszczę na szkolnej stronie sukcesywnie). Jesteśmy szkołą społeczną na prawach publicznej. Treść listu na e-malia: WNIOSEK Na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej z dnia 6 września 2001 r. (Dz. U. Nr 112, poz. 1198) zwracam się z prośbą o udostępnienie informacji w następującym zakresie: 1. Plan finansowy szkoły zawierający preliminarz budżetowy szkoły, za rok 2011, 2012 ,2013, 2014, 2015. 2. Okresowe sprawozdania z działalności szkoły, w tym roczne sprawozdanie finansowe wraz z poprawkami i załącznikami za rok 2011, 2012, 2013, 2014, 2015. 3. Perspektywiczny plan rozwoju szkoły. 4. Zarządzenia dyrektora szkoły w roku szkolnym 2011-2012, 2012-2013 ,2013-2014, 2014-2015, 2015-2016. 5. Protokoły z przeprowadzonych kontroli w zespole szkół za rok szkolny 2011-2012, 2012-2013 ,2013-2014, 2014-2015 przez oddział kontroli z urzędu miasta, ZUS ,kuratorium, sanepidu , inspekcji pracy i innych instytucji uprawnionych do kontroli. 6. Informacje dotyczące sposobu wykorzystania środków finansowych pozyskanych przez szkołę z wynajmu pomieszczeń lub terenów szkolnych za rok 2011 ,2012, 2013,2014, 2015. 7. Imienny wykaz nauczycieli zatrudnionych w szkole z podaniem dodatku motywacyjnego przyznanego każdemu z nich przez dyrektora szkoły. 8. Imienny wykaz nauczycieli, którym przyznano dofinansowanie do doskonalenia zawodowego, wraz z podaniem kwoty dofinansowania przyznanej każdemu nauczycielowi oraz sprecyzowaniem, co konkretnie było przedmiotem dofinansowania. Kserokopie powyższych informacji proszę przesłać w formie elektronicznej (PDF,Word ,scan,itp.) na adres e-mail weryfikacja@spoko.pl Ewentualne pytania proszę kierować pod ten sam adres e-mail.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe