Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jako wicedyrektor szkoły mam ustalone pensum 10 godz.tygodniowo: 2 godz zdw, 8 godzin zajęć świetlicowych. Czy w związku z tym powinnam mieć liczone łączne pensum i pracować więcej godz. niż 10? Takie rozwiązanie proponuje organ prowadzący.
Należy odróżnić wymóg obliczenia tzw. pensum łączonego od liczby godzin realizowanych w ramach zniżki pensum. Zgodnie z art. 42 ust. 5c ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215 nauczycielom realizującym w ramach stosunku pracy obowiązki określone dla stanowisk o różnym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin zajęć tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć ustala się jako iloraz łącznej liczby realizowanych godzin i sumy części etatów realizowanych w ramach poszczególnych tygodniowych wymiarów godzin zajęć, przy czym wynik zaokrągla się do pełnych godzin w ten sposób, że czas zajęć do pół godziny pomija się, a powyżej pół godziny liczy się za pełną godzinę. Obowiązek obliczenia tzw. pensum łączonego nie jest wyłączony w odniesieniu do nauczycieli na stanowiskach kierowniczych, w tym wicedyrektorów, którzy realizują zajęcia z uczniami w ramach różnych wymiarów pensów, np. pensum 18 – godzinnego nauczyciela przedmiotu i zajęć dydaktyczno – wyrównawczych i pensum 26 – godzinnego wychowawcy świetlicy (art. 42 ust. 3 lp. 3 i 6 KN). Organ prowadzący prawidłowo twierdzi, że w takiej sytuacji wicedyrektorowi należy obliczyć tzw. pensum łączone. Inną kwestią jest korzystanie ze zniżki pensum. Na podstawie art. 42 ust. 6 KN wicedyrektorowi szkoły obniża się tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć w zależności od wielkości i typu szkoły oraz warunków pracy. Zasady ustalania zniżki pensum określa organ prowadzący na podstawie art. 42 ust. 7 pkt 2 KN. W pytaniu nie podano, jaka jest treść uchwały konkretnego organu prowadzącego w tej sprawie. W związku z tym jedynie ogólnie można wskazać, że jeśli obniżenie pensum wicedyrektora nie następuje o jakiś procent lub ułamek pensum tylko organ prowadzący uchwalił, że wicedyrektor w ramach zniżki pensum prowadzi 10 godzin zajęć w uczniami, to nie ma tutaj znaczenia zajmowane stanowisko pedagogiczne, ponieważ także po wyliczeniu pensum łączonego na wszystkich zajmowanych stanowiskach pedagogicznych wicedyrektor nie może prowadzić więcej niż łącznie 10 godzin zajęć z uczniami. Jeśli natomiast organ prowadzący przewidział inne zasady ustalania zniżki pensum, w szczególności uzależnione od obowiązkowego tygodniowego wymiaru zajęć (co dotyczy także tzw. pensum łączonego), może okazać się, że wicedyrektora będzie obowiązywała inna liczba godzin zajęć z uczniami. Bez znajomości treści konkretnej uchwały nie można stwierdzić, czy zasadnie organ prowadzący twierdzi, że wicedyrektor powinien realizować więcej niż 10 godzin zajęć.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Za zgodą organu prowadzącego wprowadziłem naukę drugiego języka obcego od klasy 4 w wymiarze 6 godzin na II etap kształcenia (klasy 5 i 6 kontynuują naukę drugiego języka z godzin do dyspozycji dyrektora). W związku z powyższym mam dylemat, gdzie w klasach 4 w arkuszu ocen i na świadectwie wpisywać ten drugi język. Czy jako przedmiot obowiązkowy czy dodatkowy? Tematy zapisywać w dzienniku lekcyjnym czy zajęć dodatkowych?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Zatrudniam nauczyciela na 14/18 na czas nieokreślony, ten nauczyciel zatrudniony jest również w innej szkole na 10/18 na czas nieokreślony. Czy jest możliwość by taki nauczyciel skorzystał z urlopu dla poratowania zdrowia ? Dodam, ze pozostałe warunki formalne nauczyciel spełnia bez problemów.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- a oto kolejny przypadek: nastąpiła sądowa zmiana nr PESEL i NAZWISKA (imię pozostało) u ucznia klasy drugiej. 1. Co należy zrobić w arkuszach ocen, aby były one prawidłowo prowadzone? Czy należy nadać nowy numer ewidencyjny ze względu na nowy nr PESEL i NAZWISKO (imię pozostało dotychczasowe)?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- W bursie przebywa młodzież z Ukrainy i w okresie ferii świątecznych nie ma możliwości wyjechać do domów rodzinnych. Czy w tej sytuacji placówka ma obowiązek zapewnić im opiekę opiekuńczo-wychowawczą w święta? Czy dyrektor ma prawo zmusić wychowawców do pracy w święta, np. w Boże Narodzenie czy w Wielkanoc? Nadmieniam, że wymieniona bursa jest placówką publiczną podległą pod starostwo i zgodnie ze statutem jest placówką feryjną.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy obowiązuje jeszcze Zarzadzenie Nr 18 MEN z 29.09. 1997 r. w sprawie zasad i warunków organizowania przez szkoły i placówki publiczne krajoznawstwa i turystyki(Dz. Urz. MEN Nr 9, poz. 40) ,które obowiązywało przy tworzenie regulaminu wycieczek?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe