Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne proszę o informację w tej sprawie.Na dziecko spełniające obowiązek rocznego wychowania przedszkolnego nie przysługuje dotacja wyższa niż na młodsze dzieci, ponieważ na...

PORADA PRAWNA

04 marca 2020 Inne

Jako dyrektor przedszkola niepublicznego zwracam się z zapytaniem. Czy na dziecko 6-letnie spełniające obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego przysługuje taka sama czy może wyższa kwota dotacji niż na dzieci młodsze (od 2,5-5)? Mam również pytanie dotyczące podatku od nieruchomości. Budynek, w którym znajduje się przedszkole jest własnością moją i męża. Całość budynku jest wykorzystywana do celów związanych z działalnością przedszkola, nie dzieje się tutaj nic innego. Budynek ma w sumie 300 m2 powierzchni. Urząd Gminy oczekuje zapłaty podatku od połowy budynku, czyli za 150 m, ponieważ w połowie budynek jest własnością męża, który nie ma nic wspólnego z działalnością przedszkola. Ja jako dyrektor przedszkola i właściciel zostałam zwolniona, ale tylko w połowie. Chcę zaznaczyć, że nie wynajmuję budynku od męża na potrzeby prowadzenia działalności. Czy takie podejście Urzędu Gminy jest słuszne? Z tego, co mi wiadomo placówki oświatowe ze względu na prowadzoną działalność są zwolnione z podatku od nieruchomości. Chcę zaznaczyć, że do roku 2020 tego podatku nie płaciłam, ponieważ Urząd tego nie wymagał.

proszę o informację w tej sprawie.
Na dziecko spełniające obowiązek rocznego wychowania przedszkolnego nie przysługuje dotacja wyższa niż na młodsze dzieci, ponieważ na każdego przedszkolaka jest ona naliczana w wysokości podstawowej kwoty dotacji, zgodnie z art. 17 ust. 3 ustawy z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych, Dz.U. z 2020 r., poz. 17.
Ze zwolnienia od podatku od nieruchomości korzysta jedynie osoba fizyczna prowadząca niepubliczne przedszkole, ponieważ ma ono charakter podmiotowy, zgodnie z art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz.U. z 2019 r., poz. 1170). W orzecznictwie podkreśla się, że zwolnienie to nie dotyczy innych osób, w tym współwłaściciela nieruchomości nieprowadzącego jednostki oświatowej - wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 29 kwietnia 2009 r. (II FSK 41/08) oraz wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 20 września 2017 r. (II FSK 1088/17). Z tego względu zasadne jest twierdzenie urzędu gminy, że drugi małżonek posiadający udział wynoszący ½ we współwłasności nieruchomości z tego zwolnienia nie korzysta, ponieważ nie jest organem prowadzącym niepubliczne przedszkole. Nie ma więc znaczenia okoliczność, że cała nieruchomość jest wykorzystywana na cele oświatowe.
 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT