Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jakie wynagrodzenie przysługuje nauczycielowi za opiekę nad uczniami podczas konkursów przedmiotowych ogłoszonych przez kuratora oświaty, pikników naukowych organizowanych w soboty lub w niedziele? Czy można nauczycielowi wypłacić godziny ponadwymiarowe za czas ich trwania, czy należy mu się dzień wolny? Jaki to ma być dzień, czy decyduje o tym dyrektor, czy nauczyciel sam go wskazuje? Czy nauczyciel wykazuje w dniu wolnym, który otrzymał za pracę w sobotę (niedzielę), wynikające z przydziału czynności godziny ponadwymiarowe, mimo że ich nie przepracował? Terminy konkursów i akcji ustalane są przez inne instytucje, szkoła nie ma na to wpływu.
Zgodnie z art. 42 ust. 1 oraz art. 42c ust. 1–2 KN czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć nie może przekraczać 40 godzin tygodniowo, rozłożonych na 5 dni pracy. Stosownie do treści art. 42c ust. 3 i 4 KN za zajęcia dydaktyczne, wychowawcze lub opiekuńcze, wykonywane w dniu wolnym od pracy, nauczyciel otrzymuje inny dzień wolny od pracy.Za pracę w sobotę nauczyciel otrzymuje dzień wolny bądź wynagrodzenie
W szczególnie uzasadnionych przypadkach (podkreślić należy, że to sformułowanie oznacza wyjątkowość, a nie regułę) Karta Nauczyciela dopuszcza zamiast udzielenia dnia wolnego, wypłacenie nauczycielowi odrębnego wynagrodzenia. Wynagrodzenie powyższe przysługuje za każdą godzinę pracy i jest obliczane jak za godzinę ponadwymiarową. Natomiast w sytuacji, gdy w którykolwiek z 5 dni pracy nauczyciela przypadnie święto i nauczyciel w tym dniu wykonuje pracę, powinien być mu udzielony inny dzień wolny od pracy, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach zamiast dnia wolnego – wypłacone wynagrodzenie ze 100% dodatkiem.
Zasada dotycząca udzielania wolnego za pracę w dniu wolnym od pracy znajduje zastosowanie tylko w wyjątkowych sytuacjach, jak np. udział nauczyciela jako opiekuna w turnieju międzyszkolnym, olimpiadzie lub innej imprezie, która z uwagi np. na swój duży zasięg nie może być zorganizowana w terminie przypadającym od poniedziałku do piątku.
Generalnie nauczyciel szkoły feryjnej nie może być przez pracodawcę zobowiązany do realizowania zadań w związku z wykonywanymi obowiązkami w ramach zawartego stosunku pracy w soboty i niedziele. Jak wynika z praktyki, nauczyciel szkoły feryjnej z uwagi na 5-dniowy tydzień pracy szkoły nie ma bowiem faktycznej możliwości odebrania dnia wolnego w innym terminie, bez uszczerbku dla szkoły i uczniów.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony w wymiarze 13/18 w 2014 r. uzyskała stopień nauczyciela mianowanego. W tym roku tj. od 1.09.2016 r. jej wymiar godzin ulegnie zmianie na pełny etat. Czy w związku z tym mogę potwierdzić na piśmie przekształcenie stosunku pracy na podstawie umowy o pracę w stosunek pracy na podstawie mianowania?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Od 1 września 2017 r jestem nowym dyrektorem przekształcanego gimnazjum w szkołę podstawową. Była pani dyrektor zatrudniła na 2 miesiące przed konkursem na dyrektora nową panią do sekretariatu. Umowa jest na 2 lata i dotyczy jeszcze gimnazjum. Sekretarka nie otrzymała informacji, że od 1 września jest pracownikiem szkoły podstawowej. Czy to ma znaczenie? Wg mnie ma niskie kompetencje do zajmowania stanowiska sekretarki i chcę jej wręczyć wypowiedzenie.
- Poradnia psychologiczno-pedagogiczna wydała jednocześnie orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego i nauczania indywidualnego dla jednego ucznia. Czy nauczyciel powinien prowadzić te zajęcia w ramach zwiększonego pensum czy jako godziny ponadwymiarowe. Jak obliczyć wynagrodzenie za te godziny, np. w sytuacji, gdy zajęcia wypadną w dniu święta i nie zostaną zrealizowane? Czy nauczycielowi prowadzącemu indywidualne nauczanie przysługuje dodatek za warunki pracy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel ma 5/18 etatu i uczy zajęć komputerowych, czy może odmówić dyrektorowi polecenia prowadzenia strony internetowej w szkole?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jakie są zasady powierzenia dyrektorowi szkoły na kolejne 5 lat bez konkursu, poza opinią Rady Pedagogicznej i Rady Rodziców? Na czym polega porozumienie z Organem Nadzoru Pedagogicznego?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe