Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Zgodnie z art. 42 ust. 1 oraz art. 42c ust. 1–2 KN czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć nie może przekraczać 40 godzin tygodniowo, rozłożonych na...

PORADA PRAWNA

01 grudnia 2014 Zatrudnianie (kodeks pracy)

Jakie wynagrodzenie przysługuje nauczycielowi za opiekę nad uczniami podczas konkursów przedmiotowych ogłoszonych przez kuratora oświaty, pikników naukowych organizowanych w soboty lub w niedziele? Czy można nauczycielowi wypłacić godziny ponadwymiarowe za czas ich trwania, czy należy mu się dzień wolny? Jaki to ma być dzień, czy decyduje o tym dyrektor, czy nauczyciel sam go wskazuje? Czy nauczyciel wykazuje w dniu wolnym, który otrzymał za pracę w sobotę (niedzielę), wynikające z przydziału czynności godziny ponadwymiarowe, mimo że ich nie przepracował? Terminy konkursów i akcji ustalane są przez inne instytucje, szkoła nie ma na to wpływu.

Zgodnie z art. 42 ust. 1 oraz art. 42c ust. 1–2 KN czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć nie może przekraczać 40 godzin tygodniowo, rozłożonych na 5 dni pracy. Stosownie do treści art. 42c ust. 3 i 4 KN za zajęcia dydaktyczne, wychowawcze lub opiekuńcze, wykonywane w dniu wolnym od pracy, nauczyciel otrzymuje inny dzień wolny od pracy.Za pracę w sobotę nauczyciel otrzymuje dzień wolny bądź wynagrodzenie

W szczególnie uzasadnionych przypadkach (podkreślić należy, że to sformułowanie oznacza wyjątkowość, a nie regułę) Karta Nauczyciela dopuszcza zamiast udzielenia dnia wolnego, wypłacenie nauczycielowi odrębnego wynagrodzenia. Wynagrodzenie powyższe przysługuje za każdą godzinę pracy i jest obliczane jak za godzinę ponadwymiarową. Natomiast w sytuacji, gdy w którykolwiek z 5 dni pracy nauczyciela przypadnie święto i nauczyciel w tym dniu wykonuje pracę, powinien być mu udzielony inny dzień wolny od pracy, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach zamiast dnia wolnego – wypłacone wynagrodzenie ze 100% dodatkiem.

Decyzję, kiedy oddać wolne, podejmuje dyrektor w uzgodnieniu z zainteresowanym. Za prace w dniu wolnym nauczyciel powinien dostać cały dzień wolny, nawet jeżeli pracował tylko kilka godzin.

Zasada dotycząca udzielania wolnego za pracę w dniu wolnym od pracy znajduje zastosowanie tylko w wyjątkowych sytuacjach, jak np. udział nauczyciela jako opiekuna w turnieju międzyszkolnym, olimpiadzie lub innej imprezie, która z uwagi np. na swój duży zasięg nie może być zorganizowana w terminie przypadającym od poniedziałku do piątku.

Generalnie nauczyciel szkoły feryjnej nie może być przez pracodawcę zobowiązany do realizowania zadań w związku z wykonywanymi obowiązkami w ramach zawartego stosunku pracy w soboty i niedziele. Jak wynika z praktyki, nauczyciel szkoły feryjnej z uwagi na 5-dniowy tydzień pracy szkoły nie ma bowiem faktycznej możliwości odebrania dnia wolnego w innym terminie, bez uszczerbku dla szkoły i uczniów.

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT