Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel ma 5/18 etatu i uczy zajęć komputerowych, czy może odmówić dyrektorowi polecenia prowadzenia strony internetowej w szkole?
Do obowiązków nauczyciela wykonywanych w ramach obowiązującego czasu pracy i otrzymywanego wynagrodzenia nie należy prowadzenie strony internetowej szkoły, ponieważ takie zadanie nie mieści się w żadnej z następujących kategorii czynności: 1) prowadzenia zajęć bezpośrednio z uczniami; 2) wykonywania zadań statutowych szkoły; 3) przygotowywania się do zajęć i doskonalenia zawodowego – art. 42 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm. W związku z tym polecenie dyrektora w tym zakresie jest sprzeczne z obowiązującymi przepisami (art. 42 KN) i umową o pracę (jeśli w jej treści nauczyciel nie zgodził się na prowadzenie strony), a więc nauczyciel może odmówić jego wykonania i nie naraża się w związku z tym na żadne negatywne konsekwencje – art. 100 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2018 r., poz. 917.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy pedagog lub inny specjalista może mieć w szkole nadgodziny?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W chwili obecnej zatrudniam nauczyciela, który jest na urlopie na poratowanie zdrowia, wraca do pracy w czerwcu 2020 r. W związku z reorganizacją szkoły- likwidacją dwóch filii i brakiem godzin czy możliwe jest ograniczenie temu nauczycielowi godzin do połowy etatu? Jeśli tak, to do kiedy należy powiadomić nauczyciela o takim zamiarze?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jaka jest podstawa prawna rozwiązania stosunku pracy z nauczycielem zatrudnionym w pełnym wymiarze godzin na podstawie mianowania zatrudnionym w Zespole Szkół w skład którego wchodzą wygaszane oddziały gimnazjum (przekształcenie w szkołę podstawową), szkoła podstawowa, technikum oraz branżowa szkoła I stopnia- w tym szkoły specjalne. Czy należy stosować art. 20 KN, czy art. 225 przepisy wprowadzające ustawę Prawo Oświatowe?
- Czy dyrektor szkoły ma obowiązek przedstawienia kryteriów wyboru nauczyciela do obniżenia pensum? Z powodu mniejszej liczby klas I, nie został nikt zwolniony, ale ograniczono wymiar pensum do 10/18.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel chce dwa dni wolne i prosi by mógł swoje lekcje odpracować np. wcześniej przed wolnymi dniami. Oczywiście zajęcia mają być odpracowywane po obowiązkowych zajęciach klasy. Nauczycielowi zapłacono by jak za normalne godziny pracy.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe