Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jakie kwalifikacje zawodowe -kierunek studiów musi posiadać nauczyciel, aby mógł być zatrudniony w międzyszkolnej bursie?
Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w placówkach zapewniających opiekę i wychowanie uczniom w okresie pobierania nauki poza miejscem stałego zamieszkania (w tym w bursach), posiada osoba, która ukończyła: 1) studia drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie, na kierunku (specjalności) zgodnym z prowadzonymi zajęciami oraz posiada przygotowanie pedagogiczne lub 2) studia drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie, na kierunku, którego efekty uczenia się w zakresie wiedzy i umiejętności obejmują treści prowadzonych zajęć, wskazane w podstawie programowej dla tego przedmiotu na odpowiednim etapie edukacyjnym oraz posiada przygotowanie pedagogiczne lub 3) studia drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie, na kierunku (specjalności) innym niż prowadzone zajęcia i ponadto studia podyplomowe w zakresie prowadzonych zajęć oraz posiada przygotowanie pedagogiczne (§ 3 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli, Dz.U. z 2017 r., poz. 1575 ze zm.).
Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w placówkach zapewniających opiekę i wychowanie uczniom w okresie pobierania nauki poza miejscem stałego zamieszkania (m.in. w bursie) posiadają również osoby, które ukończyły studia pierwszego stopnia prowadzone na podstawie przepisów obowiązujących przed 21.02.2012 r. oraz spełniają pozostałe wymagania kwalifikacyjne (§ 29 ust. 1 ww. rozporządzenia).
Za kierunek (specjalność) zgodny z prowadzonymi zajęciami przez wychowawcę bursy uważa się pedagogikę opiekuńczo – wychowawczą, a nauczyciel musiałby posiadać tytuł magistra (lub wyjątkowo licencjata, w zależności od terminu trwania studiów) w zakresie tej pedagogiki lub zrealizować zagadnienia z pedagogiki opiekuńczo – wychowawczej na innym kierunku studiów lub ewentualnie ukończyć studia podyplomowe z pedagogiki opiekuńczo - wychwawczej obok innych studiów oraz dodatkowo przy każdym z ww. wariantów wykształcenia musiałby posiadać przygotowanie pedagogiczne.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pracownik po długotrwałym L -4 złożył dokumenty na rentę z tytułu niezdolności do pracy. ZUS uznał pracownika za niezdolnego do pracy tylko na rok. Obecnie oczekuje na decyzję ZUS. Czy po jej przyznaniu mamy obowiązek rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę, czy też możemy kontynuować zatrudnienie? Nadmieniamy, że nie będzie w tym czasie wykonywał pracy ze względu na stan zdrowia.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy osoba posiadająca tytuł zawodowy magistra sztuki, ukończone studia na kierunku edukacja artystyczna w specjalności sztuk plastycznych spełnia wymagania w zakresie kwalifikacji do nauczania przedmiotu wiedza o kulturze w szkole ponadgimnazjalnej- liceum profilowanym i technikum ?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jakie pismo powinien wystosować dyrektor do nauczyciela zezwalające na dodatkową pracę w innej szkole?
- Prowadzę przedszkole niepubliczne, zatrudniam nauczycieli na umowę o pracę i jak dotąd: katechetę na umowę zlecenie (4 godziny w miesiącu) a nauczyciele od: języka obcego, rytmiki i gimnastyki korekcyjnej prowadzą każdy swoją działalność gospodarczą i na koniec miesiąca wystawiają mi faktury, które opłacam z dotacji oświatowej.
Moje pytania brzmią:
1. Czy od 1 września nadal może to tak funkcjonować? Tzn, czy na nauczyciele prowadzący działalność gospodarczą nadal mogą wystawiać faktury czy muszą być zatrudnieni na umowę o pracę?
2. Czy katecheta, który nie realizuje podstawy programowej może być nadal zatrudniany na umowę zlecenie?
Bardzo proszę o interpretację prawną.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielkę (stopień awansu dyplomowany) zatrudniona od 01.09.2017 r. na czas określony na czas powrotu z urlopu rodzicielskiego PaniX do dn. 16.02.2018 r. na stanowisko nauczyciela wychowawcy świetlicy w wymiarze 26/26 tygodniowo. Umowa została rozwiązana za porozumieniem stron z dniem 31 grudnia 2017 r. ponieważ Pani X przerwała swój urlop rodzicielski. Natomiast wspomniana nauczycielka została zatrudniona od 01.01.2018 r. na zastępstwo innej Pani jednak nasuwa się pytanie czy można ją zatrudnić do 31.08.2018 r.? Czy tylko do zakończenia roku szkolnego czyli 22.06.2018 r.?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe